درمان با گیاهان دارویی

۳۶- نسخه هاي گياهي من براي درمان رماتيسم

از جوشانده ها و دمكردهاي گلها و گياهان شفا بخش كه در عين حال مدر و تسكين دهنده ي درد است بايد استفاده كرد.

من به كساني كه رماتيسم مزمن دارند توصيه مي كنم چهار برش ليموي ترش را با پنج گرم استوخودوس و پنج گرم بيد گياه در يك ليتر آب پنج دقيقه بجوشانند و ده دقيقه دم كنند و هر روز چهار فنجان از آنرا بنوشند.

وقتي دردهاي رماتيسم شدت گرفت مي توانيد دمكرده ي بالا را متناوبا با دمكرده ي ديگري كه در زير نسخه ي تهيه آنرا مي دهم مصرف كرد:

پنج گرم بابونه ي رومي – پنج گرم استوخودوس – ده گرم گل بنفشه – ده گرم مريم گلي.

اين چهار گياه را در يك ليتر آب پنج دقيقه بجوشانيد و ده دقيقه دم كنيد و بعد صاف كنيد و هر روز چهار فنجان از آنرا بنوشيد. هر دو نسخه اي كه از گلها و گياهان شفا بخش در بالا براي شما مصرف آنرا توصيه كردم براي برطرف كردن دردهاي رماتيسم اثر مفيدي دارند.

از خارج رماتيسم را چگونه بايد معالجه كرد؟

براي آرام كردن دردهاي رماتيسم معالجاتي از خارج بدن وجود دارد و من فكر مي كنم كه هيچ مرضي مثل رماتيسم انواع و اقسام پماد و مرهم يا ضماد نداشته باشد. مهم اين است كه بعضي از داروها كه از خارج استعمال مي شود در تسكين درد رماتيسم اثر كافي دارند و تا كنون اثر آنها به تجربه ثابت شده است.

يكي از چيزهايي كه از خارج درد رماتيسم را آرام  مي كند كلم است كه بايد پخته يا خام آنرا روي ناحيه ي درد گذاشت. كلم بين سبزيها از همه بيشتر درد رماتيسم را به خود مي كشد و ناحيه ي دردناك را آرامش مي بخشد. كلم دردهاي داخلي و خارجي را برطرف مي كند و در عين حال از سبزيهايي است كه در همه جا به آساني در دسترس ما قرار گرفته است.

ضماد شاهي را هم مي توانيد روي ناحيه ي درد بگذاريد به اين ترتيب كه شاهي را خرد كنيد و در كمي آب داغ بريزيد و روي ناحيه ي درد بگذاريد و آنرا بپوشانيد. به همين ترتيب عشقه يا لبلاب و سوسنبر و برگهاي گل بنفشه را هم مي توانيد ضماد كنيد زيرا ضماد اين گياهان ضد درد است. بعلاوه مي توانيد جوشانده ي غليظي از اين گياهان تهيه كنيد و پارچه اي در آن بيندازيد و به صورت كمپرس روي ناحيه ي درد بگذاريد تا درد آرام شود. بعضي از گياهان شفابخش را با روغن مايع بكار مي برند مثل بابونه و مرزنگوش و كاكوتي براي تهيه روغن اين گياهان بايد نيم ليتر روغن زيتون را در ظرفي بريزيد و صد گرم بابونه يا مرزنگوش يا كاكوتي را در آن مخلوط كنيد و ظرف محتوي آنرا در ديگي پر از آب جوش كه زير آن آتش است  بگذاريد تا به صورت بن ماري يك ساعت بماند و خوب با روغن پخته شود.

مرهمي كه به اين وسيله به دست مي آيد ضد رماتيسم است و شما مي توانيد مفاصل دردناك را با اين روغن مالش دهيد. در مورد مريم گلي و اكليل كوهي كه دردهاي رماتيسم را آرام مي كند بايد به صورت حمام از آنها استفاده شود و كافي است كه دسته اي از مريم گلي يا اكليل كوهي را در آب وان حمام كه خيلي داغ باشد بيندازيد و در آن دراز بكشيد.

روشهاي گوناگون براي رماتيسم

روش ديگر براي معالجه ي رماتيسم وجود دارد كه مربوط به طب عوام است و مادربزرگهاي ما در گذشته عمل مي كردند. تاثير اين روشهاي معالجه به طور علمي ثابت نشده است ولي در اثر عمل و تجزيه نتايج مفيدي از آن گرفته اند و علم و دانش اين نتايج را انكار نكرده است.

يكي اين است كه وقتي درد رماتيسم شدت گرفت دسته اي از گياه گزنه را به صورت شلاق به جاي درد بزنيد. البته گزنه داراي خارهاي ريزي است كه وقتي با بدن تماس پيدا كرد بدن سوزش پيدا مي كند حالا اگر شما جرات داريد يك دسته گزنه را به خود بزنيد تا از درد رماتيسم خلاص شويد.

ديگراينكه روي تشكي بخوابيد كه درون آن تشك از يونجه خشك پر شده باشد زيرا يونجه خشك آدم را از دردهاي رماتيسم حفظ مي كند.

در دهات فرانسه پير مردهاي دهاتي در جيب شلوار خود يك عدد بلوط گرد مي گذارند و عقيده دارند كه بلوط آنها را از  سياتيك و نقرس محفوظ نگه مي دارد.

من دكتر جراح بزرگي را مي شناسم كه هميشه يك كيسه كوچك شاهدانه را به قوزك پايش مي بست و عقيده داشت كه با اين وسيله از درد رماتيسم و نقرس در امان خواهد بود و اتفاقا اين دكتر جراح هميشه سالم و تندرست بود.

در كشورهاي زيادي دستبندي از مس دست مي كنند و عقيده دارند كه به اين وسيله دردهاي رماتيسم برطرف مي شود. يك شركت بزرگ ژاپني اين دستبندها رامي سازد و به كشورهاي مختلف جهان صادر مي كند.

با وجودي كه به طور علمي نتايج اين معالجات و اين شيوه هاي مختلف ثابت نشده است با اين حال نمي توان گفت كه اين نوع  معالجات و يا طريقه هاي درمان كامل و موثر نيست.

به خاطر آوريد كه معالجه ي سوزني را مدتها از سحر و جادوگري مي دانستند ولي اخيرا در معالجه ي علمي جديد آنرا مورد عمل و تجربه قرار داده و به جاي عمل بيهوشي با داروهاي شيميايي بكار برده اند و متخصصين بيهوشي اثر مفيد آنرا به چشم ديده و تصديق كرده اند.

نيش زنبور عسل براي معالجه ي رماتيسم

من زني را در انگلستان مي شناسم كه در مفاصل و رماتيسم را با نيش زنبور عسل معالجه مي كند. معالجه ي رماتيسم با نيش زنبور عسل در شوروي و آلمان هم عمل شده است.

معالجه با نيش زنبور عسل در مورد رماتيسم وقتي مرتب و حساب شده باشد رفته رفته بدن را در مقابل رماتيسم مصونيت مي دهد و درد بر طرف مي شود.

من هم در سن پنج سالگي روزي مورد هجوم يك دسته زنبور عسل قرار گرفتم وآنها مرا گزيدند طوري كه فرياد وگريه ي من بلند شد ولي پدرم كه در آن نزديكي بود فورا با گياهان ضد زهر زنبور بدن مرا مالش داد و چه بسا كه جعفري و استوخودوس و برگ گوجه فرنگي و يا آويشن هم به بدن من ماليد. در نتيجه من نه تنها از نيش زنبورها نمردم بلكه شايد تندرستي فعلي خود را هم مديون آنها هستم.

تجربه اي كه به دست آمده اين است كساني كه زنبور عسل تربيت مي كنند و كندوي عسل دارند دچار بيماري رماتيسم نمي شوند.

حالا اگر راضي مي شويد اين كار را بكنيد گاه گاه زنبور عسلي را نوازش دهيد ولي آنرا نخوريد!...

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 10:7  توسط ناصر آستانه  |