درمان با گیاهان دارویی

 ۲۷- چگونه مي توانيد دندانهايي سفيد و دهاني خوشبو داشته باشيد؟

يك لبخند طبيعي با دندانهاي سفيد و سالم و نفس مطبوع علامت مشخصه اي براي يك خمير دندان خوب محسوب مي شود.

دندانهاي سفيد و سالم نشانه اي از طراوت جواني در چهره است.

امروزه به كمك دندانهاي مصنوعي هم مي توان طراوت جواني را در چهره فرد آفريد و هر كسي مي تواند موقع خنديدن دندانهاي كرمخورده و يا زرد شده اي نداشته باشد.

بهداشت دندانها خيلي مهم است ولي با وجود اين وقتي آمار را مي خوانيم مي بينيم در بسياري از كشورها مصرف مسواك و خمير دندان يا ثابت مانده و يا در حداقل افزايش در نوسان است و خلاصه مصرف روزانه مسواك و خمير دندان در همه جا تعميم نيافته است.

مسواك كردن روزانه دندانها حداقل مواظبت بهداشتي از دهان و دندانها است و من به اين مواظبت بهداشتي حداقل گاه به گاه بهداشت مقدماتي مواظبتهاي گوناگون و دندان را هم اضافه مي كنم.

پوست ليموي ترش بدون آب را به دندانهاي خود بماليد تا دندانها را سفيد كند و ريشه آنها را محكم سازد.

پوست ليمو را به دستها و صورت خود هم مي توانيد بماليد تا طراوت و درخشندگي خاصي به آن ببخشد.

سيب درختي را با پوست دندان بزنيد و بجويد اين كار هم دندانها را سفيد مي سازد و هم لثه و ريشه هاي دندان را تقويت مي كند.

من هميشه توصيه مي كنم كه شب قبل از رفتن به بستر خواب به جاي اينكه آب نبات بمكيد تا كرمخوردگي دندانهاي شما را زياد كند يك سيب را دندان بزنيد و آنرا بجويد.

خوردن سيب قبل از خواب فوايد زيادي براي دهان و دندان و كليه ي اعضاي بدن شما دارد.

در قديم خمير دندان را از زغال چوب و يا نان سوخته كه آنرا مي كوبيدند و سپس به صورت گرد در مي آوردند تهيه مي كردند و براي اينكه معطر شود چند قطره اسانس نعنا به آن مي افزودند.

امروزه هم در تمام خمير دندانهايي كه مي سازند و تحت علائم تجارتي مخصوصي به فروش مي رسانند نعنا جاي بزرگي در تركيبات آن دارد و اين به علت عطر مطبوع نعنا نيست بلكه بيشتر به خاطر خواص ضد عفوني كننده آن است.

اگر لثه هاي شما ورم كرده و تحريك شده است و براي چند روز نمي توانيد غذا بخوريد بايد دهان خود را با جوشانده ي گل ختمي و پنيرك و يا گياهان نرم كننده بشوييد .

آويشن و مريم گلي و سرخ وليك از گياهاني هستند كه براي درمان برفك دهان مفيد هستند و شما مي توانيد روزي چند بار دهان خود را با دمكرده ي اين گياهان بشوييد.

همچنين مي توانيد به زخمهاي برفك دهان آب ليمو و يا آب پياز بماليد و بعد خواهيد ديد كه خيلي زود برفك دهان به وسيله اين گياهان شفابخش خوب مي شود و شما لبخند طبيعي و باكشش خود را دوباره باز خواهيد يافت .

به بچه هايي كه دندانهايشان سوراخ شده است ريشه گل ختمي و به پيرمردان كه دندانهايشان از ريشه لق شده اشت ريشه ترب اسبي بدهيد و توصيه كنيد كه آهسته آهسته بجوند تا دندانهاي آنها محكم شود و از اين عارضه رهايي يابند.

 

اين گياهان شفابخش ارزان و فراوان , زيبايي طبيعي و چشمگير براي شما به ارمغان مي آورند

مي گويند چشمان آيينه روح هستند . اولين صفت آئينه اين است كه كاملا روشن و براق باشد.

زنان زيباي آندلس در اسپانيا يك قطره آب پرتغال رادر چشمان خود مي چكانند تا چشمانشان براق و درخشان باشد. البته آب پرتقال كمتر از آب ليموي ترش چشمان را مي سوزاند و آب پرتقال هم مثل آب ليموي تازه تقويت كننده چشم است. ولي مطبوع ترين محلول شستشوي چشم آب گندم است و البته آب گل گندم براي چشماني كه رنگ آن آبي آسماني است ضرورتي ندارد زيرا چشمان آسماني بي اندازه حساس است و در عين حال برق و درخشندگي خاصي دارد.

در روستاها به گل گندم اسم عينك شكن داده اند و اين اسم به علت خواص شفا بخشي اشت كه اين گياه به چشمان ما ارزاني مي دارد.

براي اينكه آب گل گندم جهت شستشوي چشمان خود تهيه كنيد بايد يك مشت گل گندم را در نيم ليتر آب جوش بريزيد و ده دقيقه بگذاريد دم بكشد بعد آنرا صاف نموده و پارچه كمپرس را در آن بيندازيد تاخيس شود آنگاه روي چشمان خود بگذاريد و چشمانتان را كمپرس كنيد.

گياهان شفا بخش و ضد عفوني كننده ديگري هم براي شستشوي چشمان وجود دارند كه عبارتند از بارهنگ نيزه اي- گل سرخ- چاي- جعفري- غازياغي.

دمكرده ي تيول را وقتي به صورت كمپرس روي چشمتان بگذاريد حلقه سياه دور چشمان را از بين مي برد بنابراين خانمهايي كه از حلقه سياه دور چشم خود ناراحت هستند بايد بيست گرم تيول را در نيم ليتر آب جوش بريزيد و ده دقيقه دم كنيد بعد آنرا صاف كرده و پارچه كمپرس را در آن بيندازند و بخيسانند سپس آن پارچه را روي چشمان خود كمپرس كنند تا حلقه هاي سياه دور چشمان را از بين ببرد.

گل بابونه را هم اگر به عنوان كمپرس چشمان به كار ببريد داراي همين خاصيت است ولي يك عيب كوچك دارد و آن اين است كه اگر در استعمال آن زياده روي كنيد چشمان شما را تحريك مي كند و به خارش وا مي دارد . براي رفع اين عيب مي توانيد به تناوب گياهان شفابخشي را كه  در بالا اسم بردم دم كنيد و چشمان خود را با آن بشوييد.

من توصيه مي كنم كه دمكرده چند گل را تهيه و مصرف كنيد.

في المثل پنج گرم گل ختمي را با پنچ كرم گل بابونه و ده گرم گل گندم و ده گرم گل سرخ وگل بنفشه مخلوط كنيد و در يك ليتر آب جوش دم كنيد و چشمان خود را با آن بشوييد.

وقتي چشمان شما ورم ملتحمه حاد دارد از ماميران كه به آن علف چلچله هم مي گويند غفل نشويد . چلچله وقتي بچه هايش از تخم در مي آيند شيره ي ساقه ماميران را در چشم بچه هاي خود ميريزد تا چشم بسته ي آنها باز شود.

اگر چلچه اين كار را مي كند به حكم غريزه ي فطري است كه مي داند طبيعت چه خواص شفا بخشي را براي چشمان در اين گياه به وديعه گذاشته است.

قديميها هم از چلچله ياد گرفته بودند و اين گياه را كه براي دردهاي چشم موثر و مفيد است استعمال مي كردند و يا سرمه چشم از آن تهيه مي كردند .

با اينهمه اگر شما در استعمال سره ماميران كه بسيار قوي و گاهي هم سمي است دچار ترديد و دودلي هستيد مي توانيد محلول شستشوي چشم را از ماميران تهيه كنيد كه استعمال آن آسان و ساده است. به اين ترتيب كه يك شب چهار گرم برگ و ساقه ماميران را با ده گرم گلبرگهاي گل سرخ را در يك ليتر آب جوشيده بخيسانيد وآنرا صاف كنيد و چشمان خود را با آن بشوييد.

دمكرده غازياغي و جعفري و بارهنگ نيزه اي را نيز به مقدار ده يا پانزده گرم در يك ليتر آب مي توانيد با گل سرخ بخيسانيد و مصرف كنيد. ولي توجه داشته باشيد كه اين خيسانده ها را بيش از يك هفته نگه نداريد زيرا اگر بيش از اين مدت بماند فاسد مي شود و خواص شفا بخش خود را از دست مي دهد.

اگر مي خواهي قدرت بينايي و دور بيني خود را حفظ كنيد زغال اخته فرنگي بخوريد و مصرف اين ميوه را براي خلبانان هواپيماها تجويز مي كنند و ميوه اي است كه شايستگي دارد كه به آن نام عينك شكن بدهيم.

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 10:0  توسط ناصر آستانه  |