درمان با گیاهان دارویی

۴۷- ماميران

پدرم مي گفت ماميران بهترين و يا خونخوارترين گياهان است. ماميران گياهي است كه طبق افسانه اي كسي را كه نزديك مردن است به گريه مي اندازد و كسي را كه بيمار است شفا مي دهد.

ماميران گياه كوچكي است با گلهاي زرد پر ريگ كه شيره ي آن تلخ و زرد رنگ است و نام و القاب زيادي دارد علف چلچله و علف بزها و علف زگيل . من مي گويم ماميران معشوقه اي است كه مخصوصا نبايد آنرا خورد . روزي من نامه اي از يكي از بيمارانم دريافت داشتم كه طي آن نوشه بود جعبه گياهان را كه برايش فرستاده بودم دم كرده و خورده است و حالش خوب شده است.

گياهاني را كه من براي او فرستاده بودم براي مصرف خارجي بود و او بايد آنها را مي جوشاند و با جوشانده ي آن دستها و پاهاي خود را مي شست . من خودم را زحمت داده بودم و براي او نشته بودم كه چگونه آن را بجوشاند و چگونه آنرا مصرف كند و براي او نوشته بودم كه چگونه آنرا بجوشاند و چگونه مصرف كند ولي قطع دارم بيمار من دستورالعمل مرا نخوانده بود و خود سرانه عمل كرده بود و با دريافت اين نامه متوحش و حيرت زده شدم زيرا جوشانده هاي گياهاي داراي مقدار زيادي ماميران بود كه خود به تنهايي سم مهلكي است . حقيقت اين است كه بيمار من از دردهايي رنج مي برد ولي چون يك معده ي قوي داشت به همين جهت جوشانده ي سم دار ماميران در او اثر نكرده و او را مسموم نساخته بود.

من در باغ منزلم در پاي ديوار انبار چند نهال گياه ماميران را كاشته ام زيرا اين گياه جاهايي را دوست دارد كه سنگريزه داشته باشد.

هرگز اسب و الاغ و غازهاي من به اين گياه نزديك نمي شوند و وقتي در مقابل آن قرار گرفتند راه خود را به سوي ديگري تغيير مي دهند زيرا حيوانات عموما خطر اين گياه را مي دانند . من تمام دكتر علفيها را به احتياط در مصرف آن دعوت مي كنم و معتقدم كه ماميران را بايد به اندازه ي خيلي كم آنهم خيلي محتاطانه به كار برد.

اين را گفتم كه خطرات آن را بشناسيد . حالا مزاياي آنرا بررسي  مي كنيم . ماميران گياهي است كه مثل بسياري از گياهان سمي ديگر قديميها براي آن افسانه هايي در آورده اند.

به علت رنگ زرد طلايي گلهاي آن كيمياگران فكر مي كردند كه با آن اكسير اعظم را مي توان ساخت. ماميران رادر قديم براي ردمان طاعون و بينا ساختن نابينايان به كار مي بردند و به آن علف چلچله هم مي گفتند زيرا چلچله مادر يك قطره از شيره ي ماميران را در چشم بچه هاي خود مي ريخت تا قدرت بينايي پيدا كند.

شيره ي ماميران خاصيت شفا دهنده اي براي بينايي چشم دارد چنانچه اگر شيره ي ماميران را در آب حل كنند وآنرا به چشم بمالند سرخي چشم و ورم ملتحمه را شفا مي دهد.

شيره ي زرد ماميران را اگر دو يا سه بار روي زگيل بمالند آنرا شفا مي دهد به همين جهت است كه به آن علف زگيل هم مي گويند.

علاوه بر خواصي كه شيره ي زرد و تلخ ماميران دارد و در قديم آنرا شناخته اند اين شيره ي زرد و تلخ براي شفاي يرقان و تمام بياريهاي كبدي  و كيسه ي صفرا موثر و مفيد است.

ماميران خاصيت مسهلي هم دارد و همچنين داراي اثر مفيدي در يبوست و سنگ كليه دارد.

همچنين داراي خواص خواب آور و تشنجات معده را ارام مي كند. جوشانده ي ماميران را بايد به مقدار بسيار كم و طبق دستور پزشك و تجويز او استعمال كرد.

با وجود اسن من مصرف خارجي آنرا توصيه مي كنم.

شليمر طبيب مخصوص ناصر الدين شاه و معلم طب دارلفنون كه صد سال پيش در تهران مي زيسته است در كتاب خود درباره ماميران اين طور مي نويسد:

ايرانيان ريشه ي ماميران را كه به آن خراسانه مي گويند خشك مي كنند و مي كوبند و گرد مي كنند و آنرا براي از بين بردن خال و ضعف بينايي مصرف مي كنند . وقتي دندان آنها درد  گرفت كمي از ريشه ماميران را مي جوند و فورا در دندان آرام مي گردد.

ضماد ريشه ماميران را بر روي ورم بواسير مي گذارند تا ورم آنرا خوب كند . ريشه ماميران را در سركه خيسانده و بعد خشك مي كنند و مي كوبند و گرد آنرا روي زخم مي پاشند تا آنرا خوب كند.

--------------------------------------------------------------------------------
+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 10:14  توسط ناصر آستانه  | 

۴۸- گوشت قرمز و تازه چه مزايايي دارد؟

گياهخواران در زير اين آسمان و در تمام سرزمينها دلايلي بر رد گوشتخواران انسان دارند.

نخست آنها يك دليل اخلاقي اقامه مي كنند و مي گويند كشتن حيوانات براي خوردن عملي وحشيانه و جنايتكارانه است. بعد به دلايل بهداشتي متكي مي شوند و مي گويند گوشت دير هضم است و از خود فضولات و تخميراتي به جاي مي گذارد كه دستگاه بدن را مسموم مي كند سپس از تاريخ طبيعي انسان دليل مي آورند و مي گويند دندانهاي آسياي انسانها براي شكستن فندق ساخته شده است نه پاره كردن گوشت حيوانات.

بحث درباره ي اين دلايل زحمت بيهوده اي است ولي انچه كه مي توان گفت اينست كه مصرف گوشت بستگي به ثروت هر كشور دارد. زيرا هر قدر مردم كشوري ثروتمند تر شوند ميزان مصرف گوشت آ،ها ترقي مي كند و به نسبت همين ترقي سلامت و تندرستي افراد آن كشور نيز افزايش مي يابد . به جهت آنكه گوشت غذايي سرشار از پروتئنيها و انرژي زا است.

من معتقدم و توصيه مي كنم كه اگر مي توانيد هميشه از گوشتهاي قرمز و تازه استفاده كنيد. اين توصيه به اين علت نيست كه گوشتهاي قرمز خواص غذايي بيشتري دارند بلكه از اين جهت است كه گوشت هاي قرمز و تازه آلودگي كمتري دارند.

گاوها و گوسفند ها يي كه در چمنزار ميچرند و از علف هاي خود رو تغذيه مي كنند كمتر ممكن است به آنها غذاهاي مصنوعي بدهند و يا گوساله هايي كه با شير مادر و زير پستان مادر خود بزرگ مي شوند داراي گوشت سالم و بهداشتي هستند.

ولي گوساله هايي كه با غذاهاي مصنوعي و آنتي بيوتيك تغذيه مي شوند چون گوشت آنها خواص گوشت گوساله هاي طبيعي را ندارد گوشت سالمي نيست و خطراتي به همراه دارد كه معلول آلوده بودن به آنتي بيوتيك است . زيرا انسان با تغذيه اين گوشت در مقابل آنتي بيوتيك مقاومت پيدا مي كند و در مواقع فوري كه احتياج به آنتي بيوتيك دارد از خواص درمان آن نمي تواند بهره بگيرد.

بنابراين در انتخاب گوشت هميشه بايد گوشت گاو و گوسفند را كه قرمز و تازه است انتخاب كنيد . هميشه از قصاب خود گوشتي را طلب كنيد كه او تضمين كند گاو و گوسفند آن در مزارع چرا كرده است. پس از انتخاب گوشت مرغوب طرز پختن آن حائز اهميت است . من طرفدار استيك تارتار كه به طور خام تهيه مي شود و يا گوشتهاي كبابي نپخته و آبدار نيستم.

گوشت بايد به اندازه ي كافي بپزد تا با پختن آن ميگروبهايي كه احيانا در آن است كشته شوند.

با كباب كردن گوشت روي آتش كاملا موافقم . اين طريقه به مراتب بهتر از سرخ كردن آن در روغن داغ است. سرخ كردن گوشت هم هضم آنرا ثقيل مي كند و هم كلسترول آن را افزايش مي دهد .

براي كباب كردن هميشه گوشت بي چربي مصرف كنيد زيرا گوشت چرب كباب شده كلسترول زيادي را در خود نگه مي دارد.

براي سرخ كردن هم هميشه از روغن هاي مايع نباتي استفاده كنيد . اگر شما يك قاشق روغن زيتون را در تابه بريزيد و گوشت را با آن سرخ كنيد به مراتب كمتر از يك تكه چربي يا رون حيواني مضر خواهد بود. چون چربيهاي حيواني پخته بيش از چربي هاي نباتي پخته ضرر دارند.

در مصرف چربي ها من هم با دكتر گيلورد هاورز غذاشناس نامي جهان موافق هستم كه بهترين چربي براي سرخ كردن غذا كمي كره ي خام يا روغن زيتون مايع است تا طعم خوشمزه اي به غذا بدهد.

درباره ي گوشت شكا و پرندگن هميشه توصيه مي كنم كه به اندازه معتدل مصرف كنيد ولي هنگام انتخاب و خريد بايد كاملا به مرغوبيت آن اطمينان يابيد . آمريكاييها كه بوقلمون را زياد مصرف مي كنند اخيرا كشف كرده اند كه گوشت بوقلمون براي امراض جلدي و ورم مفاصل مفيد است و شايد در آينده دواي اين بيماريها يك فيله از گوشت بوقلمون باشد!

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 10:14  توسط ناصر آستانه  | 

۴۹- دستور تهيه چند نوع غذاي فرانسوي كه حتما دوست خواهيد داشت

هانري چهارم پادشاه فرانسه در خاطارت خود نوشته است من مي خواهم هر كارگري در قلمرو كشو من بتواند روزهاي يكشنبه خوراك مرغ دست كند. خورا ك مرغ كه هانري جهارم آرزو داشت در قلمرو كشور او همه تهيه كنند به طرز مخصوصي تهيه مي شد و نسخه ي آن به اين ترتيب بود: مرغ هايي كه مدتي تخم مي كردند پس از چندي گوشت آنه سفت مي شد بدين جهت درشكم ان هويج و شلغم وكرفس و پيازو يك دسته گياهان معطر مي گذاشتند و آنرا با سيم مي بستند تا دلمه خارج نشود گاهي هم به حاي اين مواد برشهاي سبزي را با برنج نپخته مي گذاردند و در آب مرغ يا سوس گوجه فرنگي آن را مي پختند.

دلمه مرغ يكي از غذاهاي سنگيني است كه در خانواده هاي قسمت جنوب شرقي فرانسه تهيه مي كنند و وقتي ضيافتي بر پا مي شود آنرا به عنوان غذاي ضيافت عرضه مي كنند چنانكه وقتي براي انگور چيني و يا درو گندم جشن ميگيرند دلمه ي مرغ جزو اغذيه ي جشن است.

 

گالي مافره

گالي مافره يكي از غذاهاي جنوب فرانسه است كه طرز تهيه ي آن به شرح زير است:

شما وقتي بره ي درسته اي را براي صرف مهمانان در مجلس ضيافتي كباب مي كنيد ممكن است قسمتهايي از آن باقي بماند. قسمتهاي باقيمانده را ريز ريز كنيد و آنرا با كشمش و يك عدد پياز خرد شده و تره و جوز هندي و ميخك و يك دسته گياهان معطر و يك حبه قند و يك ليوان آب غوره بپزيد و آنرا در ظرفي بكشيد و وقتي خواستيد سر ميز بياوريد روي آن يك ليوان كوچك كونياك بريزيد و با يك كبريت آنرا آتش زده و با قاشقي اين غذا را به هم بزنيد تا عطر بخصوصي در همه ي غذا منتشر شود. اين غذا را در قرون وسطي زياد تهيه مي كردند.

 

خوراك خرگوش با آلو

آلوي سياه با هر گوشتي خوب جور در مي آيد. و در جنوب غربي فرانسه صد جور آن را تهيه مي كنند.

براي تهيه ي خوراك خرگوش با آلو بايد بيست و چهار ساعت تمه هاي گوشت خرگوش را در يك ليتر شراب قرمز و يك ليوان مشروب آرمانياك و يك دسته گياهان معطر و برشهاي پياز و نمك و فلفل مدت بيست و چهار ساعت بخيسانيد.

سيصد گرم آلوي سياه خشك را هم در اين مدت يعني بيست و چهار ساعت در آب بخيسانيد تا باد كرده و بزرگ شود.

بعد تكه هاي گوشت خرگوش را در آوريد و از مايعي كه دور آنرا گرفته پاك كنيد و آنرا در تابه با كره سرخ كنيد و بعد مخلوط شراب و مواد ديگر را كه گوشت خرگوش را در آن خيسانيده بوديد بوي آن برزيد و چهل و پنج دقيقه بگذاريد بجوشد و يك ربع قبل از اينكه وقت به پايان برسد آلوهاي سياه خسي كرده را در آن بريزيد.

به همين ترتيب غذاي ديگري در جنوب فرانسه درست مي كنند كه به آن روب مي گويند و به جاي گوشت خرگوش گوشت گاو مصرف مي كنند.

 

تارت پياز

تارت پياز يكي از پيش غذاهاي ثقيل وشيرين و آبدار است.

براي تهيه تارت پياز بايد يك كيلو پياز را ريز ريز كنيد و در تابه سرخ كنيد و نمك و فلفل و خرده نان در آن بريزيد سپس آنرا در قالب تارت كه داراي خمير نازكي است بريزيد.

يك تخم مرغ را بزنيد و روي پيازها بريزيد و وقتي مي خواهيد خمير را بپزيد يك تخم مرغ زده را روي آن بريزيد و در كوده بگذاريد تا بپزد.

 

دو پيازه ي مرغ

به جاي اينكه مرغ را در ظرف گلين يا سفالين با سبزيهاي مختلف بپريد به جاي همه سبزيها بايد پياز مصرف كنيد و از زيادي پياز هم شكايت نكنيد.

دوازده پياز بزرگ را پوست بگنيد و آنرا در ديزي بريزيد و يك دست سبزيهاي معطر ر با سه يا دو عدد ميخك كه آنها را در پيازها فرو خواهيد كرد روي آن بگذاريد.

بويون مرغ با پيازي خوشمزه است و تقريبا مزه آن در اثر پيازها شيرين است.

شما مي توانيد برنح را هم بپزيد و با اين مرغ مصرف كنيد.

 

دلمه شش (جگر سفيد)

اگر دلمه را دوست داريد مي توانيد با جگر سفيد گوساله آنرا دست كنيد ولي اگر تمام مواد دلمه در جگر سفيد گوساله جا نمي گيرد مي توانيد آنرا در برگ كلم جا دهيد.

دلمه جگر سفيد گوساله وقتي تهيه و پخته شد هم سرد و هم گرم آن خوشمزه است و با كارد مي توانيد آنرا به قطعات منظم و مختلفي در آوريد.

 

كربوناد

كربوناد يكي از غذاهاي بلژيكي است كه من از آن خيلي خوشم مي آيد زيرا مثل غذاهايي كه در ولايت من تهيه مي كنند داراي مقدار زيادي پياز است.

براي تهيه كربوناد بيفتكهاي نازكي را كباب كنيد و بعد آنرا در تابه اي كه ورقه هاي پياز را قاچ قاچ كده ايد بگذاريد و با روغن زيتون سرخ كنيد و دوباره يك ورقه پيازروي آن بگذاريد و گياهان معطر و نمك وفلفل و نيم ليتر آب جو را به آن اضافه كنيد و در آنرا بگذاريد تا با آبش ملايمي بجوشد و بپزد. بعد آنرا با پوره سيب زميني و يا نخود سبز ويا برنج مصرف كنيد.

----------------------------------------------------------------------------------
+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 10:14  توسط ناصر آستانه  | 

۴۵- پوتاژهاي گرم و سرد

گياهان و نباتاتي را كه در كوه و صحرا يا باغچه شما روئيده اند آنها را به نظر حقارت ننگريد زيرا هركدام از آنها داراي خواصي هستند كه يقينا شما از آنها اطلاعي نداريد و در صورت آگاهي از فوايد آنها مي توانيد غذاهاي مختلفي تهيه كنيد بدون آنكه ناگزير از صرف هزينه ي سنگيني باشيد. براي آنكه بدانيد مبالغه نكرده ام. چند نوع پوتاژ و سوپ خوشمزه از گياهاني كه شايد به نظر شما در رديف گياهان بي مصرف باشند براي شما تهيه ديده ام.

 

پوتاژ ملكه يا مارگو

مارگو ملكه ي فرانسه بي اندازه فعال و با طراوت بود و پيروزيهاي زيادي به دست آورد. پوتاژي كه دوست داشت و امروز به نام او معروف است از گوشت پرندگان و كمي خرده نان و چند بادام پوست كنده ويك شاخه ي برگ مو تهيه مي شد.

تمام اين مواد را بعد از اينكه پخت شد به استثناي برگ بو در آسياب سبزيها له كنيد و به صورت كرم در آوريد و به نام پوتاژ ملكه ي مارگو سر سفره بياوريد.

 

پوتاژ كاسني

اگر شما دوست نداريد كه برگهاي سبز كاسني را در سالاد مورد استفاده قرار دهيد از آن سوپ تهيه كنيد. كاسني را پس از آنكه ريز ريز كرديد كمي سرخ كنيد تا رنگ آن عوض شود بعد يك ليتر آب به آن اضافه كنيد و نمك و فلفل و جوز به آن اضافه كنيد سپس در ظرف را بگذاريد و روي آتش نيم ساعت بجوشانيد تا بپزد بعد زرده ي تخم مرغ را بزنيد و در آن بريزيد تا كمي سفت شود و خودش را بگيرد و سپس خرده نان روي آن بريزيد و سر ميز بياوريد.

 

پوتاژ پنيرك

يكي از پوتاژهاي خوشمزه اي كه من مي شناسم پوتاژ پنيرك است كه شما هم مي توانيد آنرا به اين ترتيب تهيه كنيد:

در باغ سبزيكاري خود آنچه سبزي در دسترس داريد مثلا يك مشت اسفناج و يك مشت ترشك و چند برگ چغندر و كاسني و يك يا دو عدد تره فرنگي بچينيد به همه ي اين مواد يك دسته پنيرك اضافه كنيد و آنرا به صورت پوتاژ بپزيد.

وقتي مي خواهيد پوتاژ را بكشيد كمي كرم تازه يا يك زرده ي تخم مرغ زده را در حالي كه مي جوشد در آن بريزد و سر سفره بياوريد.

 

پوتاژ ترخون

در آبي كه نمك در آن ريخته ايد يك دسته ي بزرگ ترخون را با چهارصد گرم لپه يا نخود بپريد و در آسياي سبزيها له كنيد تا به صورت پود در آيد سپس كمي كره يا كرم تازه به آن اضافه كنيد و سر سفره بياوريد.

 

پوتاژ نخود سبز

اگر از باغ سبزيكاري خود نخود سبز چيده ايد پوست سبز آنرا دور نريزيد. چهارصد و پنجاه گرم پوست نخود سبز را د ريك ليتر آب با يك دسته سبزيهاي معطر بجوشانيد بعد آنرا در صافي بريزيد و فشار دهيد تا پوست سفت آن گرفته شود سپس به اندازه ي يك گردو كره به آن اضافه كنيد و روي آنرا خرده نان بريزيد و سر سفره بياوريد.

 

پوتاژ گزنه

چيدن گزنه كار مشكلي است ولي اگر با دستكش اين كار را انجام دهيد آسان خواهد بود. گزنده هايي را كه از ريشه در باغ خود در آورده ايد دور نريزيد زيرا از آن پوتاژ ويتامين داري مي توانيد تهيه كنيد. براي تهيه ي پوتاژ گزنه يك پياز بزرگ را كه خرد كرده ايد به آن بيفراييد و پنج دقيقه در تابه با پيازهايي كه سرخ كرده ايد بگردانيد و زيرو رو كنيد بعد يك ليتر آب در آن بريزد و يك ربع ساعت روي آتش بگذاريد تا بپزد آنگاه يك قاشق سوپخوري كرم تازه يا به قدر يك گردو كره در هر بشقاب بريزيد و روي آن پوتاژ گزنه را خالي كنيد.

گزنه هاي خاردار را وقتي به اين ترتيب پوتاژ كنيد حتي از مخمل هم لطيف تر مي شود و طعم و مزه ي مطبوعي به ذائقه مي بخشد كه شما هيچوقت تصور آنرا هم نمي كرده ايد.

 

پوتاژ برگ تربچه

به جاي آنكه برگهاي تربچه قرمز را دور بريزيد آنها را نگهداريد و از آن پوتاژ تهيه كنيد زيرا سوپ برگ تربچه يك سوپ مطبوع و سرشار از آهن است.

طرز تهيه پوتاژ برگ تربچمه به ترتيبي است كه در مورد تهيه ي پوتاژ گزنه شرح داده شد. براي اينكه با اين شوپ افراد گرسنه خانواده ي شما كاملا سير شوند مي توانيد چند سيب زميني به آن اضافه كنيد.

 

پوتاژ سرد ترشك

در روزهاي گرم تابستان وقتي مهمانان را به نهار دعوت مي كنيد براي آنها پوتاژ سرد ترشك تهيه كنيد تا مصرف آن احساس خنكي كنند. براي اين منظور چهارصد و پنجاه گرم ترشك را خرد كنيد و يك ليتر آب به آن بيفراييد و ده دقيقه آنرا بجوشانيد و سپس نمك و فلفل اضافه كنيد. اگر دوستان شما از طعم تند پوتاژ خوششان مي آيد بهتر است يك فلفل قرمز هم به آن بيفزايد.

سوپ ترشك را در سوپخوري بريزيد و بگذاريد به آهستگي سرد شود و در همان حال چند حلقه خيار و برشهاي تخم مرغ پخته ي سفت و آب ليمو و دو حلقه سير خرد شده و جعفري به آن اضافه كنيد. وقتي كاملا سرد شد آنرا در يخچال بگذاريد تا كاملا خنك شود ولي اگر در صرف آن عجله داريد و وقت نداريد كه در يخچال بماند و سرد شود مي توانيد چند تكه يخ در آن بيندازيد. برودت يخچال و يخ طعم تند اي پوتاژ را مي گيرد و شما در ذائقه ي خود طعم تند پوتاژ را احساس نمي كنيد.

 

پوتاژ گاسپاشو

اصل پوتاژ گاسپاشو كه در زمره ي پوتاژهاي خنك و تازه به شمار مي آيد از نواحي گرمسير اسپانيا مخصوصا ناحيه اي به نام ساحل آفتاب در مديترانه است.

در ظرف سوپخوري خودتان سبزيهاي معطر و پيازچه و كمي پياز و خيار رنده شده و خرده نان و تكه هاي گوجه فرنگي و كمي فلفل شيرين بريزيد و كمي آب به آن اضافه كنيد. تكه هاي يخ و آب ليمو و دو يا سه قاشق سوپخوري روغن زيتون  ونمك و فلفل و رازيانه هم به آن اضافه كنيد و در اول غذا در شبهاي گرم تابستان آنرا به سر ميز بياوريد و صرف كنيد دستورهاي تهيه ي گاسپاشو به قدري زياد و مختلف است كه مي توان گفت به تعداد خانواده هاي اسپانيايي گاسپاشو به اشكال مختلف تهيه مي شود.

اگر شما دندان نداريد مي توانيد مواد سفت گاسپاشو را در آسياي سبزيها خرد كنيد ول اگر دندان داريد و مي خواهيد مواد پوتاژ گاسپاشو زير دندانهاي شما صرد كند آنها را با دست ريز ريز و خرد كنيد.

---------------------------------------------------------------------------------
+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 10:13  توسط ناصر آستانه  | 

۴۶- علف هفت بند

جوشانده ي اين گياه داروي يرقان و سنگ كيسه صفرا و مثانه و قولنج هاي كليوي است.

علف هفت بند در كستزارها زياد مي رويد. اگر شما به آن كشتزارها برويد و آنرا از زمين در آوريد دهقانان و زارعين از شما تشكر خواهند كرد زيرا آنرا علف هرزه ي مزارع خود مي دانند. حال آنكه علف هفت بند از گياهان شفا بخش است كه انسان از حيوانات ياد گرفته است كه تا چه حد خاصيت دارد و چه امراضي را معالجه مي كند. علف هفت بند كه به نام گندم بالا رونده هم معروف است ريشه هاي آن زياد مي شود و به هر طرفي پيش مي رود همين ريشه ها داراي حداگثر خواص شفابخش و طبي است.

پس شما بايد اين ريشه ها را از زمين در آوريد و بشوييد و خشك كنيد و براي مواقعي كه لازم است نگهداري كنيد. البته اگر تازه ي آنرا مصرف كنيد بهتر خواهد بود.

اين ريشه هاي دراز فيبري كه در حكم موهاي جارو است وقتي مصرف شود مثل جارو كثافات بدن را به خارج مي ريزد زيرا علف هفت بند ادرار آور و تصفيه كننده ي كامل خون است.

ريشه هاي علف هفت بند كمي سفت است ولي وقتي بجوشانيد تمام شيره ي آن در مي آيد. پس شما بايد ريشه هاي علف هفت بند را چه تازه باشد چه خشك بجوشانيد و موقع جوشانيدن آن را تكه تكه كنيد تا شيره ي آن بخوبي درآيد. معمولا ريشه ي علف هفت بند را وقتي ده دقيقه بجوشانيد تمام مواد موثر آن در آب جوش داخل مي شود و اين طريقه را بايد براي تمام گياهاني كه داراي ريشه ي سخت هستند به كار ببريد.

به خاطرم مي آيد كه در گذشته مردي درشهر زادگاهي من گاراژ داشت در حاليكه از درد به خود مي پيچيد براي معالجه نزد پدرم آمد. پدرم پس از معاينه تشخيص داد كه در مثانه ي او سنگ وجود دارد و فورا براي او جوشانده ي علف هفت بند و نعنا تهيه كرد و به او داد تا بنوشد. در اينجا بايد بگويم كه پدرم هميشه دسته هاي علف هفت بند و نعنا را در خانه داشت.

به خاطر دارم كه دسته هاي ريشه ي علف هفت بند از سقف اتاق ما آويزان بود و پدرم گاه و بيگاه آنرا براي كساني كه احتياج داشتند مصرف مي كرد.

خلاصه آن مرد گاراژ دار با نوشيدن جوشانده ي علف هفت بند از درد مثانه راحت شد و سنگ از او دفع گرديد.

پسر اين گاراژدار كه در مدرسه با من همكلاس بود نقل مي كرد كه پدرم طفدار جوشانده ي علف هفت بند و نعنا شده و سالهاست هر روز آنرا مصرف مي كند.

براي اينكه جوشانده ي علف هفت بند طعم بهتري پيدا كند مي توان كمي شيرين بيان و يا پوست ليمو به آن اضافه نمود.

من مصرف جوشانده ي علف هفت بند و نعنا را براي بيماريهاي كبدي و مثانه و يرقان و سنگ كيسه ي صفرا و اولسر مثانه و قولنجهاي كليوي و همچنين براي درمان سللوليت و نقرس و حبس البول تجويز كرده و توصيه ميكنم.

اگر مي بينيد كه سگها و گربه ها احتياج به مسهل ندارند براي آن است كه به باغچه ميرند و علف هفت بند را انتخاب مي كنند و با دندانهاي سر تيز خود آنرا مي خورند. اما ناگفته نماند كه آنها نمي توانند كه ريشه هاي اين گياه را كه پر از شيره ي طبي است دسترسي پيدا كنند.

ولي انسانها كه همه جور وسيله دارند از اين گياه و همچنين كاسني زرد مي توانيم استفاده كنيم و ريشه ي آنرا به مصرف برسانيم و بسياري از ناراحتيهاي خود را درمان كنيم.

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 10:13  توسط ناصر آستانه  | 

۴۳- با اين دستور العملها ميز رنگيني از اغذيه ي دلخواهتان آماده كنيد.....

پوره ي پياز

پوره ي پياز از پوره هاي خيلي آبدار است. ولي متاسفانه خانمهاي خانه دار خيلي در تهيه آن ترديد دارند زيرا بايد اقلا يك كيلو بلكه زيادتر پياز را پوست بكنند حالا اگر چشمان شما اجازه مي دهند و از اشك چشم نمي ترسيد شما هم يك كيلو پياز را پوست بكنيد سپس آنرا تهيه كنيد.

پنجره ي آشپزخانه را كاملا باز كنيد و ده دوازده پياز بزرگ را پوست بكنيد بعد آنرا ريز ريز كنيد و در ظرفي كه آب دارد بريزيد و در آنرا ببنديد و چهل و پنج دقيقه بپزيد.

بعد اين پيازهاي پخته را در آسياي سبزيها بريزيد و آنها را به شكل پوره در آوريد و يك تكه بزرگ كره و بيست گرم آرد را به آن اضافه كنيد تا خوب غليظ شود دوباره آنرا روي آتش بگذاريد تا آرد كمي پوره را سفت كند وقتي مي خواهيد آنرا بكشيد و سر سفره بياوريد دو يا سه قاشق كرم تازه روي آن بريزيد و سر سفره بياوريد.

 

پياز كبابي در خاكستر

درقديم در دهات فرانسه معمول بود كه سيب زميني را در خاكستر داغ آتش مي پختند كساني كه پخاري ديواري داشتند در خاكستر آتش علاوه بر سيب زميني پياز را هم مي پختند و كباب مي كردند. پيازهاي كه در خاكستر آتش پخته مي شدند خيلي آبدار بودند و آنها را پوست مي كندند و با نمك مي خوردند و موقع خوردن زير دندانهاي آنها صدا مي كرد.

سيب زميني و يا پيازي كه به اين ترتيب پخته مي شود شيره ي حياتي خود را از دست نمي دهد.

 

پختن بادمجان و كدو و گوجه فرنگي در خاكستر

بادمجان و كدو و گوجه فرنگي را به سيخ زده و روي آتش كباب كنيد. علاوه بر اين سبزيها را مي توانيد در خاكستر آتش هم بپزيد ولي چون خيلي ظريف هستند ممكن است به خاكستر آلوده شوند در اين مورد بهتر است آنها را به روغن زيتون آغشته كرده و در كاغذ قلعي بپيچيد و آنرا در كوره و يا خاكستر گرم آتش بپزيد .

اين سبزيها را وقتي به اين طريق پختيد مي توانيد در كنار كباب گوشت بگذاريد و سر سفره بياوريد.

كدو و بادمجان را بايد قاچ قاچ كنيد و در لاي كاغذ قلعي بپيچيد و بپزيد.

 

باقالا با پونه ي كوهي

باقالا از حبوباتي است كه با پونه ي كوهي يا آويشن به خوبي معطر مي شود. و هيچيك از حبوبات چون باقالا اينقدر با پونه ي كوهي يا آويشن جور در نمي آيد.

اگر شما در باغچه ي سبزيكاري خود باقالا كاشته ايد و تازه به دست آمده است مي توانيد آنها را با پوست بپزيد و پوست لطيف و نازك آنرا هم وقتي پخته شد بخوريد ولي اگر پوست رويي آن كلفت شده است دانه هاي با قالا را از پوست درآوريد و آنرا با آب و يك شاخه ي پونه ي كوهي و يا آويشن بپزيد. آب آنرا دور نريزيد زيرا معطر است و براي تهيه ي انواع سوپ مي توانيد از آن استفاده كنيد .

 

ترشي رازك

شاخه ي نورسته رازك مثل مارچوبه نرم و لطيف است آنها را در سركه ترشي بيندازيد و مورد استفاده قرار دهيد.

 

سالاد پخته ي كاهو

شايد بعضي از افراد خانواده ي شما طرفدار سالاد خام سبزيها نباشند و بگويند خوردن سبزي خام مخصوص گاوها ست!

اگر چنين افرادي در خانواده ي خود داريد براي آنها سالاد پخته تهيه كنيد. از باغچه ي سبزيكاري خود براي هر كدام از افراد خانواده يك كاهو بكنيد و آنرا در آب جوش ده دقيقه بپزيد وقتي پخته شد حجم آن كم مي شود بعد آنرا در بشقاب بگذاريد و بشقاب را در كوره جا دهيد و روي آن سوس و روي سوس پنير رنده شده بريزيد بعد كه آنرا از كوره در آوريد به اين وسيله گرانترين كاهو را به دست آورده ايد.

اگر در خانواده خود اشخاصي داريد كه دچار بي خوابي هستند كاهو را به صورت خام يا پخته زياد به آنها بدهيد.

 

دلمه ي كاهو

از برگهاي كاهو مثل برگ كلم مي توانيد دلمه تهيه كنيد. بايد برگهاي كاهو را در آب جوش بيندازيد تا سفيد شود و وقتي مواد دلمه را وسط آن گذاشتيد با نخ بپيچيد تا در موقع پختن باز شود.

 

كوكوي خرفه

اگر در باغچه ي سبزيكاري شما خرفه زيا است آنها را بچينيد و از آن كوكوي خرفه درست كنيد. خرفه را چند دقيقه در آب جوش بريزيد بعد در آب نمك دار بجوشانيد سپس آب آنرا بگيريد و با روغن زيتون سرخ كنيد يك حبه سير و يك ماهي معروف آنشوا را به آن اضافه كنيد.

 

نخود سبز با سوسنبر

در انگلستان بيشتر غذاها را سوسنبر تهيه مي كنند . شما هم نخود سبز را كه پخته ايد در آن يك شاخه سوسنبر بيندازيد و چند پياز و چند پيازچه را خرد كنيد و يك گردو و كره موقع كشيدن به آن اضافه كنيد و سر سفره بياوريد.

 

برگ چغندر

برگ چغندر را مي توانيد بپزيد و به جاي برگ اسفناج غذا را با آن تزيين كنيد.

 

بهترين غذاها از چهار گوشه ي دنيا

دلمه كلم

دلمه كلم غذايي كامل است و طريقه ي تهيه ي آن اين است كه نخست بايد كلم بزرگي را براي  اين كار انتخاب كرد اين كلم را در آب و نمك سفيد كنيد به طريقي كه برگهاي آن از هم جدا نشود.

همچنين مي توانيد مواد دلمه را هر طور كه خواستيد تهيه كنيد ولي مسلم است كه براي مواد دلمه كلم دستورهاي زيادي در كتابهاي طباخي وجود دارد كه آن دستورها كم و بيش گوشت را در دلمه وارد مي كنند ولي در شهر من مواد دلمه را از مواد سالم مانند سير و پياز و جعفري و آويشن تهيه مي كنند.

وقتي شما مواد دلمه را به هر صورتي تهيه كرديد و آنرا وسط برگهاي گل كلم جا داديد آنرا با نخ ببنديد تا در حين پختن از هم جدا نشود و آنرا بپزيد و در پختن آن مي توانيد از سبزيهاي ديگري چون هويج و پياز و شلغم استفاده كنيد .

بعضي اشخاص كلم هاي كوچك را انتخاب كرده و چند برگ كلم را درهم مي پيچند و از آن دلمه درست مي كنند ولي من شخصا كلم هاي بزرك را ترجيح مي دهم كه تنها با يك برگ آن مي توان دلمه درست كرد.

دلمه ي كلم با بلوط

اگر افراد خانواده ي شما دلمه ي كلم دوست دارند در آينده آنها را غافلگير كنيد و مواد دلمه ي كلم را از چيزهايي تهيه كنيد كه آنها نخورده اند مثلا پوره ي بلوط تازه را تهيه كنيد و با گوشت و نمك و فلفل و جوز هندي دلمه ي كلم تهيه كنيد و با اين غذا آنها را غافلگير كنيد زيرا تصور نمي كنم آنها چنين دلمه ي كلمي را خورده باشند.

طرز تهيه ي دلمه كلم در اين مورد همان است كه قبلا دستور داده ام. كلم را در آب و نمك سفيد كنيد ولي به جاي اينكه با آب آن را بپزيد در كوره بگذاريد و روي آن را آب و كره بريزيد تا بپزد.

 

خاويار بادمجان

خاويار بادنجان در بلغارستان خيلي رايج است و به آن نام خاويار فقرا و چوپانان داده اند.

بادمجان را همانطور  با پوست با آتش چوب يا كوره كباب كنيد بعد وسط آنرا باز كنيد و با قاشق كوچكي گوشت آنرا درآوريد. سه يا چهار حبه ي بزرگ سير را در آسياي سبزيها با روغن زيتون له و نرم كنيد و بعد آنرا به هم بزنيد و بادمجان را در آن بريزيد و نمك و فلفل به آن اضافه كنيد و سرد يا گرم روي نان بماليد و بخوريد.

 

كلم با شير

كلم را در آب جوش بيندازيد تا پنج دقيقه بماند و سفيد شود وبعد آنرا در ظرفي كه پر از شير است بزيزيد و روي آتش ملايمي بگذاريد تا بجوشد و برگهاي كلم شير را به خود جذب كند در اين صورت برگهاي كلم شيرين و نرم خواهد شد.

 

كلم قرمز با پياز

براي تنوع كلم را به سبك ايتاليايي ها تهيه كنيد. كلم را در آب جوش بيندازيد تا سفيد شود و بعد آنرا با پياز در تابه سرخ كنيد. اندازه ي پياز بايد درست به ميزان يك كلم باشد. اين دو سبزي نبايد زياد پخته شود تا زير دندان صدا كند.

 

كلم قرمز با سيب

در ديگي كه پر از آب است كلم را به تكه هاي بزرگي ببريد و در آن بريزيد بعد چهار عدد سيب درختي بزرگ از نوع لبناني را به چهار قسمت كرده و در آن بيندازيد چند دانه ميخك هم به آن اضافه كنيد.

وقتي مي خواهيد آنرا بكشيد در آب آن يك قاشق سوپخوري سركه و دو قاشق سوپخوري ژله ي انگور فرنگي و كمي نشاسته به آن اضافه كنيد و آنرا به هم بزنيد تا به صورت سوس درآيد و اين سوس را روي كلم و سيبهاي پخته بريزيد و سر سفره بياوريد.

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 10:12  توسط ناصر آستانه  | 

۴۴- سفره اي از بهترين غذاها........

دلمه ي مرغ با آلوي سياه

گوشت هر پرنده اي را كه كباب كنيد مي توانيد در شكم آن دلمه ي آلوي سياه بگذاريد.

دويست گرم آلوي سياه را در آب بخيسانيد بعد هسته هاي آنرا درآوريد و ريز ريز كنيد و در شكم مرغ يا مرغابي يا مرغ شاخ دار و يا بوقلمون بگذاريد و آنرا سر ميز بياوريد.

دلمه ي مرغ با آلوي سياه را مي توانيد با دو عدد سيب درختي كه ريز ريز كرده با هفتاد و پنج گرم كشمش و جگر مرغ كه ريز ريز كرده ايد نيز تهيه كنيد و در شكم مرغ جا دهيد و آنرا بپزيد.

همچنين مي توانيد در داخل شكم مرغ آلوي سياه آب انداخته را كه باد كرده است بدون هسته در شكم مرغ جا داده و آنرا ببنديد و بپزيد.

 

مرغ شاپون

در جنوب فرانسه شاپون خرده نان خشك است كه با سير مخلوط شده باشد همچنين شاپون به خروس اخته و چاق هم گفته مي شود.

براي تهيه مرغ شاپون مقداري خرده نان كامل دهاتي و چند حبه ي سير لازم است. پوست گردن مرغ را جدا و ريز ريز كنيد آنرا در خرده نان سير دار بريزيد و به جاي چينه دان مرغ آنرا در سينه اش بگذاريد.

چند حبه سير با جگر و سنگدان مرغ را در دل مرغ جا دهيد خرده هاي نان آب مرغ را به خود جذب مي كند و بعد آنرا در كوره بگذاريد تا كباب شود وقتي خوب پخته شد آنرا به قطعاتي كه براي مهمانان لازم داريد جدا جدا كنيد .

به طريقه ي ديگري هم مي توانيد مرغ شاپون را تهيه كنيد به اين ترتيب كه مقداري خرده نان را در داخل شكم مرغ با يك قاشق مشروب آرمانيك مخلوط كنيد و در آن جاي دهيد و در كوره بگذاريد تا سرخ و كباب شود.

 

كباب گاو ماريناد

اين كباب مخصوص جشنهاي لهستان است و بايد سه روز قبل از اينكه مصرف شود نمك سود شود و با يك تيكه بزرگ نمك آغشته شود و چند ماهي آنشوا در آن بگذاريد و يك ليوان آب و يك ليوان شراب و يك ليوان سركه و پيازهايي را كه وسط آن ميخك فرو كرده ايد و برشهاي ليمو و برگ بو و ريحان و آويشن و مرزه و ميوه ي سرو كوهي و زنجبيل را در آن بريزيد هر روز بايد مارديناد را دو يا سه بار بجوشانيد تا آماده براي ريختن روي كباب شود.

روز جشن كباب را دركوره بپزيد و روي آنرا از ماردينادي كه قبلا تهيه كرده ايد و بعد آن را با سوس كه گرم است و با مارديناد تهيه شده است سر ميز غذا خوري بياوريد.

 

املت سبزي

روزي من در كنار درياچه ي كوم نزد يكي از بزرگترين خوش خوراكهاي ايتاليايي غذا مي خوردم اين خانواده ي ايتاليايي از سبزيهاي معطر در اغذيه استفاده مي كردند و خود آنها مولف چندين كتاب آشپزي هستند غذا و املتهاي معطري كه روي زمين سابقه ندارد تهيه كرده بودند كه وقتي من آنها را خوردم به خاطرم آمد كه تا كنون غذايي به اين لذيذي نخورده ام.

تمام مردم املت سبزي را مي شناسند كه چند سبزي معطر را ريز ريز كرده و در املت سير مي ريزند ولي رفيق غذا شناس من هشت يا ده نوع املت براي من تهيه كرد كه هر كدام يك سبزي معطر داشت.

چنانكه يكي با جعفري و ديگري با غازياغي و سومي با پيازچه و چهارمي با ترخون و آويشن و مريم گلي و ريحان و نعنا تهيه شده بود.

فكر خوبي است كه از اين املتهاي گوناگون تهيه كنيد و از رفقا و دوستان خود پذيرايي كنيد.

 

تخم مرغ به سبك تريپ

براي اينكه در غذا زياد پياز بخوريد چندين نمونه ي گوناگون غذا وجود دارد كه اصول آن ثابت و يكي است. بعضي پنج و يا شش عدد پياز بزرگ را ريز ريز كرده و در تابه با آتش ملايمي در روغن سرخ مي كنند و كمي شراب سفيد در آن مي ريزند بعضي ديگر چندين پياز را ريز ريز كرده و با روغن سرخ مي كنند و در تخم مرغ پوشه مي كنند و با سوس بشامل مصرف مي كنند. و يا سوس بشامل را روي تخم مرغ سفت ريخته و در ظرف سفالين و چيني گذاشته در كوره مي پزند. عمه ام ماري در گواره كه آشپز ظريف و ماهري است به سوس بشامل كمي شكر و سركه اضافه مي كند كه طعم فوق العاده اي به آن مي دهد.

 

سوسهاي خوشمزه با سبزيهاي معطر

سوس نعنا

در فرانسه نعنا در طباخي كم مصرف مي شود و حال آنكه در انگلستان نعنا را زياد مصرف مي كنند و از آن جمله سوسي درست مي كنند كه بسيار عالي و ممتاز است.

شما هم مي توانيد اين سوس را تهيه كنيد و بايد ابتدا در باغچه ي سبزيكاري خود چند برگ نعنا بچينيد كه وزن آن تقريبا پنجاه گرم شود و آنرا خرد و ريز ريز كرده و در ظرف سوس بريزيد و بيست و پنج گرم شكر زرد و پانزده سانتي ليتر سركه و چهار قاشق سوپخوري آب نمك و فلفل به آن اضافه كنيد و به هم بزنيد و آنرا با خوراكيهايي كه از گوشت بره تهيه مي شود مصرف كنيد.

اين سوس گرم و لذيذ است.

 

سوس مريم گلي

اين سوس را هم از انگلستان قرض گرفته ايم و در عوض ما سوسهاي ديگري به آنجا خواهيم برد.

دو پياز بزرگ را كه خرد كرده ايد در كوره سرخ كنيد و صد گرم نان كه در شير خيسانده ايد و دو قاشق سوپخوري مريم گلي تازه را ريز ريز كنيد و اگر تازه آنرا در دسترس نداشتيد از خشك آن استفاده كنيد اين مخلوط را در سوس دان بريزيد و با آب كباب مرغ و گوساله و مرغابي و امثال آن به هم بزنيد و اين سوس را درشكم مرغابي بريزيد و آنرا در كوره بگذاريد تا كباب شود و كمي هم آب جوش به آن اضافه كنيد تا سوس زياد سفت نباشد.

 

سوس با سبزيهاي معطر

امروز شما مي خواهيد يك ماهي بزرگ را آب پز كنيد اگر چنين فرصتي براي شما پيش آمده است بهترين موقع است كه سوس عالي از سبزي هاي معطر تهيه كنيد.

در نيم ليتر تنگاب سبزيها يك شاخه آويشن و يك شاخه ريحان و يك ساقه مرزه يا شاخه ي مرزنگوش ويك شاخه مريم گلي و دو عدد موسير را كه ريز ريز شده با كمي پيازچه (سيبولت) دم كنيد تا ده دقيقه بماند و دم بكشد.

اگر يك يا دو تا از اين مواد در دسترس شما نبود خود را سرزنش نكنيد و تاسف نخوريد زيرا سوس شما عالي و ممتاز مي شود حتي اگر فراموش كرده باشيد كه ريحان يا مرزنگوش را به آن اضافه كنيد. بويون را در صافي بريزيد و صاف كنيد و بعد يك قاشق سوپخوري آرد را در كرده سرخ كنيد و به آن اضافه نماييد و تمام اين مواد را در ظرفي بريزيد و روي آتش بگذاريد تا چند دقيقه بجوشد. موقع مصرف آب ليمو و يك گرد غازياغي و ترخون را هم به آن اضافه كنيد.

وقتي اين سوس را با ماهي مصرف كرديد خوراك ماهي عالي تهيه كرده ايد كه لايق رستورانهاي درجه يك است.

 

سوس سبز

اگر شما به سوس مايونز علاقه داريد و عقيده ي شما اين است كه اين سوس ثقيل و سنگين است و به سهولت هضم نمي شود به تركيبي كه در زير شرح مي دهم مي توانيد آنرا سريع الهضم نماييد و ويتامينهاي آنرا هم زياد كنيد.

در آب جوي يك دسته ي شاهي و يك مشت برگ اسفناج و چند برگ غازياغي و جعفري و ترخون را بيندازيد و پنج دقيقه بگذاريد با آتش ملايمي بپزد.

بعد اين سبزيها را با كمي از آب آن در آسياي سبزيها بريزيد و آسياب كنيد تا يك ليوان بزرگ از آب سبزيها بدست آيد ساقه و شاخه هاي سبزيها را كه در آب پخته ايد دوباره بكوبيد وشيره ي آنرا بگيريد و با آب سبزيها مخلوط كنيد تا مايعي مثل مركب سبز به دست آيد.

اين مركب سبز را به سوس مايونز اضافه كنيد و آنرا براي خوراك ماهي مصرف كنيد. مايونز سبز را من مايونز بهاري نام نهاده ام.

 

سوس سبزيهاي معطر

يك تكه كره را در تابه بگذاريد و آتش زير تابه را روشن كنيد تا كره آب بشود. بعد كمي آرد گندم در آن بريزيد و به هم بزنيد تا آرد سرخ شود. جعفري و موسيرو پيازچه و ترخون و توت الثعلب و غازياغي و چند برگ از شيرينك و شاهي آبي را اگر در دسترس داريد به آن اضافه كنيد. بعد كمي بويون را به آن اضافه كنيد و پانزده دقيقه بگذاريد بجوشد و تا گرم است آنرا با كباب بره يا گوساله مصرف كنيد.

 

سوس فقرا

ساده ترين سوسها و در عين حال سوسي كه خيلي زود و سريع مي توانيد آنرا تهيه كنيد سوسي است كه معروف به سوس فقرا شده است.

براي تهيه اين سوس در ظرف كوچكي يك دسته جعفري و پنج يا شش عدد موسير را ريز ريز كنيد و آب روي آن بريزيد و نمك و فلفل به آن بزنيد و يك قاشق سوپخوري سركه به آن اضافه كنيد و چند دقيقه بگذاريد بجوشد بعد آنرا با كباب يا گوشت آب پز كنيد.

 

سير كره

دو يا سه حبه سير را آنقدر بكوبيد تا به شكل پوره در آيد وبعد يك تكه بزرگ كره كه به اندازه يك تخم مرغ مي باشد در آن بيندازيد و خوب با هم مخلوط كنيد و به اندازه ي يك فندق از اين كره را وقتي مي خواهيد بيفتيك و يا كباب را از روي آتش برداريد و روي آن بگذاريد همان وقت مصرف كنيد.

 

سوس انگور

سوس انگور فرنگي كمي ترش مزه است و آنرا در آلمان با خوراك پرندگان و يا كباب گوشت گوساله مصرف مي كنند. براي تهيه اين سوس چهارصد و پنجاه گرم انگور فرنگي را كه كاملا رسيده باشد بشوييد و هسته هايش را در آوريد و چند دقيقه در آب جوش دم كنيد. بعد از اينكه آنرا با صافي صاف كرديد با يك ليوان شراب و شكر و دارچين و پوست ليموي رنده شده  نمك و فلفل و يك فندق كره روي آتش بگذاريد تا با آتش ملايمي بپزد.

در آخرين لحظه اي كه مي خواهيد ظرف را از روي آتش برداريد كمي خورده نان را به آن اضافه كنيد و تا گرم است در ظرف سوس بريزيد.

 

سوس دانه هاي گل سرخ

سوس انگور فرنگي را به ترتيبي كه شرح داده شد و تهيه كرديد مي توانيد عينا با ميوه ي گل سرخ كه قرمز شده است تهيه كنيد.

ميوه ي گل نسترن و گل سرخ كه قرمز شده و رسيده است بچيند. دانه ها و پشم داخل آنرا خارج كنيد و در آب جوش بيندازيد تا سفيد شود و بعد آنرا با مواد ديگر بپزيد تا سوس گل سرخ يا گل نسترن به دست شما برسد. اين سوس قرمز رنگ وخيلي معطر است.

 

سوس گوتيك

سوس گوتيك متعلق به تاريخ است. يك پياز را كه قاچ قاچ كرده ايد در روغن زيتون سرخ كنيد. بعد آنرا با خورده ناني كه در شراب قرمز خيس خورده است مخلوط كنيد. دو يا سه قاشق سوپخوري سركه كه در آن دارچيني را بيست و چهار ساعت خيسانده ايد و خردل و ادويه و شكر را به آن اضافه كنيد و به هم بزنيد.

مخلوط اين مواد سوس گوتيك است كه ابتكار آن مرهون گوتها است كه قرنها قبل مي زيسته اند.

 

سوس آب مقدس

چند دقيقه يك ليوان كوچك گلاب را با يك فنجان كوچك آب غوره كه با گرد زنجبيل و مريم گلي مخلوط شده بجوشانيد و بعد آنرا صاف كنيد تا سوس كاملا صاف و خالص باشد و اين سوس را با كباب بره مصرف كنيد.

اين سوس هم مربوط به عصر گوتيك است كه از آن زمان باز مانده است.

 

سوس توت الثعلب

در ظرفي پنج گرم توت الثعلب كه اگر تازه باشد بهتر است يك شاخه ترخون و يك ساقه غازياغي و يك ساقه شاهي و دو عدد موسير ريز ريز شده و نمك و فلفل را بريزيد و كمي سركه و بقيه ظرف را از آب جوش پر كنيد و يك يا دو ساعت بگذاريد دم بكشد.

بعد آنرا در صافي بريزيد وفشار دهيد تا شيره ي گياهان درآيد. براي اينكه اين سوس ببندد  و يكسان شود يك قاشق سوپخوري آرد و يك گردو كره را با هم سرخ كنيد و در سوس بريزيد و تا گرم است سر سفره بياوريد و مصرف كنيد.

-----------------------------------------------------------------------------------
+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 10:12  توسط ناصر آستانه  | 

۴۲- سالادهايي كه مي پسنديد

پاته سبزيها با نارگيل

اين طريقه ايست از طباخي كه از آفريقاي سياه به دست ما رسيده است و مي توانيم پاته تمام سبزيها را به اين طريق تهيه كنيم.

مي توانيد از تمام سبزيها مثل هويج و شلغم و كرفس و كلم و رازيانه و اسفناج و كدو پاته تهيه كرد.

آنها را به تكه هاي كوچك در آوريد آرد ذرت را با آب بپزيد و يك فنجان نارگيل رنده شده به آن اضافه كنيد در قالبي كه با كره چرب كرده ايد به ترتيب سبزيها را طبقه طبقه با نارگيل رنده شده در قالب جا دهيد و روي آنرا سوس بشامل بريزيد بعد آنرا د ربن ماري نيم ساعت بپزيد و بعد از قالب در آورده قسمتهايي كه دلخواهتان باشد تقسيم كنيد زيرا پاته سبزيها وقتي از قالب درآمد به هر شكلي مي توانيد تقسيم كنيد.

 

گل ريواس

اگر در باغچه سبزيهاي خود ريواس را هم كاشته ايد وقتي ريواس به گل نشست گل بزرگ آنرا بچينيد و آنرا مثل كلم بپزيد وقتي آنرا مي خوريد حس مي كنيد همان طعم گل كلم را دارد. گل ريواس را وقتي پختيد آنرا با سوس سفيد مصرف كنيد.

 

سالاد با آب گريپ فروت

گريپ فروت را كه من پرتقال آمريكايي ترجمه كرده ام و در ايران محصول خوبي از آن به دست آمده است مي توانيد در سالاد به كار ببريد يعني آب گريپ فروت را به جاي آب ليمو ترش مصرف نماييد. در آب گريپ فروت نمك و فلفل و روغن و زيتون و يا چيزهاي ديگري كه در سوسهاي ديگر مي ريزند و مصرف مي كنند.

 

سالاد گرم كلم قرمز

سالادي كه دستور آنرا مي دهم در گاسكون معمول است:

يك كلم قرمز را ريز ريز كنيد و آنرا با آتش ملايمي در ماهي تابه با كمي كره سرخ كنيد و يك استكان سركه و نمك و فلفل به آن بيفزاييد.

وقتي خوب نرم شد آنرا از روي آتش برداريد و دو زرده ي تخم مرغ را هم بهم بزنيد و روي آن بريزيد.

اين اوردور زمستاني است كه بسيار عالي و خوش طعم و مطبوع است.

 

خيارترشي لهستاني

در لهستان خيار ترشي را به اين ترتيب تهيه مي كنند كه خيار را برش برش كرده و روي آن گرد رازيانه و برگ آلبالو و كمي گرد تخم گشنيز مي ريزند و بعد در ظرفي كه خيار است آب نمك را كه جوش آورده اند آنقدر مي ريزند تا روي خيارها را كاملا بگيرد و در ظرف را بسته و دو ماه آنرا دست نمي زنند و بعد از دو ماه آنرا مصرف مي كنند.

خيار ترشي لهستاني بي اندازه معطر و خوشمزه است. شما هم مي توانيد آنرا به ترتيبي كه شرح داده ام تهيه كنيد و طعم و مزه ي آنرا بچشيد.

 

ديپ به سبك آمريكايي

در آمريكا احترام زيادي به ويتامينها دارند و به همين جهت سالاد خام سبزيها را كه سرشار از ويتامينهاست تجليل مي كنند .

سالادهايي به نام سالاد بوولس تهيه مي كنند كه در اينگونه سالادها سبزيهاي مختلف خام و پخته را مخلوط مي كنند و گاهي ميوه هايي را هم در آن مي ريزند.

اين نوع سالادها در رستورانهاي فرانسه به نام دراگ استور پديدار شده كه گاهي در كنار آن بريده هاي گوشت يا ماهي ديده مي شود و در نتيجه غذاهاي اشتها آور و كاملي را به وجود مي آورند.

ولي در آمريكا طريقه ي  ديگري براي مصرف سبزيهاي خام به كار مي برند كه در نزد ما كاملا شناخته نيست و به آن ديپ يا نان تريت مي گويند.

براي تهيه ديپ در ظرفي سيرو پيازو جعفري و پيازچه و غازياغي  را ريز ريز كرده و به آن ترب اسبي يا ترب تند رنده شده نمك و فلفل و چهارصد گرم پنير سفيد چرب را اضافه مي كنند و همه ي اين مواد را به هم مي زنند تا خوب مخلوط شود و بعد به آن گرد پاپريكا زده ظرف آنرا در وسط اين سبزيها مي گذراند:

1.     هويج خام كه معمولا آنرا از طول به چهار يا شش قسمت بريده اند.

2.     مغز كرفس با برگهاي سفيد و نازك آن

3.     ترب قرمز

4.     بريده ي ترب سياه

5.     گل كلم سفيد كه روي آنرا آبليمو ريخته اند

6.     پيازچه هاي كوچك با برگ سبز آن

و اين ديپ را در تمام ساعات در دسترس دارند زيرا غذاي اشتها آوري است و معمولا ديپ جاي اوردور را گرفته و مهمانان را ساعتهاي طولاني بخود مشغول مي دارد.

براي آنهايي كه سبزيهاي خام را دوست ندارند يك جام چيپس سيب زميني و بيسكوبيت نمك داري كه در آب سبزيهاي معطر تريت شده است مي گذارند.

-----------------------------------------------------------------------------
+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 10:11  توسط ناصر آستانه  | 

۴۰- ميوه هايي كه مي توانيد از آنها مربا تهيه كنيد و بر قدرت و سلامت خود و فرزندانتان بيفزاييد

شيره ي انگور خالص

آب انگور سياه يا سفيد را اگر به همان ترتيب كه شرح دادم بجوشانيد تا به قوام آيد بدون اينكه از سبزيها و ميوه ها چيزي در آن داخل كنيد شيره ي انگور خالص به دست خواهيد آورد. بايد آب انگور را با آتش ملايمي به جوش آوريد و با يك قاشق چوبي آنرا به هم زد تا سه چهارم حجم آن كم شود و به يك چهارم حجم خود برسد معلوم است براي اين كار بايد ساعتها بر سر ديگ منتظر بود. شيره ي انگور خوشمزه و لذيذ است و به جاي هر مربايي مي توانيد به بچه ها بدهيد تا آنها را قوي و تندرست كند.

 

شيره ي سيب درختي

درمناطقي كه انگور ناياب است مي توانيد آب سيب درختي و يا با ميوه هاي ديگر شيره و يا لواشك آنرا درست كنيد. شيره ي سيب داراي مواد قندي كمي است ولي شيره ي گلابي داراي قند بيشتري است. طرز تهيه ي آن به طريقي است كه در مورد آب انگور شرح دادم.

 

مرباي آقطي

مرباي ميوه هاي آقطي خاصيت لينيت آور دارد و شما چرا براي ايام زمستان كه مزا ج بيشتر متمايل به يبوست است آنرا تهيه و مصرف نمي كنيد؟

با بچه ها به چيدن ميوه ي درخت آقطي كه در كوهستانها زياد است برويد اين درخت در نواحي شمالي ايران و باغهاي همدان مي رويد و به آن انگور كولي هم مي گويند و با چيدن آن سبدي پر از اين ميوه كنيد و اگر به ميوه هاي آقطي گرد و خاك نشسته است آنرا با آب بشوييد. بعد در ظرف مخصوص مربا پزي در مقابل هر كيلو ميوه ي آقطي يك كيلو نيم شكر زرد بريزيد و با آتش ملايمي آنرا بپزيد تا قوام آيد و مثل مارمالاد سفت شود.

از شاه توت زغال اخته و زرشك هم مي توانيد مرباهاي عالي و خوشمزه تهيه كنيد.

شاه توت چون خودش شيرين است و قند دارد احتياج به يك برابر و نيم وزن خود به شكر ندارد ولي ميوه هاي ديگر كه ترش هستند احتياج به همان مقدار شكر دارند.

 

بنيه ي گل اقاقيا

در فصلي كه درختان اقاقيا به گل مي نشينند بچه هاي خود را تشويق كنيد از درخت اقاقيا بالا بروند و چند خوشه از گلهاي خوب آنرا براي شما بچينند. گلهاي پژمرده ي آنرا بچينيد و هر خوشه اي از گل اقاقيا را در خميررقيق بنيه فرو كنيد و بعد آنرا در ظرفي كه پر از روغن داغ است بيندازيد تا سرخ شود و سپس آنرا با پودر قند بخوريد. همين كار را با گل پرتقال و نارنج و گل بنفشه و آقطي هم مي توانيد بكنيد.

خرفه را بايد يك يا دو ساعت در آب ليمو كه با شكر و دارچين معطر شده بخيسانيد و بعد به ترتيبي كه شرح دادم تهيه كنيد.

 

كرم گل سرخ

همان طور كه يك دسته گل سرخ را روي ميز خود مي گذاريد فراموش نكنيد كه مي توانيد آنرا در بشقاب خود بگذاريد تا مهمانان شما هم ذائقه اشان لذت برد و هم از بوي خوش آن مشام خويش را نوازش دهند.

ده گرم گلبرگهاي گل سرخ را در نيم ليتر آب ده دقيقه بجوشانيد و آنرا از روي آتش برداريد و ده دقيقه به حال خودش بگذاريد تا دم بكشد و بعد آنرا صاف كنيد.

سپس به اين آب گل سرخ نيم ليتر كرم مايع يا يك قوطي شير غليظ اضافه كنيد و با شكر آنرا شيرين كنيد. بعد تمام اين مواد را درظرفي بريزيد و روي آتش بگذاريد تا به جوش آيد همينكه به جوش آمد آنرا از روي آتش برداريد شش عدد زرده ي تخم مرغ را كه با قاشق چوبي به هم زده ايد در آن بريزيد و همه ي مواد را با هم مخلوط كنيد و بعد آنرا در جامهاي كريستال بريزيد و دريخچال بگذاريد تا سرد شود سپس آنرا با نان بيسكويت بخوريد.

 

كرم بهار نارنج

باز هم يك كرم بي اندازه معطر را مي توانيد تهيه كنيد:

يك ليتر شير را بجوشانيد و بعد آنرا با شكر شيرين كنيد و شش عدد زرده ي تخم مرغ و دو سفيده ي تخم مرغ را كه با قاشق چوبي خوب زده ايد در آن بريزيد و سه قاشق عرق بهار نارنج را به آن اضافه كنيد و در يخچال بگذاريد تا يخ ببندد.

اگر شب اين كرم را به بچه ها بدهيد آنها خواب راحت و خوشي خواهند كرد زيرا عرق بهار نارنج خاصيت خواب آور دارد.

 

ياته گل بنفشه

دو كيلو شكر را در ظرفي روي آتش به هم بزنيد بعد يك كيلو گل بنفشه له شده و يك كيلو ژله سيب درختي را به آن اضافه كنيد. سپس اين مواد را مخلوط كنيد و روي آتش ملايمي بگذاريد تا ده دقيقه بپزد. توجه داشته باشيد گل بنفشه خيلي ظريف است اگر مدت پخت آن زيادتر از ده دقيقه باشد و يا حرارت آن شديد باشد گل بنفشه مي سوزد و خراب مي شود.

 

پاته گل ياسمن

گل ياسمن را هم به جاي گلسرخ مي توانيد براي تهيه پاته به كار بريد گلهاي ياسمن ظريف و معطر هستند.

ژله سيب درختي جزو مواد اساسي است كه به پاته غلظت مي دهد.

 

پرالين بهار نارنج

پرالين كلمه اي است كه در مورد بادام سوخته به كار مي رود ولي در اينجا به جاي بادام بهار نارنج به كار مي رود. براي تهيه آن بايد برگهاي گل بهار نارنج را در آب جوش بيندازيد تا سفيد شود و بعد آنرا در آبكش بريزيد تا آب آن خارج شود. گلهاي بهار نارنج را در ظرفي بريزيد و كمي زير آن را آتش كنيد تا آب آن بكلي گرفته شود و بعد با شكر آنرا به هم بزنيد تا شكر دور برگها را بگيرد و آنرا خشك كند. سپس از روي آتش برداريد و يك برگ يك برگ آنرا با دست در آوريد و روي كاغذ گلاسه بگذاريد تا خشك شود.

پرالين بهارنارنج را به عنوان كادو براي زن و شوهر جواني كه تازه ازدواج كرده اند هديه كنيد و يا آنرا روي ميز جشن عروسي بگذاريد تا مهمانان به عنوان دسر آنرا مصرف كنيد.

----------------------------------------------------------------------------------------
+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 10:10  توسط ناصر آستانه  | 

۴۱- دسرهايي براي تمام فصول

كلافوتي

كلافوتي يكي از دسرهاي دهاتي درتمام فصول است و هر ماه آنرا با ميوه هايي كه در آن ماه به فراواني وجود دارد تهيه مي كنند.

در قديم در ولايت من آنرا در تنور دهاتي تهيه مي كردند و ظرف مخصوصي داشت كه آنرا در تنور مي گذاشتند و يا آنرا در تنور آويزان مي كردند. در آن زمان براي تهيه كلافوتي در يك لاوك با چشم و بدون اينكه وزن كنند آرد و شكر و شير و تخم مرغ را مخلوط مي كردند ولي شما بايد بدانيد كه براي تهيه كلافوتي در حدود شصت گرم آرد و به همان اندازه شكر و سه عدد تخم مرغ و سه چهارم ليتر شير لازم است.

يك بشقاب سفالين يا چيني توگرد را انتخاب كنيد ميوه هايي را كه انتخاب كرده ايد در آن بريزيد و روي آنرا با مايع كرمي كه از مواد آرد و شير و تخم مرغ تهيه كرده ايد بپوشانيد و آنرا در كوره بگذاريد تا بپزد يعني خمير روي ميوه ها پخته شود بعد آنرا از كوره بيرون آوريد وقتي سرد شد آنرا در همان بشقاب يا بشقاب ديگر قاچ قاچ ببريد و مصرف كنيد.

كلافوتي را با آلبالو و سيب درختي و هلو و انگور و آلو و آلوچه و زردآلو و گلابي و كشمش موسكات مي توانيد تهيه كنيد.

 

شيريني هويج

اگر بچه هاي شما در مقابل خوردن هويج كه به صورت سبزي به آنها مي دهيد سرسختي نشان مي دهند و با بي ميلي آنرا مي خورند تاكتيك را عوض كنيد و هويج را به صورت دسر براي آنها تهيه كنيد تا آنها خوشحال شوند.

اين چيزي است كه مادربزرگهاي ما وقتي بودجه كمي داشتند و مي خواستند ميز رنگي براي مهمانان بوجود آورند تهيه مي كردند براي تهيه شيريني هويج 450 گرم هويج را گرد گرد ببريد و آنرا در ظرفي بريزيد و به همان مقدار شكر در آن بريزيد و روي آنرا از آب بپوشانيد يعني آنقدر آب بريزيد كه روي هويجها بپوشانيد وپوست ليمو را ريز ريز كنيد و در آن بريزيد و روي آتش بگذاريد تا بپزد وقتي هويجها پخته شد تقريبا آبي باقي نخواهد ماند ولي هويجها مربا و معطر شده است.

دو تا ليمو ترش را آب بگيريد و آب آنرا در آن بريزيد.

حالا با اين دست پخت همه كار مي توانيد بكنيد مي توانيد با هويج به طريق بالا شيريني تهيه كنيد و خواهيد ديد كه چگونه بچه ها را به طور مطبوعي غافلگير كرده ايد.

شاه بلوط با رازيانه

در قديم وقتي پاييز مي شد بچه ها مي رفتند شاه بلوط از زير درختان جمع مي كردند. اين شاه بلوط ها را در ديگ آب جوش مي پختند و يك شاخه رازيانه را هم در ديگ مي انداختند تا بلوط هاي پخته را معطر و هضم آنرا آسان كند بعد در سر ميز غذاخوري هر كس براي خودش شاه بلوط را ازپوست در مي آورد و با يك ليوان شير شيرين گرم آن را مي خورد.

تشريفات پوست كندن شاه بلوط مدتي وقت مي گرفت بعد نوبت به آن مي رسيد كه شاه بلوط را نرم كنند و با شير آهسته بخورند و بجوند.

اين غذا براي شام بچه ها غذاي كاملي است. حالا كه ميكسورهاي برقي اختراع شده و در دسترس همه قرار گرفته است مي توانيد شير و شاه بلوط پوست كنده را در ميكسور بريزيد و از آن غذاي مخلوط يكساني بوجود آوريد.

 

مرباي هويج

طبق عقيده ي عوام مرباي هويج رانها را گلگون مي كند. در حقيقت كاروتن هويج يك ماده رنگي قشنگي است و مرباي هويج را اگر روي نان بماليد و به عنوان صبحانه حتي در ايام زمستان بخوريد رنگ قشنگي به قيافه خود مي دهيد.

براي تهيه مرباي هويج پنج كيلو هويج را گرد گرد ببريد و آنرا پنج ساعت در پنج ليتر شير با يك كيلو شكر بپزيد و بعد پوست ليمو را در آن رنده كنيد تا طعم معطري به خود بگيرد و آنرا در جاي خنك و يخچال نگهداري كنيد زيرا اين مربايي است و در مقابل گرما زود خراب مي شود.

 

شيره انگور

شيره انگور مرباي عالي و ممتازي در دهات است و من در تمام دوران كودكي خودم ديده ام كه آنرا در مزارع مي پختند دوره ي افتخار آميز شيره ي انگور دوران جنگ بود كه قند كمياب شده و مردم بيشتر رو يه شيره ي انگور مي آورند. ولي همينكه جنگ تمام مي شد افتخار شيره ي انگور هم پايان يافته و چون مربوط به زمان و يادگار ايام جنگ بود در بوته فراموشي افتاد.

ولي افسوس بايد خورد زيرا شيره ي انگور يكي از سالمترين مرباهايي است كه جانشين قند تصفيه شده مي شود زيرا شيره ي انگور قند طبيعي است. اگر شما هم به ده رفته ايد و در جايي هستيد كه انگور فراوان است در فصل انگور چيني از آن استفاده كنيد.

چند ليتر آب انگور سياه تازه را كه خيلي شيرين باشد بگيريد و كار خود را شروع كنيد و اين كار را به تمام افراد خانواده و دوستان خود هم ياد بدهيد زيرا تهيه ي شيره ي انگور از كارهاي مقدس هركول بود.

به خاطرم مي آيد كه در دوران كودكيم آب انگور را در يك ديگ مسي مي ريختند و در فضاي باغ زير آن آتش چوب روشن مي كردند و سپس به جستجوي گنجهاي باغ كه سبزيها و ميوه ها بود مي رفتند خربزه و كدو تنبل و گوجه فرنگيهاي سبز و هويج و سيب درختي و گلابي و به و آلو و انجير از چيزهايي بود كه جمع آوري مي كردند و قاج قاچ كرده و در شيره ي انگور كه در حال جوشيدن بود مي ريختند. مرباي انگور كم چيزان فقط داراي سبزيها و مرباي انگور ثروتمندان از ميوه ها بود ولي هر دو خوشمزه و مطبوع بود.

تمام روز ميوه ها را پوست كنده و آنها را ريز ريز در ديگي كه در حال جوشيدن بود مي ريختند و اول چيزهايي كه مدت طولاني تري لازم داشت مي ريختند و بعد چيزيهايي كه مدت پخت كمتري لازم داشت معمولا هويج و به از چيزهايي بود كه مدت پخت بيشتري لازم داشت.

به من يك ملاقه بزرگ چوبي مي دادند كه با آن محتوي ديگ را دايما هم بزنم. يادم مي آمد وقتي مرباي انگور سفت مي شد من با هر دو دستم ملاقه را گرفته و محتوي ديگ را به هم مي زدم وقتي شب فرا مي رسيد معمولا مرباي انگور پخته شده بود. اگر دير وقت شروع كرده و ميوه و سبزيها را هم در آن با تاخير ريخته بودند بايد ساعاتي از شب هم منتظر بمانيم تا مرباي انگور پخته شود به هر حال در ساعات آخر شب كه مرباي انگور پخته شده بود آتش را خاموش كرده آنرا به هم مي زديم تا خوب يكسان به قوام آيد.

عمه ام وقتي مرباي انگور مي پخت سه روز طول مي كشيد ول مرباي او داراي همه ي مواد بود و او در پختن آن دقت بسيار مي كرد وقتي مربا به قوام مي آمد آنرا در كوزه هاي بزرگ و كوچك مي كرد و در سراب مي گذاشت.

در آخر زمستان مرباي انگور مخصوصا وقتي ازميوه ها و ژله به بود به قدري سفت مي شد كه اغلب چهارگوش چهار گوش آنرا با چاقو مي بريدند و مي خوردند و اين بهترين مرباي مادر بزرگهايمان بود.

افسوس كه اين كار فراموش شده و اهميت و اعتبار خود را در اين زمانه از دست داده است!.

 

مرباي عسل

اگر شما در خانه ي خود كندوي عسل داريد و امسال كندوي شما زياد عسل داده است به جاي انكه آنرا با قاشق مربا خوري بخوريد با آن مربا درست كنيد و ميوه ها را در آن داخل كنيد و از آن مربا بپزيد. مرباي عسل هيچك از خواص خود را از دست نمي دهد و طعم اصلي خود را هميشه حفظ مي كند.

مرباي عسل را با عسل و يا نصف عسل و نصف شكر مي توانيد تهيه كنيد.

وقتي مرباي عسل درست مي كنيد آنرا روي آتش ملايمي بگذاريد و با يك قاشق چوبي آنرا دايما هم بزيند همينكه مرباي عسل به جوش آمد كف آنرا بگيريد تا مربا روشن و براق شود.

سپس هم وزن آن ميوه در آن بريزيد و در حرارت ملايمي چندين ساعت بجوشانيد تا ميوه ها پخته شوند.

مرباي عسل مدتي طولاني حفظ مي شود.

مرباي عسل را با ميوه هايي چون آلبالو و توت فرنگي و هلو و زردآلو و سيب درختي و گلابي و گوجه و آلو درست كنيد.

--------------------------------------------------------------------------------------
+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 10:10  توسط ناصر آستانه  | 

۳۸- گياهان و جوشهاي مزاحم

جوش صورت

گل و برگ باباآدم – يك مشت

ريشه و گل ختمي – يك مشت

گل پنيرك – يك مشت

گل و برگ مريم گلي – يك مشت

كمپرس گرم خيسانده ي اين گياهان را بايد روي جوش صورت گرفت و دستها و پاها را با آن حمام داد و در مورد جوش صورت وقتي پزشك معالج علت آنرا كشف نمود من توصيه مي كنم كه از معالجه زير پيروي كنيد:

جوش صورت كبدي

برگ آرتيشو – يك مشت

برگ بابا آدم – يك مشت

برگ تازه ي ماميران – يك مشت

گل و ريشه ي ختمي – يك مشت

گل مريم گلي – يك مشت

با خيسانده ي ده گرم اين گياهان بايد دستها و پاها را حمام داد و ضماد كلم وپياز را با يك ليوان كوچك از اين خيسانده مخلوط كرده و روي كبد گذاشت.

 

جوش صورت معدي

سير – يك عدد كه بايد پوست كنده و كوبيده شود

برگ بابا آدم – يك مشت

بابونه ي رومي – دوازده عدد گل آن

برگ نعنا – يك مشت

برگ نيمه تازه ي ماميران – يك مشت

برگ تازه گزنه – يك مشت

برگ آويشن – يك مشت

مخلوط يك ليوان كوچك از خيسانده ي اين گياهان را بايد ضماد درست كرد و روي معده گذاشت و با خيسانده ي گرم آن دستها و پاها را حمام داد.

 

جوش صورت روده اي

سير – يك عدد بزرگ كه بايد كوبيده شود

گل و برگ بابا آدم – يك مشت

بابونه ي رومي – دوازده عدد گل آن

برگ و گل ماميران كه بايد نيمه خشك باشد – يك مشت

گل لبلاب – يك مشت

گل پنيرك – يك مشت

گياهان فوق را بايد در ده ليتر آب جوش دم كرده و سه تا چهار ساعت آن را خيسانيد. باخيسانده ي گرم آن دستها و پاها را حمام داد. برگهاي تازه ي كلم و گزنه را له كرده و يك ليوان كوچك از اين خيسانده را به آن اضافه نموده  و ضماد آن را روي شكم گذاشت.

 

جوش صورت عصبي

گل سرخ وليك – يك مشت

برگهاي نيمه تازه ي ماميران – يك مشت

گل و حلقه ي تخمدان شقايق – يك مشت

گل و ميوه ي نسترن – يك مشت

برگهاي تازه ي گزنه – يك مشت

گل تيول – يك مشت

گياهان فوق را در ده ليتر آب جوش دم كنيد و چهار ساعت بخيسانيد و با خيسانده ي گرم آن دستها و پاها را صبح و شب قبل از صبحانه و شام حمام دهيد.

 

سودا – جرب – اگزما

علت پيدايش هر يك از اين بيماريها بايد جداگانه معالجه شود ولي با اين حال با معالجه ي عمومي زير نتايج درخشاني به دست آمده است.

برگ آرتيشو – يك مشت

گل و برگ زنجبيل شامي – يك مشت

برگ بابا آدم – يك مشت

گل و برگ آلاله ي تلخ – يك مشت

برگهاي نيمه خشك ماميران – يك مشت

گل طاوسي – يك مشت

گل لاوند يا همان استوخودوس – يك مشت

برگ تازه ي گزنه – يك مشت

با دمكرده و خيسانده ي اين گياهان دستها و پاها را بايد صبح و شب حمام داد.

 

خارشهاي معمولي و خارشهاي سخت

گل زنجبيل شامي – يك مشت

گل و برگ بابا آدم – يك مشت

ريشه ي گل ختمي – يك مشت

ريشه ي بيد گياه – يك مشت

برگهاي تازه ي بارهنگ – يك مشت

نشاسته – يك مشت

گياهان بالا را در آب جوش دم كنيد و سه تا چهار ساعت بگذاريد بماند تا بخيسد بعد آنرا صاف كرده و گرم كنيد و دستها و پاها را در آن حمام دهيد. اگر خارش در اسافل اعضا است حمام ته نشين بگيريد.

 

دمل و كورك بزرگ

علت پيدايش دمل و كورك بزرگ مثل جوش صورت است و معالجه ي آن هم پس از تشخيص بايد به همان ترتيب عمل شود. منتها بايد به گياهاني كه براي جوش صورت مصرف مي كنيد يك پياز بزرگ را كه رنده كرده ايد با يك مشت برگ تازه بارهنگ و يك مشت ريشه ي گل ختمي و دو مشت گل پنيرك به آن اضافه كنيد و كمپرس روي دمل  و كوركها بگذاريد و همچنين دستها و پاها را با خيسانده ي گياهان حمام دهيد.

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 10:9  توسط ناصر آستانه  | 

۳۹- نوشيدنيها

شراب جنتيان

اگر شما از كساني هستيد كه براي اشتهاي خود مشروبات اشتها آور مي خوريد بايد بدانيد كه خودتان مي توانيد نوشابه هاي اشتها آور و مقوي و ارزان قيمت تهيه كنيد.

در يك ظرف سفالين يك مشت ريشه ي جنتيان را با يك ليوان عرق خيس كنيد.

روز بعد يك ليتر شراب سفيد را به آن اضافه كنيد و يك هفته بگذاريد به همان حالت بماند بعد آنرا صاف كنيد و در بطري بريزيد و هر وقت خود و يا ميهمانان به نوشابه ي اشتها آوري از اين قبيل احتياج داشتيد آنرا مصرف كنيد.

 

شير مرزنگوش

نيم ليتر شير را جوش بياوريد و بعد آنرا با شكر شيرين كنيد بعد دو برگ مرزنگوش را در آن دم كنيد  همانطور كه گرم است آنرا مصرف كنيد. اين نوشابه افسانه اي است و تعلق به فرشتگان دارد.

 

شير مرغ

اگر شما زكام گرفته ايد و اشتها نداريد يك زرده ي تخم مرغ  را در ظرفي بزنيد و شير داغ  داخل آن بريزيد و به هم بزنيد سپس مقداري عسل به آن اضافه نماييد و تا گرم است بنوشيد. اين نوشابه هم غذا است و هم دواست و تقريبا شما را از زكام و گريپ و بي اشتهايي نجات مي دهد.

 

شراب گرم

اگر شما مي توانيد مشروبات الكلي بنوشيد از آن براي معالجه ي خود و يا تقويت روحيه استفاده كنيد. در يك ظرف سفالين نيم ليتر شراب قرمز بريزيد و دو يا سه قاشق سوپخوري شكر زرد و دارچين و ميخك و پوست ليمو ترش رنده شده را به آن اضافه كنيد و آنرا روي آتش بگذاريد ولي درست قبل از اينكه به جوش آيد آنرا از روي آتش برداريد. قبل از نوشيدن چند حلقه برش ليمو ترش را داخل نوشابه بيندازيد و آنرا بخوريد و به بستر خواب برويد شب خيلي عرق خواهيد كرد ولي صبح كه از خواب برخاستيد احساس خواهيد كرد حالتان خيلي خوب است.

 

عسل گل سرخ دار

نسخه اي شاعرانه و در عين حال خوشمزه و لذيذ است كه مي توانيد نوشابه ي گل سرخ را طبق اين نسخه تهيه كنيد.

صد گرم گلبرگ گل سرخ را در نيم ليتر آب جوش بريزيد و ده دقيقه روي آتش بگذاريد تا بجوشد بعد آنرا از روي آتش برداشته و ده دقيقه ديگر بگذاريد دم بكشد وبعد با صافي آنرا صاف كنيد و ششصد تا هشتصد گرم عسل خالص را به آن اضافه كنيد و خوب به هم بزنيد تا مخلوط شود و بعد آنرا در شيشه هايي كه در آن كاملا بسته مي شود بريزيد.

محتوي اين شيشه ها  كاملا مي ماند و حفظ مي شود و شما مي توانيد هر وقت دم كرده جوشانده و يا خيسانده ي گياهان شفا بخش را تهيه كرديد يك قاشق از اين عسل معطر را در آن بريزيد و آنرا شيرين كنيد. و يا هر وقت احتياج به دواي غرغره داشتيد يك قاشق از آنرا در يك ليوان آب نيمگرم حل كنيد و با آن غرغره كنيد.

 

شربت توت سياه جنگلي

وقتي به ييلاق و كوه مي رويد بچه هاي شما به جنگل مي روند و توت سياه جنگلي را مي چنند و مي خورند و با دست و دهان بنفش رنگ به خانه بر مي گردند آنها حق دارند چنين از خود پذيرايي كنند زيرا توت سياه جنگلي سرشار از ويتامينها مي باشد. گاهي براي اينكه شما را به طور مطبوعي غافلگير كنند براي شما هم از اين توتها چيده و مي آورند. شما از اين دست آورد آنها تشكر كنيد و توتها را در ظرفي لعابي بريزيد و هم وزن آن شكر زرد اضافه كنيد و ظرف را روي آتش ملايمي بگذاريد تا بجوشد.

بعد آنرا از روي آتش برداريد و در صافي بريزيد و فشار دهيد وقتي سرد شد آنرا در بطري بريزيد و هر وقت بچه ها ميل داشتند آنرا با آب مخلوط كرده و شربت توت سياه به آنها بدهيد. به همين ترتيب شما مي توانيد با شاه توت و انگور فرنگي و امثال آن شربتهاي لذيذ و پرخاصيت تهيه كنيد.

 

راتافياي بهار نارنج

وقتي درختان نارنج و پرتقال به گل مي نشينداز آن استفاده كنيد و آنها را در بطري  نگه داريد و در موقع لزوم پنجاه گرم گلبرگهاي بهار نارنج را در يك ليترعرق چهار روز دم كنيد بعد آنرا صاف كرده و سيصد گرم شكر كوبيده را در نيم ليتر آب بجوشانيد وبه آن اضافه كنيد و آنرا در بطري بريزيد. روزي كه سر بطري را باز مي كنيد بوي گل بهار نارنج همه جا پراكنده خواهد شد.

راتافياي بهار نارنج ليكور آرام بخشي است كه شب موقع صرف شام بايد آنرا مصرف نماييد تا بهترين و مطبوع ترين داروي خواب آور را مصرف كرده باشيد.

 

راتافياي گل سرخ

گلبرگهاي گل سرخ را از هر رنگي باشد جمع كنيد تا عطر و بوي زيادتري داشته باشد. صد و پنجاه گرم از اين گلبرگها را در نيم ليتر آب داغ دم كنيد و دو روز بگذاريد بماند و بعد آنرا در پارچه نرمي ريخته و صاف كنيد و به همان مقدار هم دمكرده ي گل سرخ و عرق انگور را به آن اضافه كنيد. در مقابل هر ليتر ليكور دويست و پنجاه گرم شكر به آن اضافه كنيد و كمي دارچين و چند دانه تخم گشنيز را در آن بريزيد. پانزده روز كه گذشت آنرا از نو صاف كنيد تا راتافياي گل سرخ شما كاملا خالص شود.

شما مي توانيد راتافياي گل سرخ را در بطريهاي كريستال بريزيد و آنرا سرميز شام و يا ناهار بياوريد و از خود و مهمانان از آن پذيرايي كنيد.

---------------------------------------------------------------------------------------

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 10:9  توسط ناصر آستانه  | 

۳۷- مريم گلي

مريم گلي از زمانهاي بسيار قديم مصرف مي شده است و گاهي چاي يونان و يا گياه مقدس ناميده مي شده است.

مريم گلي كه خواص معجزه آسايي در معالجه ي امراض دارد از نام يوناني نجات دادن گرفته شده است و لاتينها هميشه اين جمله را درباره ي مريم گلي مي گويند:

چگونه انسان مي تواند بميرد وقتي در باغش مريم گلي داشته باشد؟

مريم گلي درختچه اي است كه ارتفاع آن به بيست و پنج تا پنجاه سانتي متر مي رسد ودر بسياري از باغها به حالت وحشي دركوهها و دشتها مي رويد.

در جنوب فرانسه مريم گلي در زمينهاي خشك و شنزار مي رويد. برگهاي مريم گلي بيضي شكل و چين دار و داراي حاشيه ي ظريف و تيزي است. گلهاي آن به شكل گل ختمي و بنفشه است و به شكل خوشه مي رويد.

بهترين وقت چيدن آن بهار است ولي مي توان در پاييز هم آنرا چيد.

خواص طبي مريم گلي

مريم گلي نشاط بدن را زياد مي كند و تن را قوي مي سازد. داراي خواص نيرو دهنده و تقويت كننده است.

مصرف داخلي

دمكرده ي مريم گلي پنج تا بيست و پنج گرم آنرا در سه فنجان آب جوش دم كنيد و هر روز يك تا سه فنجان از آن بنوشيد.

اين دمكرده براي معالجه ي گريپ عالي است. همچنين اشخاصي كه تازه از بستر بيماري برخاسته اند و دوران نقاهت را مي گذرانند و همچنين كساني كه دچار خستگي مفرط شده اند اگر آنرا بنوشند در خود نشاط تازه اي احساس خواهند كرد.

تمام بچه ها بين شش تا هيجده سال بايد دو فنجان از اين دمكرده را در روز بنوشند.

اين دمكرده حالت تشنج و يا افسردگي را تسكين مي دهد.

اگر دمكرده ي مريم گلي را با كمي عسل شيرين كنيد براي اشخاصي كه آسم دارند مفيد است. دمكرده ي مريم گلي براي معالجه ي اسهال و گازي كه در روده جمع مي شود نافع است.

شراب مريم گلي : در يك بطري شراب قرمز كه از نوع ممتاز باشد سه قاشق قهوه خوري خيسانده ي مريم گلي را بريزيد و براي تهيه اين خيسانده بايد بيست و پنج گرم مريم گلي را در نيم ليتر آب بخيسانيد و بيست و چهار ساعت بگذاريد بماند و بعد آنرا صاف كنيد و مورد استفاده قرار دهيد.

شراب مريم گلي براي اشخاصي كه خيلي خسته شده اند و همچنين كساني كه شبها عرق مي كنند و امراضي كه تشنج دارد و يا به حالت افسردگي خاطر خود را نشان مي دهد همچنين براي دردهاي قاعدگي فوق العاده موثر است و بطرز محسوسي درد را ساكت مي كند. شراب مريم گلي براي عوارض يائسگي نيز تجويز مي شود.

مصرف خارجي

جوشانده ي مريم گلي براي زخم برفك كه بايد به صورت شستشو و حمام انجام گيرد مفيد است. لثه هاي دندان را تقويت مي كند و از لق شدن دندانها جلوگيري مي نمايد. مقدار مصرف آن در اين موارد سي گرم مريم گلي را در يك ليتر آب است كه بايد جوشانده شود و جوشانده ي آنرا به ترتيب بالا مصرف شود.

جوشانده ي مريم گلي را اگر به پوست سر بمالند از ريزش موي سر جلوگيري مي كند.

مصرف طباخي

در جنوب فرانسه مريم گلي را چون ادويه ي معطر تقريبا در تمام غذاها مصرف مي كنند . يك دسته از مريم گلي در راگوي گوسفند به آن طعم مخصوصي مي دهد.

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 10:8  توسط ناصر آستانه  | 

۳۵- رماتيسم را چگونه بايد معالج كرد؟

وقتي زمستان طبيعت فرا مي رسد دردهاي خفته بيدار مي شوند و هنگامي كه زمستان زندگي ما پيش مي آيد دردها اغلب در استخوانهاي پير و فرسوده ي ما جمع شده و حالتي مثل زنگ زدگي ايجاد مي كند.

كساني كه رماتيسم دارند از رماتيسم نمي ميرند و با اين رماتيسم ساليان دراز زندگي مي كنند ولي با وجود اين درد فراوان مي كشند .

علم پزشكي در مقابل رماتيسم اغلب ناتواني خود را نشان مي دهد و نمي تواند كاملا شفا دهد و فقط مي تواند بحرانهاي درد را تسكين دهد و آرام كند و منتظر مي ماند تا دردهاي بعدي دوباره شروع شوند. رماتيسم ونقرس و درد مفاصل همه يك عارضه دارند و آن اين است كه درد در ناحيه ي مفاصل زانو و شانه ها و پهلوها و مچ ها و انگشتان و شست پاها جمع مي شود.

مثلا اشخاصي هستند كه مزاج مستعدي براي درد مفاصل دارند و وراثت براي اين اشخاص غريبه نيست.

اشخاصي هستند كه پرخورند و در جواني از اين دردها مصون مانده اند و بعدا به علت ابتلا ي به نقرس جريمه ي افراط در پرخوري را بايد بدهند زيرا اسيد اوريك در مفاصل آنها جمع مي شود و سبب ورم مفاصل مي گردد.

گاهي حوادث اتفاقي علت بروز رماتيسم ها هستند مثل يك شوك و يا شكستگي استخوان كه مفاصل را آسيب پذير مي سازد و يا ويروسي كه در تعقيب يك گريپ و آنژين يا سوزاك كه خوب معالجه نكرده باشند در بدن وارد مي شود و در غضروف و استخوان نرم بدن جاي مي گيرد .

در صورت بروز رماتيسم مفصلي حاد بايد فورا پزشك معالج را به كمك خواست زيرا اين نوع رماتيسم مي تواند علت پيدايش اختلالات قلبي گردد.

مسلم است كساني كه مبتلا به نقرس شده اند اولين اقدام لازمي كه بايد انجام دهند اين است كه در غذاي خود تجديد نظر كنند و از يك رژيم غذايي خيلي جدي پيروي كنند . گوشت چرب و گوشت شكار و غذاهاي سرخ كرده در روغن و مواد نشاسته اي و شيريني و ادويه و مشروبات الكلي و قهوه را بكلي از صورت غذاي خود حذف كنند .

به علاوه لازم است اشخاصي كه مبتلا به نقرس شده اند ورزش بكنند زيرا ورزش سمومي را كه در بدن آنها جمع شده مي سوزاند و نمي گذارد مفاصل آنها نيروي خود را از دست بدهد.

ولي افسوس كه مبتلايان به نقرس مثل اشخاص شكمو و پرخود تنبل هستند و بايد آنها را متقاعد كرد كه براي شفاي خود مسئوليت شخصي دارند و بايد حركت و ورزش كنند تا معالجه شوند. وقتي رماتيسم علل اتفاقي دارد بايد رژيم غذايي مخصوصي را پيروي كرد و از خوردن غذاهايي كه براي رماتيسم منع شده چشم پوشيد تا به اين وسيله از تشديد مرض جلوگيري شود.

در مورد رماتيسم هاي اتفاقي علاوه بر اغذيه اي كه ممنوع شده بايد از مصرف غذاهاي اسيد دار كه كلسيم استخوانها را كم مي كند مثل سركه و اسفناج و خيار شور ريواس و ترشك و گوجه فرنگي خودداري كرد و در عوض غذاهايي كه داراي كلسيم است مصرف نمود تا كلسيم استخوانها را ترميم كند و تجديد كند. اين غذاها عبارتند از لبنيات كه سرشار از كلسيم است و براي تقويت كلسيم استخوانها مفيد مي باشد. بعضي از سبزيها مخصوصا كلم و پياز و شاهي و آويشن و جعفري براي رماتيسم هاي اتفاقي مفيد مي باشند و بايد آنها رامصرف نمود. علاوه بر ورزش بايد از حمام هاي آبگرم استفاده كرد زيرا حمام هاي آبگرم عوارض رماتيسم را ولو مزمن باشد شفا مي بخشد. گرمي و حرارت بهترين درمان رماتيسم است . كساني كه رماتيسم دارند طبعا از جاهاي سرد فرار كرده و مناطق گرم و آفتابي پناه مي برند.

اگر كساني كه رماتيسم دارند هميشه نمي توانند به كشورهاي آفتابي و گرم بروند بايد در فكر اين باشند كه از تمام منابع گرمي و حرارت استفاده كنند.

در شهر من كاسكون كه خداوند آفتاب را ارزاني داشته است پيران عادت دارند وقتي آفتاب بهاري شروع به درخشش وتا بيدن مي كند نيمكتي را در خانه ي خود كنار ديوار مي گذارند و روي آن مي خوابند و تن خود را با اشعه ي گرم و جانبخش خورشيد نوازش مي دهند و مي گويند جاي دردهاي بدن خود را گرم مي كنيم من به كساني كه رماتيسم دارند توصيه مي كنم كه هميشه قسمتهاي دردناك بدن خود را بپوشانند و يك شال پشمي روي شانه هاي خود بياندازند و زانوهاي خود را بپوشانند و همانطور كه در قديم رسم بود يك كمر بند فلانل دور كمر خود ببندند. كساني كه رماتيسم دارند بايد از جريان هوا دوري كنند و شبها موقع خواب شانه هاي خود را بيرون نگذارند و آنرا بپوشانند. وقتي دردهاي كور و خفيف رماتيسم شروع مي شود بايد يك كيسه لاستيكي آبگرم را اضافه كنند تا از حرارت مطبوع آن آرامش وتسكين يابند.

------------------------------------------------------------------------------------
+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 10:7  توسط ناصر آستانه  | 

۳۶- نسخه هاي گياهي من براي درمان رماتيسم

از جوشانده ها و دمكردهاي گلها و گياهان شفا بخش كه در عين حال مدر و تسكين دهنده ي درد است بايد استفاده كرد.

من به كساني كه رماتيسم مزمن دارند توصيه مي كنم چهار برش ليموي ترش را با پنج گرم استوخودوس و پنج گرم بيد گياه در يك ليتر آب پنج دقيقه بجوشانند و ده دقيقه دم كنند و هر روز چهار فنجان از آنرا بنوشند.

وقتي دردهاي رماتيسم شدت گرفت مي توانيد دمكرده ي بالا را متناوبا با دمكرده ي ديگري كه در زير نسخه ي تهيه آنرا مي دهم مصرف كرد:

پنج گرم بابونه ي رومي – پنج گرم استوخودوس – ده گرم گل بنفشه – ده گرم مريم گلي.

اين چهار گياه را در يك ليتر آب پنج دقيقه بجوشانيد و ده دقيقه دم كنيد و بعد صاف كنيد و هر روز چهار فنجان از آنرا بنوشيد. هر دو نسخه اي كه از گلها و گياهان شفا بخش در بالا براي شما مصرف آنرا توصيه كردم براي برطرف كردن دردهاي رماتيسم اثر مفيدي دارند.

از خارج رماتيسم را چگونه بايد معالجه كرد؟

براي آرام كردن دردهاي رماتيسم معالجاتي از خارج بدن وجود دارد و من فكر مي كنم كه هيچ مرضي مثل رماتيسم انواع و اقسام پماد و مرهم يا ضماد نداشته باشد. مهم اين است كه بعضي از داروها كه از خارج استعمال مي شود در تسكين درد رماتيسم اثر كافي دارند و تا كنون اثر آنها به تجربه ثابت شده است.

يكي از چيزهايي كه از خارج درد رماتيسم را آرام  مي كند كلم است كه بايد پخته يا خام آنرا روي ناحيه ي درد گذاشت. كلم بين سبزيها از همه بيشتر درد رماتيسم را به خود مي كشد و ناحيه ي دردناك را آرامش مي بخشد. كلم دردهاي داخلي و خارجي را برطرف مي كند و در عين حال از سبزيهايي است كه در همه جا به آساني در دسترس ما قرار گرفته است.

ضماد شاهي را هم مي توانيد روي ناحيه ي درد بگذاريد به اين ترتيب كه شاهي را خرد كنيد و در كمي آب داغ بريزيد و روي ناحيه ي درد بگذاريد و آنرا بپوشانيد. به همين ترتيب عشقه يا لبلاب و سوسنبر و برگهاي گل بنفشه را هم مي توانيد ضماد كنيد زيرا ضماد اين گياهان ضد درد است. بعلاوه مي توانيد جوشانده ي غليظي از اين گياهان تهيه كنيد و پارچه اي در آن بيندازيد و به صورت كمپرس روي ناحيه ي درد بگذاريد تا درد آرام شود. بعضي از گياهان شفابخش را با روغن مايع بكار مي برند مثل بابونه و مرزنگوش و كاكوتي براي تهيه روغن اين گياهان بايد نيم ليتر روغن زيتون را در ظرفي بريزيد و صد گرم بابونه يا مرزنگوش يا كاكوتي را در آن مخلوط كنيد و ظرف محتوي آنرا در ديگي پر از آب جوش كه زير آن آتش است  بگذاريد تا به صورت بن ماري يك ساعت بماند و خوب با روغن پخته شود.

مرهمي كه به اين وسيله به دست مي آيد ضد رماتيسم است و شما مي توانيد مفاصل دردناك را با اين روغن مالش دهيد. در مورد مريم گلي و اكليل كوهي كه دردهاي رماتيسم را آرام مي كند بايد به صورت حمام از آنها استفاده شود و كافي است كه دسته اي از مريم گلي يا اكليل كوهي را در آب وان حمام كه خيلي داغ باشد بيندازيد و در آن دراز بكشيد.

روشهاي گوناگون براي رماتيسم

روش ديگر براي معالجه ي رماتيسم وجود دارد كه مربوط به طب عوام است و مادربزرگهاي ما در گذشته عمل مي كردند. تاثير اين روشهاي معالجه به طور علمي ثابت نشده است ولي در اثر عمل و تجزيه نتايج مفيدي از آن گرفته اند و علم و دانش اين نتايج را انكار نكرده است.

يكي اين است كه وقتي درد رماتيسم شدت گرفت دسته اي از گياه گزنه را به صورت شلاق به جاي درد بزنيد. البته گزنه داراي خارهاي ريزي است كه وقتي با بدن تماس پيدا كرد بدن سوزش پيدا مي كند حالا اگر شما جرات داريد يك دسته گزنه را به خود بزنيد تا از درد رماتيسم خلاص شويد.

ديگراينكه روي تشكي بخوابيد كه درون آن تشك از يونجه خشك پر شده باشد زيرا يونجه خشك آدم را از دردهاي رماتيسم حفظ مي كند.

در دهات فرانسه پير مردهاي دهاتي در جيب شلوار خود يك عدد بلوط گرد مي گذارند و عقيده دارند كه بلوط آنها را از  سياتيك و نقرس محفوظ نگه مي دارد.

من دكتر جراح بزرگي را مي شناسم كه هميشه يك كيسه كوچك شاهدانه را به قوزك پايش مي بست و عقيده داشت كه با اين وسيله از درد رماتيسم و نقرس در امان خواهد بود و اتفاقا اين دكتر جراح هميشه سالم و تندرست بود.

در كشورهاي زيادي دستبندي از مس دست مي كنند و عقيده دارند كه به اين وسيله دردهاي رماتيسم برطرف مي شود. يك شركت بزرگ ژاپني اين دستبندها رامي سازد و به كشورهاي مختلف جهان صادر مي كند.

با وجودي كه به طور علمي نتايج اين معالجات و اين شيوه هاي مختلف ثابت نشده است با اين حال نمي توان گفت كه اين نوع  معالجات و يا طريقه هاي درمان كامل و موثر نيست.

به خاطر آوريد كه معالجه ي سوزني را مدتها از سحر و جادوگري مي دانستند ولي اخيرا در معالجه ي علمي جديد آنرا مورد عمل و تجربه قرار داده و به جاي عمل بيهوشي با داروهاي شيميايي بكار برده اند و متخصصين بيهوشي اثر مفيد آنرا به چشم ديده و تصديق كرده اند.

نيش زنبور عسل براي معالجه ي رماتيسم

من زني را در انگلستان مي شناسم كه در مفاصل و رماتيسم را با نيش زنبور عسل معالجه مي كند. معالجه ي رماتيسم با نيش زنبور عسل در شوروي و آلمان هم عمل شده است.

معالجه با نيش زنبور عسل در مورد رماتيسم وقتي مرتب و حساب شده باشد رفته رفته بدن را در مقابل رماتيسم مصونيت مي دهد و درد بر طرف مي شود.

من هم در سن پنج سالگي روزي مورد هجوم يك دسته زنبور عسل قرار گرفتم وآنها مرا گزيدند طوري كه فرياد وگريه ي من بلند شد ولي پدرم كه در آن نزديكي بود فورا با گياهان ضد زهر زنبور بدن مرا مالش داد و چه بسا كه جعفري و استوخودوس و برگ گوجه فرنگي و يا آويشن هم به بدن من ماليد. در نتيجه من نه تنها از نيش زنبورها نمردم بلكه شايد تندرستي فعلي خود را هم مديون آنها هستم.

تجربه اي كه به دست آمده اين است كساني كه زنبور عسل تربيت مي كنند و كندوي عسل دارند دچار بيماري رماتيسم نمي شوند.

حالا اگر راضي مي شويد اين كار را بكنيد گاه گاه زنبور عسلي را نوازش دهيد ولي آنرا نخوريد!...

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 10:7  توسط ناصر آستانه  | 

۳۴- بيماريهاي اعصاب

آيا مي دانيد كه خستگي عصبي وبيماريهاي اعصاب را چگونه مي توان از خود دور كرد؟

قديمي ترين خاطره اي كه از گلها و گياهان شفا بخش دارم مربوط به دوران كودكي من است .

اولين درسي كه از شفاي گلها و گياهان دارويي آموختم فكر مي كنم در سن سه يا چهار سالگي من و مربوط به درمان امراض عصبي بود. به خاطرم مانده است در آن زمان شبي خواب به چشمم نمي آمد و از اين حيث ناراحت بودم پدرم براي رفع بي خوابي حمام تيول به من داد به اين ترتيب كه در قابلمه ي مسين بزرگي كه معمولا در آن مربا مي پختند يك مشت بزرگ گل تيول را ريخت و روي آن آب داغ سرازير كرد و آنرا دم كرد وقتي دم كرده ي گل تيول ولرم شد پدرم مرا كه كودك خردسالي بودم لخت كرد و در آن قابلمه حمام داد و آب نيم گرم تيول را به تمام بدنم مي ريخت و مي گفت:

عزيزم مي بيني اين گل تيول است بعد از حمام گل تيول تو خوب مي خوابي .

من ديگر حرف پدرم را نمي شنيدم زيرا او از من دور شده بود و مادرم به من كه در قابلمه نشسته بودم نزديك شد و مرا از آنجا بيرون آورده و به تختخواب برد و خوابانيد. درست به خاطر دارم به خواب عميقي فرو رفتم و خوابهاي رويايي ديدم كه گلها و گياهان مفيد مثل فرشتگان شفا بخش دردهاي بشري هستند. خستگي عصبي كه در گذشته زودگذر بود بدبختانه در زمان حاضر نصيب بسياري از اشخاص گرديده است. زيرا خستگي عصبي و عصبانيت جيره ي عصر جديد است. هر كس در زمان ما عجله دارد و دائما شتاب مي كند بدون آنكه بداند چرا اينقدر عجله دارد و تند مي رود. براي اينكه انسان عصر جديد موفق شود كه بيشتر شتاب كند تا به جايي كه نمي داند كجاست برسد خود را گرفتار محركاتي چون چاي و قهوه و سيگار مي كند و وقتي اينها كافي نباشد به مخدرات روي مي آورد.

وقتي شب فرا مي رسد مسلم است كه خواب روي خوش نشان نمي دهد براي تلافي قرصهاي خواب آور مصرف مي شود وفرداي آن شب مغموم و غمگين بيدار مي شوند و جيره ي قهوه يا دواهاي مقوي شيميايي را دو برابر مي كنند تا در طي روز بتوانند تلا ش معاش كنند. شب كه فرا رسيد مقدار دواي خواب آور دو برابر مي شود و اين دور جهنمي ادامه مي يابد تا اينكه روزي ماشين بدن كارش مختل مي شود و خستگي شديد عصبي پديدار مي گردد.

من در سالن مشاوره ي خود بسياري از اشخاص عصباني و بيحس را ديده ام كه به من التماس مي كردند براي آنها نظم زندگي طبيعي را برگردانم تا بتوانند شبها به راحتي بخوابند و روزها به خوبي كار كنند و از تعطيلات خود به بهترين وجهي استفاده كنند. و با وجود اعتراض آنها من به آنها توصيه مي كردم كه آزمايشهاي شيطاني خود را متوقف كنند و بطور كامل از مصرف دواهاي خواب آور و محركات و قهوه و چاي و الكل و دخانيات خودداري كنيد.

با وجودي كه اين اشخاص خسته و عصباني تحت معالجه ي پزشك نبودند خودشان بدون نسخه و يا با نسخه هاي قديمي داروهاي مختلفي را مي خريدند و هر قدر مي خواستند مصرف مي كردند!...

من به آنها توصيه مي كردم كه روش زندگي خود را تغيير دهند. خوراكي ساده و سالم انتخاب كنند و غذاي خود را در وقت معين و منظم بخورند و به هر قيمتي هست ورزش كنند و شبها زود بخوابند زيرا بهترين ساعات استراحت و خواب و ساعات قبل از نيمه شب است نه نزديك صبح و سحرگاهان.

بعد ما فقط وارد معالجه ي با گياهان كه براي تنظيم سيستم اعصاب كاملا قوي هستند مي شديم و من مخصوصا نتايج موثر و مفيدي از معالجه ي امراض عصبي با گلها و گياهان شفا بخش گرفته ام.

براي آرام كردن اعصاب بايد از گياهان آرام كننده كمك گرفت.

اولين گياه مسكن براي اعصاب تيول است و بايد آنطور كه من اشاره كردم حمام تيول گرفت و دم كرده ي تيول را هم شب قبل از خواب نوشيد.

اگر براي رفع بيخوابي و خستگي اعصاب شبها قبل از خوابيدن يك فنجان دمكرده ي تيول بنوشيد آثار شفا بخش آنرا در خود مشاهده خواهيد كرد.

بعد از تيول گل نارنج و پرتقال است كه به آن بهار نارنج مي گويند و بعد گل سرخ وليك مي باشد كه دمكرده ي آن احتقان خون در سر را رفع مي كند.

من مصرف دمكرده ي بهار نارنج و گل سرخ وليك را به خانمهايي كه از سرحد پنجاه سالگي گذشته اند و گاه گاه در خود احساس التهاب و حرارت مي كنند و يا بي جهت دچار غم و اندوه و گرفتگي خاطر مي شوند توصيه مي كنم .

اين خانمها مي توانند تركيبي از پنج گرم گل سرخ وليك و پنج گرم تيول و پنج گرم برگهاي مرزنگوش و بيست گرم برگ كاهو را در يك ليتر آب دم كنند و هر روز چهار فنجان از آن بنوشند.

بعدها به تفصيل براي شما شرح خواهم داد كه كاهوي پخته يا خام اگر قبل از خواب خورده شود خواب را تسريع مي كند. براي آرامش اعصاب و خوب خوابيدن به شقايق هم فكر كنيد . گل شقايق عموي كوچك كوكنار و يا خشخاش است كه از آن ترياك مي گيرند.

من گاه گاه با فرانسواشاله كه روزنامه نگار معروفي است ملاقات مي كنم. او زني زيبا و بي اندازه مهربان دارد كه دو رگه است و خون اروپايي و آسيايي در رگهاي او جريان دارد . مادر خانم فرانسواشاله يكي از متخصصين معالجه با گياهان دارويي است كه اغلب از خاصيت گياهان دارويي و اعجاز گياهان در معالجه ي بيماران با يكديگر صحبت مي كنيم و او اسرار گياهان دارويي آسيايي مرموز را براي من فاش مي كند.

اين خانم براي من مي گفت كه د ركشور آسيايي او نسخه اي ساده براي خوب خوابيدن به كار مي برند و آن اين است كه برگهاي گل خشخاش را در آب مي خيسانند و شب موقع خواب آنرا به پشت خود مي مالند .

ماليدن برگهاي گل خشخاش به پشت و بوي آن اعصاب ستون فقرات را استراحت داده و در نتيجه خواب خيلي زود به سراغ آدم مي آيد.

اما من خودم برگهاي شقايق معمولي را كه در مزارع و صحرا مي رويد د رآب مي جوشانم و جوشانده ي آنرا به عنوان حمام دست و پاها به كار مي گيرم و گاهي هم برگ گلهاي شقايق را با گياهان آرام كننده ي ديگر مخلوط مي كنم و دست و پاها را با آن حمام مي دهم زيرا دست و پاها قسمتي از بدن ما هستند كه زود مواد موثر را به خود مي گيرند و تحت تاثير واقع مي شوند.

نسخه ي دواي خوب من كه برا ي همه ي بي خوابي ها مفيد و موثر است اينطور تهيه مي شود:

گل برگهاي شقايق دو گرم – برگ كاهو ده گرم – گل سرخ وليك پنج گرم – شبدر پنج گرم.

تمام اين مواد را در يك ليتر آب پنج دقيقه بجوشانيد و ده دقيقه دم كنيد و شب موقع خواب دو فنجان بزرگ از آنرا بنوشيد و به خواب راحت و عميقي فرو رويد.

حالا اگر شب به اندازه ي كافي خوابيده ايد و صبح كه از خواب برخاسته ايد احساس خستگي مي كنيد به جاي چاي و قهوه كه محرك قلب هستند چاي مريم گلي يا آويشن يا اكليل كوهي يا كاكوتي را مصرف كنيد.

هر يك از اين گياهان تقويت كننده ي اعصاب و قلب است و عطر خوبي هم دارد كه شما مي توانيد متناوبا يكي از آنها را مصرف كنيد مقدار مصرف اين گياهان معطر به عنوان چاي مقوي  پنج گرم آن در يك ليتر آب است كه بايد دم كنيد و بنوشيد .

چاي اين گياهان معطر مقوي جسم و روح است و شما مي توانيد خودتان به جاي چاي يا قهوه ي  معمولي آنرا مصرف كنيد و نتايج موثر آنرا به چشم خود ببينيد. بعد از صرف نهار مي توانيد به جاي قهوه يك فنجان دم كرده ي نعنا بنوشيد. دم كرده ي نعنا ميل به خواب بعد ازظهر را از بين مي برد و د رعين حال هضم غذا را آسان مي سازد ولي شب موقع خواب در مصرف دم كرده ي نعنا زياده روي نكنيد. زيرا با وجودي كه هضم غذا را تسهيل مي كند موجب تاخير خواب مي شود.

دمكرده ي نعنا از نوشابه هاي گوارايي است كه براي تقويت اعصاب هم موثر است و كساني كه از لذت عشق ورزي بهره دارند مي دانند كه اين دمكرده شريك الهه عشق است.

--------------------------------------------------------------------------------------
+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 10:6  توسط ناصر آستانه  | 

۳۳- آشفتگي هاي جنسي

علل جسمي و روحي اختلالات جنسي در زنان و مردان

وقتي من كودك بودم از آشفتگيهاي جنسي كمتر صحبت مي شد زيرا در آن زمان زنان عفيف بودند و مردان هم فقير و در فشار كار زندگي مي كردند و وقت فكر كردن و گفتگو درباره ي اين مسائل را كمتر داشتند با وجود اين من گاه گاه چيزهايي مي شنيدم كه مرا منقلب مي كرد از جمله اينكه مردي تنومند و چاق گاهي به خانه ما مي آمد و به پدرم خطاب مي كرد و مي گفت: كامي عزيزم من احتياج به كمك تو دارم زيرا من زياد از زنها خوشم نمي آيد.

من مدتي طولاني از خود سوال مي كردم كه چطور بايد زنان را دوست داشت و چه گياهاني مي تواند مهر زنان را در دل مردان به وجود آورد؟

بعد از بيست و پنج سال مشاوره براي معالجه طب گياهي پي برده ام كه زنان و مردان بايد در اين زمينه چيزهاي زيادي بياموزند زيرا متاسفانه بيش از پيش آشفتگيهاي جنسي وجود دارد كه علت آن جسمي يا روحي است و موجب نفاق و كدورت و دوري بين زنان و مرداني مي شود كه با يكديگر ازوداج كرده اند و به اين علت از ازدواج با يكديگر لذتي نمي برند.

من اعترافات غير قابل تصور و غم انگيز بسياري از شوهران ناتوان و زنان سرد مزاج را كه با  من مشورت كرده ام شنيده ام .

در بسياري از موارد من حالت آنها را با معالجه به وسيله گياهان شفا بخش و صحبتهاي طولاني بهتر كرده ام زيرا موجودات مجروح و پر عقده جرات نمي كنند كه حتي به خانواده و يا كسي كه از آنها اعتراف مي گيرد و يا به پزشك خود چيزي بگويند و من اين مزيت را داشته ام كه بتوانم اعتماد آنها را جلب كنم و اين جلب اعتماد چيزي است كه براي انجام هر كاري اگر بخواهيم خوب انجام شود لازم است.

مردان بيشتر از ناتواني خود شكايت دارند و وقتي اين ناتواني را دارند اخلاق آنها هم تغيير مي كند ولي ناتواني جنسي در مردان اگر علت عضوي نداشته باشد زودگذر و موقت است و با حالت سلامتي جسمي آنها ارتباط كامل دارد. ولي گاهي هم ناتواني جنسي علت جسمي ندارد بلكه ميل و حظ روحي آنها بكلي از بين رفته است و چنين موردي براي مردان وقتي پيش مي آيد كه در اعمال جنسي زياده روي كرده باشند و در اثر زياده روي ديگر ميل و رغبتي به اين كار در خود احساس نكنند .

دسته سوم مرداني هستند كه كنترل اراده خود را ندارند و نمي توانند عمل خود را مدتي طولاني ادامه دهند در نتيجه همبستران آنان احساس ناكامي و محروميت مي كنند .

در هر سه مورد مي توان چاره انديشي كرد و اين عوارض را برطرف كرد ولي بايد با صبر و حوصله اين كار را انجام داد زيرا انجام آن طي يك روز ممكن نيست.

مرد چاق و تنومندي كه به ديدن پدرم مي آمد اعتراف مي كرد كه ديگر نمي تواند زنان را دوست داشته باشد. پدرم گاهي به او مي گفت قبل از هر چيز بايد چاقي خود را علاج كني و شكم بزرگ خود را كوچك كني وهيچ وقت سن و سال مسئول اين عارضه نيست زيرا بسياري از مردان جوان هستند كه در اين كار عقب مانده اند و بسياري از پير مردان هستند كه در امور جنسي بي اندازه توانا و نيرومند مي باشند . من هميشه به مرداني كه در جستجوي توانايي جنسي هستند توصيه مي كنم ورزش كنند و عضلات خود را ورزيده سازند و جريان خون را در بدن خود منظم سازند و خود را به رژيم قهرمانان ورزشي عادت دهند زيرا آنها لب به مشروبات الكلي نمي زنند و از دخانيات و قهوه هم استفاده نمي كنند.

والتر نويسنده معروف فرانسه قهوه را ليكور خروسان اخته لقب داده بود و معروف است كه يكي از شاهان ايراني كه مي خواست اسب خود را خواجه كند فرمان داد به او قهوه بخورانند .

براي تقويت خود در مصرف گوشت خوب كه كباب شده باشد و آبدار باشد استفاده كنيد ماهي بخوريد سبزيهاي تازه مخصوصا كرفس و رازيانه و ميوه هاي شفابخش را مصرف كنيد ولي در هيچ موردي پرخوري نكنيد و افراط و زياده روي نكنيد .

مي گويند خروسهاي خوب خروسهايي هستند كه لاغر باشند من هميشه مرداني را از لحاظ جنسي كامل ديده ام كه كارهاي دستي و بدني مي كنند يا روستانشين و يا فقير هستند. سياهان كه اغلب اين شرط را در خود جمع كرده اند در اعمال جنسي توانايي خاصي دارند كه شهرت آن همه جا پيچيده است و بر عكس كساني كه كار فكري مي كنند , شهرنشينان , مردان چاق و مرفه اغلب از كنترل ظرفيتهاي خود دراين باره رنج مي برند و شكايت مي كنند .

نوشابه سحر آميز براي تقويت قواي جنسي كه نسخه آن از طرف نوستراداموس تجديد نظر شده است داراي : مهر گياه- سنگ محبت- خون هشت پا- عنبر خاكستري- دارچيني- جوز هندي- ميخك- عسل- شراب كرت بود.

اكنون اگر برخي از مواد نوشابه سحر آميز براي تقويت قواي جنسي مشكوك و مبهم است دارچيني و ميخك از موادي است كه مقوي باء است و درباره عنبر خاكستري يا برياساوارن توصيه مي شود براي كساني كه قوه اشان ضعيف شده است شوكلاتي تهيه شود كه يكي از مواد تركيبي آن گرد عنبر خاكستري باشد. در قديم نوشابه هاي مقوي قوه باء داراي مواد مشابه  با همين تركيبات بودند و مي گفتند اگر مردان صدف بخورند ميل قوه جنسي را در آنها زياد مي كند زيرا صدف به شكل آلت جنسي زنان است. امروزه رژيم مصرف صدف و ميوه هاي دريايي مثل ميگو و لانگوست و امثال آن جزو غذاهاي عاشقان خوب است و به طور علمي هم ثابت شده است كه ميوه هاي دريايي سرشار از مواد اوليگو اله مان مي باشند و چنانكه مي دانيد اوليگو اله مان مواد لازمي مثل ويتامينها و املاح معدني هستند كه براي موجودات زنده لازم مي باشند.

تخم حيوانات و ادويه مناطق حاره مثل فلفل سياه وياپريكا و جوز هندي و دارچين و ميخك و مثل آن شهرت زيادي براي تقويت توانايي جنسي دارد به شرط آنكه در مصرف آن افراط و زياده روي نشود.

قارچ و دنبلان كوهي نيز از غذاهاي معجزه دار براي تقويت جنسي است كه امروزه هم به طور علمي اين خواص در آنها شناخته شده است به طوريكه تاريخ مي گويد هانري چهارم در اثر خوراك قارچ به وجود آمد زيرا مادرش در روز حاملگي خود قارچ مفصلي خورده بود.

ناپلئون امپراطور كبير فرانسه با وجودي كه در عشق بازي پيروزيهاي زيادي به دست آورده بود زياد مرد پرزاد و ولدي نبود و بطوري كه كورنسكي آشپز مخصوص او در خاطراتش مي نويسد خوراك مخصوص قارچي كه او تهيه كرد موجب تولد پسر او شد كه بعدها پادشاه روم گرديد.

كورنسكي مي نويسد:

قبل از تولد اگلون ( پسر ناپلئون) امپراتور ناپلئون از اينكه بچه اي ندارد ناراحت بود ولي شنيدده بود كه يكي از افسرانش مرتب بچه دار مي شود. او را احضار كرد و علت را از او پرسيد وي جواب داد:

اعلا حضرتا من قبل از عمل خوراك بوقلمون با قارچ مي خورم و به عنوان نوشابه هم يك بطري شامپاني سفيد مي نوشم.

ناپلئون دستور داد براي او هم چنين غذايي تهيه كنند. تاريخ نتيجه ي آنرا شرح مي دهد . كورنسكي آشپز مخصوص ناپلئون با مهارت تمام در آخر اين قسمت از خاطرات خود مي نويسد : براي كساني كه در عشق كور هستند غذايي كه بتواند كوري آنها را برطرف كند وجود ندارد ولي اگر چشمان آنها ضعيف شده است مي توانند با عينكهاي مخصوص آن را تقويت كنند و خوب ببينند . من هم با عقيده ي كورنسكي موافقم و حقيقت را با همين ديده مي بينم. هيچوقت ادعاي معجزه نمي كنم ولي مي گويم كه مي توان وضع را بهتر كرد. اگر خوراك بوقلمون و قارچ در دسترس همه نيست و همه پول تهيه آنرا ندارند من رژيم دموكراتيك سير را توصيه مي كنم كه قواي از دست رفته را باز مي گرداند.

هانري چهارم به كمك سير در عشق بازيهايش پيروز شد.

من به يك هنر پيشه مرد كه عاشق يك هنرپيشه زن بود ولي قدرت عشق بازي نداشت و نمي توانست دل معشوقه ي خود را به دست آورد مصرف سير را توصيه كردم چندي كه گذشت او به ديدن من آمد و گفت:

آقاي مسگه ديگر كافي است زيرا عشق به مرحله ي جنون رسيده است آيا چيزي نداري كه مرا از اين ناراحتي آرام كند؟

درباره ي زنان اغلب آنها هم نوميديهاي عشقي خود را به من اعتراف مي كنند و بيشتر با شوهران خود به ديدن من مي آيند و مشورت مي كنند و به همين علت است كه بايد هر دوي آنها را مورد توجه و معالجه قرار داد.

بسياري از زنان سرد مزاج هستند زيرا مرداني كه با آنها ازدواج كرده اند نتوانسته اند آنها را به هيجان بياورند .

بالزاك نويسنده ي مشهور فرانسوي نوشته است:

در عشق زن مانند سازي است كه شوهرش بايد بداند چگونه آنرا بنوازد تا اسرار خود را فاش كند . به زن و شوهري كه آشفتگي جسمي دارند خواهم گفت: طبق ذوق و سليقه ي خودتان هر دو با هم غذاي قارچ يا سير بخوريد اگر لازم است گاه به گاه به گردش و مسافرت برويد. با كمك يكديگر نوشابه ي سحرآميز گياهان شفابخش را كه من طرز تهيه آنرا شرح دادم آماده كنيد و با لذت بنوشيد مرهمهاي مخصوص كمر را هم بسازيد و با نوازش به يكديگر بماليد زيرا وقتي غم و اميد و زحمت را با هم تقسيم كنيد عشق را هم با هم تقسيم كرده ايد و ديگر در انتظار چيزي كه بدتر از مرگ است نخواهيد بود.

همانطور كه پدرم من عقيده داشت دست در دست يكديگر نهاده و با هم به چيدن علفهاي خوشبختي برويد. علفهاي خوشبختي پدرم مرزه- نعنا-شنبليله-ماميران-منداب بود.

شما زن و شوهري كه اين نوشته را مي خوانيد با هم اين جوشانده را بنوشيد و اگر عادت به بذله گويي و خنده داريد بخنديد:

سير پنج گرم – پياز پنج گرم – مرزه پنج گرم – نعناع پنج گرم

تمام اين مواد را در يك ليتر آب بريزيد وظرف محتوي آنرا روي آتش بگذاريد تا پنج دقيقه بجوشد و بعد ده دقيقه دم كنيد وآنرا بنوشيد .

دم كرده ي ديگري هم كه بوي سير ندارد عبارت است از:

گلپر پنج گرم – مرزه پنج گرم – گزنه دو گرم و نيم – كاكل ذرت دو گرم و نيم.

براي مرهم ماليدني من توصيه مي كنم كه ده گرم ماميران را كه به آن علف چلچله هم مي گويند با پنج گرم شنبليله در يك ليتر آب سرد بجوشانيد و بيست و چهار ساعت بگذاريد بماند بعد قطعه پنبه اي را در آب بيندازيد و پايين كليه ها و بين ستون فقرات را با آن مالش دهيد .

براي خانمها توصيه مي كنم كه هر روز با آلت مخصوص انژكسيون مايعات داخل دستگاه خود را با دمكرده ي زير شستشو دهند :

مريم گلي پنج گرم – گل ختمي بيست گرم – گل بنفشه ده گرم

شستشو با دمكرده ي اين گياهان جزو بهداشت روزانه هر زن جواني است كه دل معشوق خود را به دست آورده و يا مي خواهد به دست آورد.

مسلم است كه دستگاه تناسلي زنان پيچيده است و آنها گاهي از هزاران ناراحتي كه زندگي عشقي آنها را خراب مي كند رنج مي برند و اين را يك بار براي هميشه بگويم كه گلها و گياهان شفا بخش بهترين دوستان خانمها هستند. گياهاني وجود دارد كه قاعده آور است مثل جعفري كه بايد آب آنرا گرفته و مصرف كرد گل هميشه بهار كه به صورت جوشانده در آيد گياهان ديگري هست كه قاعدگيهاي فراوان را متوقف مي كند و معمولا آنرا براي جلوگيري از خونريزي هم به كار مي برند مثل شمعداني و چمبر و دم اسبي كه اينها را هم در آب مي جوشانند و جوشانده ي آنرا مصرف مي كنند. امروزه به طور علمي ثابت شده است بعضي از گياهان دارويي داراي هورمونهايي هستند كه خيلي نزديك به هورمون زنانه است.

مريم گلي از اين گياهان است كه سرشار از اين هورمون مي باشد و تقويت كننده ي خوبي براي رحم است.

گياه رازك داراي هورمون است و خانمهايي كه آنرا مي چينند وقتي به اندازه كافي دست آنها با آن تماس داشته باشد خواهند ديد كه قاعده ي آنها باز مي شود.

خانمهاي هلندي كه پياز گلهاي لاله را دست مي زنند از پديده هاي آن كاملا آگاهي دارند. اين گياهان را متهم كرده اند كه سقط جنين مي كنند ولي اين اتهام مبالغه آميز است زيرا اگر در تسريع قاعدگي كمك مي كند عمل ديگري انجام نمي دهد و برعكس اين گياهان براي توليد نسل كمك بزرگي هستند زيرا وقتي قاعدگي بياورد و آن را تحت نظم درآورد به باروري خانمها در توليد بچه كمك خواهد كرد.

براي تمام ورمهاي دستگاه تناسلي خانمها من شستشوي منظم آنرا با انژكسيون مخصوص با دمكره ي گل ختمي و يا گل پنيرك توصيه مي كنم زيرا اين دو گياه تاثير مفيد و سريعي در رفع ورم دستگاه داخلي خانمها دارد. بالاخره اگر مردان و زناني هستند كه مثل دوست هنر پيشه من از هوسهاي نفساني شديد كه استراحت شبهاي آنها را منقلب مي كند ناراحت هستند مي توانند از گياه آرام كننده كمك بگيرند كه در بحث بي خوابي آنها شرح خواهم داد و يا از نيلوفر استفاه كنند .

از زمانهاي بسيار قديم نيلوفر به نام گياه مردان و زنان عابد و زاهد معروف شده است كه هيجانهاي جنسي را آرام و خاموش كرده و اغلب به صورت شربت مصرف مي شده است. ولي امروزه در عصر جت و فضا چه كسي مي تواند در جستجوي شربت نيلوفر باشد؟

هر سال يك بار درموقع انگور چيني آقايي از شهر به ديدن پدرم مي آمد شهري كه او از آنجا مي آمد خيلي دور بود و در كنار كوههاي پيرنه قرار داشت . پدرم هميشه او را آقاي رئيس خطاب مي كرد. من نسبت نسبت به اين شخص توجه و علاقه ي عجيبي داشتم. او خيلي چاق بود و قيافه ي بر افروخته اي و قرمز رنگي داشت . به علاوه اتومبيلي داشت كه در آن وقت داشتن اتومبيل يكي از وسايل تجملي بود. او هميشه براي ملاقات با پدرم با دكتر اشرينه كه طبيب معروفي بود و با پدرم روابط نزديكي داشت همراه بود.

به علت اهميت مقام اين مهمانان كه در موقع انگور چيني بر ما وارد مي شدند پدرم به مادرم دستور مي داد غذاهاي مفصلي تهيه كند كه معمولا صورت غذا عبارت بود از مرغ و جوجه قرقاول و جوجه خروس بريان شده و خوراك غاز و چندين نوع دسر ديگر.

من هنوز به خاطر دارم و به نظرم مي آيد كه مهمان عاليقدر ما تمام اين غذاها را مي خورد و لب ودهان خود را بعد از خوراك مخصوص جگر غاز مي ليسيد ولي باز روغن غذاها در چانه ي او جمع مي شد كه آنرا براق كرده و چشمها را به سوي خود جلب مي كرد. پدرم بعد از اينكه غذا تمام مي شد و موقع مصرف دسر فرا مي رسيد به مهمان خود خطاب مي كرد و با صراحت و لحن محكمي مي گفت:

خيلي خوب آقاي رئيس اين آخرين غذاي مفصل شماست از فردا رژيم غذايي شروع مي شود.

اين آقاي چاق با قيافه ي قرمز و پرخون از فشار خون رنج مي برد و براي مشورت با پزشك خود به ديدن پدرم مي آمد. و آخرين غذايي به او كه فشار خون داشت داده مي شد مثل آخرين سيگاري بود كه به محكوم به اعدام مي دهند زيرا از فرداي آن روز او بايد هر روز يك برش گوشت بي چربي گوساله را كه كباب شده باشد با سه حبه ي سير و سه عدد پياز بخورد.

علاوه بر اين غذا او مي توانست تنگاب سبزي و سالاد وميوه هاي كه براي او تجويز مي شد مصرف نمايد.

پدرم من به غذاي او جوشانده و دمكرده ي گياهان شفابخشي را كه مفيد مي دانست اضافه مي كرد.

دكتر اشرينه هميشه از نزديك مراقب بيمار خود بود وخبرهايش را به ما مي داد.

بعد از يكماه با اين رژيم غذايي آقاي رئيس وزنش كم مي شد و فشار خونش پايين مي آمد ولي با گردش ايام و مرور زمان او رژيم را مي شكست و دوباره به افراط و زياده روي در خوردن غذاهاي چرب وسنگين مي پرداخت.

سال بعد كه موقع انگور چيني فرا مي رسيد او به ديدن پدرم مي آمد. دوباره سفره ي رنگين چيده مي شد و او پرهيز را مي شكست و من خوب به خاطر دارم كه سال به سال شكم او بزرگتر مي شد و موقع راه رفتن و نشستن به زحمت نفس مي كشيد. پدرم او را سوگند مي داد كه پرهيز را نگه دارد و مادرم آخرين غذا را تهيه مي كرد و او مدتي پرهيز را نگه مي داشت و حالش خوب مي شد ولي دوباره رژيم را فراموش مي كرد و پرخوري مي نمود.

زندگي براي اغلب مردم چنين است ولي اگر تمام مردان و زنان در خوردن زياده روي نكنند امراض قلبي اينقدر در دنيا كشتار نمي كند زيرا امراض قلبي جريمه ي كشورهاي مرفه و غني است كه بايد مجازات تنعم و ثروت خود را پس دهند .

بيماري فشار خون بعد از اينكه سن و سالي بر آدم گذشت يك بيماري همگاني مي شود و علت پيدايش اختلالات گوناگون مانند لرزش و صدا كردن گوش و طپش قلب مي گردد.

اولين اقدامي كه براي درمان فشار خون بايد انجام داد اين است كه رژيم غذايي بگيريم. رژيم غذايي كه از نظر گوشتهاي قرمز و مواد نشاسته اي و روغن و چربي كم باشد مشروبات الكلي و قهوه بايد به كلي از رژيم غذايي اشخاصي كه مبتلا به فشار خون هستند حذف شود. نمك و ادويه به مقدار خيلي كم بايد مصرف شود و در مواردي كه فشار خون به درجه ي وخامت رسيده باشد بايد از مصرف آن پرهيز كرد.

در حالي كه من به همه ورزش را توصيه مي كنم در مورد كساني كه قلب عليل دارند بي اندازه محتاط هستم و به آنها توصيه مي كنم كه با قدمهاي آهسته و آرام راه پيمايي كنند. اين راه پيمايي آرام و آهسته براي آنها مفيد است. مبتلايان به فشار خون بايد از ورزشهايي كه سنگين است و آنها را به نفس نفس مي اندازد دوري كنند بعلاوه حمام گرم نبايد بگيرند زيرا حمام گرم براي قلب بي اندازه خطرناك است و بهتر است كساني كه قلب عليلي دارند حمام ملايم را بر حمام گرم ترجيح دهند و يا با حوله ي تر حمام بگيرند يعني در مقابل روشويي يا در اتاق حمام حوله ي تري را به بدن خود بمالند و بعد با حوله ي ديگري بدن خود را خشك كنند. با رژيمي كه به بيماران قلبي مي دهم من آنها را در تمام عمر به گوشت بي چربي گوساله و پياز و سير محكوم نمي كنم زيرا اين رژيم سختي است كه براي مدتي بايد از آن پيروي كرد. برعكس من براي تغذيه اين اشخاص جاي مهمي براي مصرف سير انتخاب كرده ام و هميشه سير را در طباخي به صورتهاي مختلف توصيه مي كنم.

كساني كه از بوي سير بدشان مي آيد و از آن تنفر دارند مي توانند شيره ي سير را از داروخانه ها بخرند و مصرف كنند ولي به هيچ قيمت نبايد از اين ادويه معروف كه خواص شفاي بيماري فشار خون دارد چشم پوشي كنند . براي كساني كه شجاع هستند من الكولاتور سير را سفارش مي كنم كه نسخه تهيه آن به شرح زير است:

پانصد گرم سير را پوست بكنيد و آن را بكوبيد و له كنيد و شيره ي آنرا بگيريد و هم وزن آن الكل چهل درجه به آن اضافه كنيد و هر روز دو تا سه قاشق قهوه خوري از آنرا بنوشيد و اين كار را يك هفته در ماه ادامه دهيد.

بسياري از گياهان مفيد براي قلب و كم و بيش شفا دهنده ي فشار خون وجود دارند كه قلبهاي هوسباز را كه سر به طغيان و عصيان برداشته اند آرام و منظم مي كنند.

گياه سرخ وليك كه به فرانسه به آن اوبه پين مي گويند طپش قلب را آرام مي كند. گياه ديگري كه داروش يا دارواش نام دارد و به فرانسه آنرا گي مي گويند براي درمان فشار خون تاثير مفيدي دارد و بايد ده تا پانزده گرم آنرا در يك ليتر آب دم كنيد و هر روز سه فنجان از آن بنوشيد.

برگ درخت زيتون به صورت جوشانده دواي فشار خون است كه بايد بيست عدد برگ درخت زيتون را در يك ليوان آب جوش دم كنيد و بوشيد.

نعنا تقويت كننده وتنظيم كننده ي قلب است

گل انگشتدانه كه نام فرانسه ي آن ويژيتال است براي قلب دارويي موثر ولي خطرناك است و بايد اين گياه را حتما تحت نظر وكنترل پزشك مصرف كنيد.

بر حسب اختلالاتي كه پيش مي آيد و از آن رنج مي بريد بايد گياهان ديگري را براي تعادل اثر آن به كار ببريد. در مورد فشار خون من جوشانده اي از گياهان شفابخش را توصيه مي كنم كه نسخه ي آن به اين شرح است:

گل سرخ وليك ده گرم – گل اسطوخدوس پنج گرم – سير پنج گرم

تمام اين مواد را در يك ليتر آب بريزيد و ظرف آنرا روي آتش بگذاريد تا ده دقيقه بجوشد و بعد آنرا ده دقيقه دم كنيد و هر روز دو فنجان از آن بنوشيد.

براي تسكين طپش قلب مي توانيد روي قلب كمپرس بگذاريد تا آرام شود. پارچه ي كمپرس را در دمكرده ي غليظ گياهان زير فرو بريد و روي قلب بگذاريد:

گل سرخ وليك يك مشت – گياه ماميران يك مشت – آلاله تلخ يك مشت – طاووسي سفيد يك مشت

وقتي اين چهار گياه را در آب به مدت طولاني دم كرديد مي توانيد پارچه ي كمپرسي را در آن بخيسانيد و روي قلب بگذاريد. هر بار كه به اين دمكرده ي غليظ احتياج داشتيد مي توانيد آنرا گرم كنيد و به كار ببريد.

اگر با پيشرفت سن تصلب شرا يين پيدا شده است يعني شريانها و رگها سخت شده اند و در نتيجه خون به راحتي جريان ندارد بايد رژيم سخت تري را انتخاب كنيد. من تجويز مي كنم دمكرده اي مصرف كنيد كه به شكل بويون تهيه شده و عبارت از پنج گرم سير و پنج گرم پياز و پنج گرم گياه خبرآور است كه در يك ليتر آب بايد دم كنيد و هر روز چهار فنجان از آنرا بنوشيد.

گاهي اختلالات جريان خون پيش مي آيد بدون آنكه قلب به آن مبتلا شود واين عارضه بيشتر در خانمها به هنگام حاملگي و يا يائسگي روي مي دهد. دراين مورد جوشانده اي تجويز مي كنم كه جريان خون را تقويت كند و آن عبارت است از:

برگ جعفري پنج گرم – مريم گلي پنج گرم – گل هميشه بهار پنج گرم – ريشه ترشك اسفناجي دو گرم و نيم.

تمام اين گياهان را در يك ليتر آب ده دقيقه بجوشانيد وبعد ظرف آنرا از روي آتش برداريد و ده دقيقه به حال خود بگذاريد تا خوب دم بكشد و بعد روزي دو فنجان از اين جوشانده را بخوريد.

اختلال جريان خون باعث پيدايش بيماريهايي چون: بواسير- واريس- اولسرهاي وريدي مي شود كه بايد آنرا هم از جهت داخلي و هم از جهت خارجي موضعي معالجه كرد. شاه بلوط هندي در تهيه ي بعضي از تركيبات دوايي به شكل شياف و قطره براي درمان واريس و بواسير مصرف مي گردد.

ولي چرا شما خودتان اين ميوه ي شناخته شده را مصرف نمي كنيد. درخت شاه بلوط هندي در جاهايي كه وجود دارد ميوه ي آن به فراواني در دسترس است و اغلب بچه ها آنرا جمع كرده و با آن بازي مي كنند. هسته ي شاه بلوط هندي رنده شده را در يك ليتر آب بجوشانيد. اين جوشانده زياد خوشمزه و مطبوع نيست ولي مي توانيد آنرا با عسل يا نبات شيرين كنيد تا نوشيدن آن مطبوع باشد.

پوست شاخه هاي جوان درخت شاه بلوط را مي توانيد بجوشانيد و جوشانده ي آنرا مصرف كنيد. مقدار مصرف سي گرم پوست شاه بلوط هندي در يك ليتر آب است.

جوشانده ي پوست شاه بلوط هم خيلي تلخ است ولي دوايي مفيد و موثر براي انواع واريس و بواسير است. براي تهيه آن بايد طبق دستوري كه براي خود ميوه ي شاه بلوط داده شده است عمل كنيد.

همچنين مي توانيد ميوه يا پوست و يا شاخه ي شاه بلوط را با گياهان ديگري كه براي جريان خون مفيد است مخلوط كنيد . يكي از اين گياهان گياه دم اسبي است كه نسخه تهيه آن به شرح زير است:

ميوه شاه بلوط هندي كه رنده شده باشد دو گرم – پوست شاخه هاي جوان درخت بلوط دو گرم – گياه دم اسبي ده گرم.

تمام اين مواد را در يك ليتر آب جوشانيده و هر روز دو فنجان از آن را بنوشيد. تمام اين جوشانده ها اگر مقدار آب كمتر باشد و در نتيجه جوشانده ي آن غليظ تر شود براي مصرف خارجي و يا حمام ته نشين جهت معالجه بواسير و نواسير است كه مي توانيد به عنوان كمپرس زخمهاي واريسي هم از آن استفاده كنيد يعني پارچه اي را در آن بخيسانيد و روي زخمهاي واريسي پا بگذاريد.

گياهان ديگري هم وجود دارند كه براي معالجه و درمان اولسرهاي وريدي به كار مي رود. اين گياهان عبارتند از:

خارمقدس- مريم گلي – پوست درخت گردو.

پنجاه گرم از اين سه گياه را در يك ليتر آب بجوشانيد و با محلول آن زخمهاي باز را بشوييد شستشوي اولسرهاي وريدي با اين محلول خيلي زود آن را التيام مي دهد.

خون غني در همه ي زمانها وسيله اندازه گيري تندرستي و سلامت بوده است. اگر امروز تنعم زياد اغلب علت دردها و بيماريهاي ماست نبايد فراموش كنيم كه خون اشخاص فقيري كه دچار كم خوني شده اند حتي در كشورهاي مرفه نيز باعث بيماري و زحمت است. بيماري كم خوني: بچه ها – اشخاصي كه تازه از بستر نقاهت برخاسته اند و پيران را مورد حمله قرار مي دهد. حال ببينيم چگونه مي توان به يك آدم كم خون رنگ و روي زيبا داد تا خون گلگون زير پوست در رگهايش به جريان افتد؟

به نظر من اين حالت را باسير مي توان ايجاد كرد. من بدون اينكه شرم داشته باشم به تكرار مي گويم كه با سير مي توان رنگ و روي زيبا و خون گلگون به وجود آورد و لازم است كه سير غذاي پيران و بچه ها باشد .

سبزيهايي كه سرزندگي و نشاط مي بخشد مثل كلم – اسفناج – كرفس – ترب سياه مقوي و محرك اشتها هستند.

از ميوه هايي كه براي كم خوني مفيد است زردآلو را مي توان نام برد كه در ميدان مسابقه گوي سبقت را از روغن كبد ماهي كه مورد تنفر بچه هاست مي ربايد. زردآلو داراي ويتامينهاي انرژي زاست. از گياهان شفابخش براي رفع كم خوني من گياه كوشاد يا جنتيانا را توصيه مي كنم. اين گياه مقوي و اشتها آور است. با كوشاد يا جنتيانا شراب گوارايي تهيه مي شود كه طرز تهيه آنرا شرح خواهم داد .

براي معالجه راشيتيسم شبدر آبي گياه مفيدي است. شبدر آبي ضد نرمي استخوان است و سرشار از ويتامين هاست. معمولا شبدر آبي را به مقدار پنج گرم در يك فنجان آب جوش دم كرده ومصرف مي كنند.

هر كدام از ما بايد خون خود را بشناسيم همانطور كه اسم و سن و آدرس خود را مي دانيم و مي شناسيم.

گروه خون و فاكتور ارهاش خون ما بايد در جاي معيني در دفترچه يادداشتهاي بغلي و كيف دستي ما نوشته شده و هميشه در دسترس باشد تا اگر خداي نكرده دچار تصادف اتومبيل شديم و احتياج به تزريق و انتقال خون داشتيم فورا با مراجعه به آن نوع خوني را كه لازم داريم تزريق كنند. مخصوصا به همه از زن و مرد توصيه مي كنم كه بعد از چهل سالگي مرتبا چكاب كنند زيرا به اين وسيله و به كمك تجزيه هاي خون اختلالات وخيم مثل كلسترول وديابت و همچنين زيادي آلبومين ويا اوره ي خون كشف مي شود.

بيماري تصلب شرائين كه دراثر كلسترول پيدا مي شود و همچنين اورمي وقتي به موقع تشخيص داده شود به خوبي و آساني معالجه مي شود و شخص مبتلا از عواقب ناگوار آن مصون مي ماند.

يك خون روشن وزنده در رگهاي ما نويد تندرستي است وقلبي كه از اين خون سيراب مي شود زماني طولاني كارخواهد كرد و ما را سر زنده و شاداب نگاه خواهد داشت.

-------------------------------------------------------------------------------------

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 10:5  توسط ناصر آستانه  | 

۳۲- زيبايي نويد خوشبختي است

زنان زيباي شهر مخفيانه به ديدن پدر من مي آمدند تا از او دستورات زيبايي بگيرند آنها با كالسكه ي سبك و تندرو دو نفري مي آمدند و به خاطرم مانده است در آنوقت اين خانمها چكمه هاي  بند دار به پا داشتند و اندام خود را در كرست بسته بودند و دستمالي روي سر انداخته بودند تا صورت آنها پيدا نباشد. من آنها را از پشت پنجره كه پرده اي جلوي آن آويزان بود مي ديدم كه از كالسكه ي خود پياده مي شدند و به ديدن پدرم مي رفتند. البته آنها براي ملاقات پدرم قبلا درشكه چي خود را مي فرستادند و وقت مي گرفتند چون نمي خواستند كسي آنها را ببيند و يا از ترتيب ملاقات آنها با خبر باشد. مخصوصا به خاطرم مانده است يكي از اين زنان شيك موهايش به رنگ لباسهايش بود و قيافه ي بيحركتي داشت كه گويي بودلر شعر معروف خود را درباره ي حماسه زيبايي براي او سروده است آنجا كه مي گويد:

من از حركتي كه خطوط چهره را جا به جا كند بيزارم.

من هرگز نمي گريم و نمي خندم؟!

ولي امروز دوران زيبايي قيافه هاي بي حركت گذشته و جاي خود را به زيبائيهاي متحرك داده است. گاهي زن پير زيبايي كه كاملا پودر زده بود از پدرم ديدن مي كرد و من مي شنيدم كه آنها صحبت از گلها و عطرها مي كنند. يكي از افسران ارتش هم كه خيلي شيك بود به ديدن پدرم مي آمد كه پدرم به او تيمسار خطاب مي كرد زيرا پدرم به افسران ارتش از هر درجه اي كه بودند تيمسار خطاب مي كرد و به آنها درجات بالايي مي داد. تمام اين مشتريان كه به ديدن پدرم مي آمدند مريض نبودند ولي يك هدف مشترك داشتند. آنها مي خواستند زيبا باشند و اگر زيبا بودند آن زيبايي را حفظ كنند .

اما خود من هم در مشورتهائي كه پدرم با مشتريان مي كرد به وسيله يك علامت خيلي ساده تندرستي را از زيبايي تشخيص مي دادم و اين علامت عبارت از تيغه سياهي بود كه به چيدن كلم و سبزي اختصاص داشت و به تيغ سلمانيهاي قديم شبيه بود.

وقتي پدرم با اين تيغه سياه به مزرعه مي رفت و بوته هاي گزنه و لبلاب و دندان شير را مي چيد چيزي كه از اين گياهان تهيه مي كرد دواي بيماريها بود و من مي توانستم تشخيص دهم كه او براي تندرستي دست به كار شده بود. ولي وقتي او تيغه ي سفيد خود را كه دسته اي صدفي داشت از قفسه بر مي داشت و به مزرعه مي رفت مي دانستم كه او براي مي دانستم كه او براي زيبايي دست به كار شده مي شود. فقط با تيغه ي سفيد بود كه پدرم گلبرگهاي گلهاي زرد را براي تهيه ي محصولات زيبايي مي چيد و آنها را مي خيساند و از آن موادي كه براي زيبايي خانمها لازم است تهيه مي كرد . ولي من بر عكس پدرم گلهاي قرمز را بر گلهاي زرد ترجيح مي دهم.

موقعي كه پدرم به چيدن گلهاي زرد مي رفت من هم كفشهاي خود را به پا مي كردم و با او به چيدن گلهاي سرخ مي پرداختم. هرگز وقتي شبنم صبحگاهي بر گلها نشسته بود و يا بعد از ريزش باران و يا در آفتاب بلند نيمروز گلها را نمي چيديم. هميشه ساعت ده گلهاي زرد و سرخ را مي چيديم كه بهترين وقت گل چيني بود درست بخاطرم مانده است كه وقتي به گل چيني مي رفتم قيافه ي پدرم براي تهيه محصولات زيبايي پر از نور و شادي و خوشحالي مي شد. من در چيدن گلها و جدا كردن برگهاي آن به او كمك مي كردم. او به من مي گفت سيصد گلبرگ را براي بطري آبي بشمار و كنار بگذار و گاهي شمارش مرا قطع مي كرد و با نگاهي مي گفت اين سيصد برگ است و آنوقت آنها را در بطري آبي كه پر از آب باران بود مي خيساند و سپس با دقت تمام تيغه ي سفيد دسته صدفي خود را مي شست و خشك مي كرد و آنرا در قفسه در جاي مخصوص خود مي گذاشت و من منتظر فردا مي شدم كه خانم زيبا كسي مثل آن خانم پير و يا افسر ارتش خواهد بود و در اين تشخيص خود اشتباه نمي كردم زيرا تيغه ي سفيد پدرم وسيله اسباب زيبايي بود.

در تمام دوران حيات خود پدرم در جستجوي اسرار زيبايي و جواني بود مثل دكتر فاوست او هم به آزمايشهاي زيادي دست زده بود و آن آزمايشها را در طي ساليان دراز تغيير و تبديل مي داد. در حالي كه تركيبات دواهاي تندرستي را براي همه مي گفت و فاش مي كرد اسرار تركيبات مواد زيبايي را مكتوم نگه داشته و آنرا فاش نمي ساخت. اگر خود من هم اينقدر به زيبايي علاقه مند شده ام براي اينكه اين است از سالها پيش به كشش مرموز اين علم تا كنون چيزي جز مقدمات آن نمي دانيم جلب شده بودم.

در طول گذشت سالها پدرم بعضي فرمولها را براي محصولات زيبايي به وجود آورد و اسرار آنرا براي خود محفوظ نگه داشت. وقتي من به سني رسيدم كه همه چيز را مي فهميدم روزي پدرم به من گفت: پسر عزيزم من ثروتمند نيستم ولي به تو اسراري مي آموزم و فاش مي سازم كه اگر آنرا عمل كني ثروتمند مي شود و مي تواني به خانمها زيبايي بدهي اين فرمول را تو براي فرزندانت به ارث خواهي گذاشت و آنها هم براي فرزندان خود.

گاهي پدرم در جلوي ديگران وقتي منهم حاضر بودم چشمان خود را به هم مي زد و مي گفت پسرم اسراري مي داند كه آن اسرار براي او در زندگي موفقيتي خواهد بود.

غير از من يك نفر ديگر هم به اسراري كه پدرم به من سپرده بود آگاهي داشت و آن مادرم بود كه در تمام عمرش نسخه ي پدرم را مو به مو عمل مي كرد و بعد از مرگ پدرم مادرم به آنچه پدرم به او آموخته بود عمل مي كرد و با اين كار از پدرم قدرداني مي كرد. مادرم با عمل به اين فرمولها طراوت و جواني را در قيافه اش حفظ كرده است. با وجودي كه اكنون هفتاد سال از عمرش مي گذرد و با وجودي كه در طول اين سالها نگراني و غصه و اضطراب فراوان داشت و با مشكلات مادي دست به گريبان بوده است و غم و اندوهي كه از محاكات من احساس كرده است و با وجود اينكه سني بر او گذشته است با اينحال طراوت پوست خود را حفظ كرده است و اكنون پوستي نرم و بدون چين و چروك دارد . اما خودم براي اينكه فرمولهاي پدرم راعملي كنم و محصولات آنرا در دسترس همه ي خانمها كه به زيبايي خود علاقه مند هستند بگذارم آزمايشگاهي به نام لابراتوار گياهان وحشي در خيابان كومارتن شماره ي 22 در پاريس تاسيس كردم كه پانزده سال از تاريخ ايجاد آن مي گذرد.

امروز بدون اينكه ترس از رقابت رقبا داشته باشم اسرار فرمولي را كه پدرم به من سپرده بود فاش مي كنم. وآن ماسك زيبايي بر اساس گل ختمي و تمشك و ماميران است . من اين ماسك را جواني هفتاد نام داده ام و اين به علت سال 1970 كه آنرا بوجود آوردم نيست بلكه به علت هفتاد سالگي مادرم بود كه در جشن سالروز او اين ماسك را به او تقديم كردم. در مرهم و پمادهايي كه پدرم مي ساخت توجه خاصي به عطر موادي كه حفظ مي كرد معطوف مي داشت.

گلها را به اندازه هاي معين با آب باران خيس مي كرد و آنها را در شيشه هاي مخصوص مادرم مي ريخت . براي هر كدام مورد استعمال مخصوصي معين مي كرد كه بسياري از زنان و مردان طالب آن بودند و موارد استعمال آنرا به خوبي مي دانستند .

پدرم نسبت به بنفشه علاقه ي خاصي داشت. تمام خاطرات شامه اي كه مربوط به بوته هاي معطر بود و از پدرم به ياد دارم مربوط به عطر گل بنفشه است. واقعا نمي دانم كه او عطر بنفشه به خود مي زد و يا گل بنفشه را در جيبهايش مي گذاشت كه هميشه بوي آن از او شنيده مي شد و نشانه اي از شخصيت متواضع او بود.

در خانه ما در اثر گلها و گياهان شفا بخش همه چيز معطر بود حتي اسبي به نام كوليبري داشتيم كه از او هم بوي خوبي استشمام مي شد. اين اسب مثل برف سفيد بود و خوب تيمار مي شد و با اينكه كارهاي سختي انجام مي داد مع هذا مثل يكي از اسبهاي مسابقه تميز و زيبا بود. پدرم هميشه محلولي از گياهان براي شستشوي او تهيه مي كرد و اين گياهان را با تيغه ي سفيد دسته صدفي كه مخصوص چيدن گياهان زيبايي بود مي چيد.

دهقانان شهر ما كه اسبي را به براقي اسب ما نديده بودند دور پدرم جمع مي شدند و از او دستور تهيه محلول شستشو براي اسب را مي پرسيدند  زيرا آنها براي اينكه اسبهاي خود را در بازار به قيمت خوبي بفروشند مي خواستند پوست آنها را براق كنند تا دليل سلامتي آنها باشد و مشتريان به قيمت بيشتري آنها را بخرند. پدرم با تواضع و فروتني براي اسبان آنها نسخه مي نوشت و دستور تهيه محلولي را مي داد كه از مخلوط آن يك پنجم برگ درخت داروش و چهار پنجم بيد گياه بود كه در آب دريا بايد خيسانده شود و با آن اسبان را شستشو دهند. امروز هم كه من بيش ازپيش بسوي زيبايي كشيده مي شوم مي بينم كه به خاطر همين زيبايي است كه از نقاط بسيار دور دست به ديدن من مي آيند. زنان سالخورده ولي زيبا و رعنا و همچنين زنان جوان كه از تندرستي كامل برخوردارند اقيانوسها را طي مي كنند و به ملاقات من مي آيند تا دستورات زيبايي را بگيرند.

حتي زنان اسكيمو هم دست از تعقيب من بر نمي دارند و از من مي خواهند كه اسرار داشتن پوست صاف و درخشان را به آنها بدهم. زنان ژاپوني از همه بيشتر مرا به ستوه آورده اند و از من عطري مي خواهند كه به كمك آن عطر مردان ژاپوني را به خود جذب كنند . من تصور مي كنم كه در قرن بيستم كه پزشكي ترقيات عظيمي كرده و دستورات بهداشتي تغذيه در اختيار همگان قرار گرفته است زيبايي و جواني از بزرگترين آرزوهاي زنان و مردان عصر ماست كه چون رويايي شيرين حواس آنها را به خود جلب كرده است.

استاندال مي نويسد:

زيبايي نويد خوشبختي است . و در جستجوي خوشبختي در زمان ما تنها مربوط به مردان نيست زيرا من در اتاق مشاوره ي خود بسياري از زنان را ديده ام كه با نگراني و اندوه وحشت تمام از اينكه چيني در صورت خود پيدا كرده اند و يا در جايي از بدنشان سللوليت جمع شده و آنها را زشت كرده است در صدد چاره جويي بر آمده اند تا شوهر خود را از دست ندهند!

من براي ايجاد صلح و آرامش در خانواده ها كار مي كنم و يا اگر پماد و يا كرمي براي ترميم خانواده اي لازم باشد با ميل و وغبت آنرا خواهم داد يكي از دوستان من كه وكيل دادگستري است گاه به گاه به من مي گويد تو با كارهايت نان ما را قطع مي كني زيرا خانواده هايي كه بايد مشتري ما بشوند با عمل تو ديگر به سراغ ما نمي آيند و در نتيجه نان ما آجر مي شود.؟!

اما من با روحيه اي خستگي ناپذير چين و چروك قيافه ها را برطرف مي كنم زيرا من سازنده ي زيبايي و تندرستي هستم و كرمهاي خود را برا اساس تازگي و طبيعي بودن آن مي سازم. كرمهايي كه با گياهاني كه با كود شيميايي به آنها داده اند تهيه مي شود سوراخهاي پوست را به جاي باز كردن مي بندند. در اينصورت بايد از معالجه زيبايي صرف نظر كنند تا دچار عوارض وخيم ديگري نشوند. از طرف ديگر وقتي كرمي تازه بود كامل است و مصرف آن مفيد و موثر خواهد شد.

بهترين محصولات زيبايي هنوز هم آنهايي است كه هر كس مواد آن را در باغ خود دارد و به خوبي آنرا مي شناسد. در نتيجه وقتي محصولات زيبايي را با اين مواد تازه شناخته شده تهيه كرد بلافاصله آنرا استعمال مي كند و در انتظار نمي ماند.

در اين فصل كه به زيبايي در خانه ي شما اختصاص داده شده است شما خواهيد توانست از نسخه هاي كامل و ساده اي براي حفظ زيبايي خود استفاده كنيد.

امريكايي ها كه به زيبايي و جواني علاقه ي فراواني دارند با تجاربي كه اخيرا كسب كرده اند به سوي قوانين طبيعي بر مي گردند . آنها بيش از پيش به سوي باغباني روي آورده اند و نه تنها سبزيهاي سالاد غذاي خود را بدون كود شيميايي در باغ و باغچه ي خود مي كارند و آبياري و مصرف مي كنند بلكه نسبت به مصرف محصولات آرايشي هم به سوي مواد طبيعي گرايش دارند.

كارخانه هاي بزرگ لوازم آرايش آمريكا اكنون روژ لب را از شيره ي هويج و چغندر و انگور فرنگي و كرم و ماسكهاي صورت را از خيار و سيب زميني و ميوه هاي تازه و خمير دندان را از بادمجان مي سازند و ديگر مواد رنگي شيميايي را مصرف نمي كنند. اين تغيير روش در كشوري پيدا شده است كه سابقا براي ساختن لوازم آرايش و مواد شيميايي و مصنوعي را به حد افراط بكار مي برد.

من نمي خواهم با خشونت به عقب برگرديم بلكه مي خواهم در كيفيت وتازگي محصولات آرايشي كه در بازارها به معرض فروش گذاشته مي شود كنترل مستمر و دائم بوجود آيد . هر كسي اين مواد را مي خرد و استعمال مي كند مطمئن باشد كه تركيب مواد آن كامل و تازه است.

----------------------------------------------------------------------------------

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 10:4  توسط ناصر آستانه  | 

۳۱- سللوليت

زماني كه زنان در لباسهاي مثل كرست خفه مي شدند و هيكل كم و بيش زشت خود را زير دامنهاي سجاف دار كه روي هم مي پوشيدند مخفي مي كردند سپري شده و به پايان رسيده است.

امروزه همه ي زنان و همه ي دختران جوان در هر سن و سالي كه باشند مي توانند لباسهايي بپوشند كه آنرا در پلاژ مي پوشند ولي اين لباسها كه بي شباهت به بيكي ني نيست گاهي قلمبه هاي زشتي را كه اغلب د رناحيه ي كفلها و پهلوهاو زانوها و قوزك پا و بازوها پيدا شده است نمايان مي كند در خالي كه ممكن است شكل بقيه اعضا  بدن طبيعي و عادي باشند.

من به دفعات بسيار زنان جوان زيادي را ديده ام كه به دفتر كار من آمده اند و موقعي كه خواسته اند لباس خود را در آورند و معاينه شوند از داشتن چنين قلمبه هايي در اعضاي مختلف بدن خود خجالت مي كشيده اند و از نشان دادن آن دچار شك و ترديد شده اند زيرا هميشه اين زنان جوان از سللوليت كه در هر جاي بدن جمع مي شود و منظره ي زشتي به آن مي دهد دچار عقده هاي روحي بوده اند. در خالي كه مردان بيشتر از بر آمدگي شكم و سنگين شدن وزن خود رنج مي برند زنان از سللوليت رنج ميبرند زيرا سللوليت در زنان بيشتر از چاقي آنها را مورد حمله قرار مي دهد و اغلب اين سللوليت با پيدا شدن قلمبه هايي در اعضا بدن آنها از چربي زيادي نيست بلكه اغلب آنها در اثر جمع شدن آب در زير پوست است.

علل پيدايش سللوليت را اگر بخواهيم بررسي كنيم خيلي مشكل است گاهي در اثر يك شوك روحي و مصيبت و غم عشق و يا شكست شغلي و يا به طور ساده خستگي دائمي عصبي سللوليت در بدن پيدا مي شود و در حقيقت خون فاسد تبديل به سم شده و به صورت سللوليت ظاهر مي شود گاهي مسموميت خون در اثر ورزش نكردن و تنفس نكردن هواي اكسيژن دار و غذاي ناسالم بوجود مي آيد كه اين غذا اغلب از محصولات مصنوعي است كه بدن از جذب و هضم آن سرباز مي زند.

سللوليت در اثر هر علتي به وجود آمده باشد براي رفع آن بايد اعتدال اعمال بدن را فراهم كرد و براي رسيدن به اين مقصود بايد خوب خوابيد و به اندازه ي كافي ورزش كرد و هنر استراحت را آموخت .

استفاده از تعطيلات بهترين موقعي است كه از عادات مضر زندگي چشم پوشيد و يك دوره معالجه ضد مسموميت را شروع كرد و ادامه داد و مسلم است كه بايد از يك رژيم غذايي پيروي كرد.

وقتي بدن انباشته از سموم شده است بايد قبل از هر چيز آنرا تخليه كرد. تمام سبزيها و ميوه هايي كه خاصيت ادارار آور دارند مصرف آن توصيه مي شود. و در اين موقع بهترين فرصت پيش مي آيد تا با پياز و كرفس و خيار و كلم و تره فرنگي و رازيانه جعفري و توت فرنگي رژيم گرفته شود و جوشانده ي دم گيلاس و آلبالو و پوست سيب درختي گل گاوزبان و اسپيره را بنوشند.

من مخصوصا دمكرده اي از تركيب علف هفت بند و خبر آور و كاكل ذرت توصيه مي كنم كه تمام اين مواد را در يك ليتر آب جوش دم كنيد و دم كرده ي آنرا هر روز چهار فنجان مصرف كنيد. بعد از گياهاني كه زياد ادرار آور است تمام سبزيهاي سبز و ميوه هاي تازه به شرطي كه سالم باشند يعني از زميني كه با كود طبيعي به وجود آمده است مفيد هستند زيرا علت جمع شدن آب در اعضا بدن و يا به اصطلاح سللوليت در اثر مصرف مواد شيميايي پيدا مي شود. به همين علت است كه بايد از مصرف غذاهاي كنسرو شده چشم بپوشيد و به جاي آن خوراكيهاي تازه را مصرف كنيد. در موضوع گوشت كه سرشار از پروتئين است پافشاري كنيد مخصوصا گوشتهاي قرمز بي چرب كه كباب شود و زياد ادويه نداشته باشد مگر ادويه اي كه از گياهان معطر باشد.

گوشتهاي سفيد گوساله و خوك كمتر مقوي هستند و اغلب سرشار از مواد شيميايي آنتي بيوتيك و هورمون هستند . مصرف گوشت پرندگان بشرطي مجاز است كه به طور طبيعي با دانه بزرگ شده باشند و تخم مرغ هم بايد از مرغهايي باشد كه به طور طبيعي گردش و تغذيه مي كنند. براي درمان سللوليت بايد مصرف غذاهايي را كه سرشار از مواد چربي و قندي و نشاسته اي است محدود كرد . وبه هر صورت به شرطي كه از بهترين نوع آن باشد و به مقدار خيلي كم مصرف كرد. روغنهاي پخته را نبايد مصرف كنيد ولي هر روز مقداري روغن زيتون را بايد با سالاد مصرف نماييد.

قند و شكر سفيد و تصفيه شده مربا و شيريني هاي تر و خشك را نبايد مصرف كرد ولي عسل و ميوه هاي نيمه شيرين مثل سيب درختي وپرتقال آمريكايي همان گريپ فروت را مصرف كنيد.

نان سفيد و نان شيريني و انواع ماكاروني و خميرهاي پخته را بايد از غذا حذف كرد تنها كمي نان كامل كه از آرد كامل تهيه شده باشد تجويز مي گردد به جاي ترشي سركه بايد از آبليموي تازه مصرف كرد.

به جاي نمك و ادويه بايد گياهان معطر را در اغذيه به عنوان چاشني به كار برد به جاي قهوه بايد جوشانده گياهان شفا بخش و كاسني و به جاي شراب و آبجو و هر مشروب الكي آب خالص يا طبيعي يا آبهاي معدني را نوشيد.

به اين معالجات داخلي بايد معالجات خارجي را اضافه كرد و محلهايي را كه سللوليت در آن جمع شده و گره خورده است مورد توجه قرار داد. ماساژ و مالش در اين مورد يكي از معالجات خارجي و محلي است و من ماساژهاي دستي را به ماساژهاي ماشيني ترجيح مي دهم زيرا ماساژهاي دستي نرم و لطيف است و سللولهاي مريض را يك باره فشار نمي آورند و بر عكس با حرارت طبيعي انسان آنرا گرم مي كنند.

من فكر مي كنم تماس دست نرم انساني حرارت بخش است و به هيچ وجه قابل مقايسه با تماس ماشيني نيست و هيچ ماشيني هم نمي تواند جاي آنرا بگيرد. در مورد معالجه ي سللوليت با گياهان شفا بخش من در جستجوي گياهاني بودم كه وقتي با بدن انسان تماس پيدا كرد لطيف و گرم كننده باشد و پوست ناموزون را به حالت اعتدال و طبيعي خود برگرداند البته بعضي الكهاي دريايي را به عنوان درمان كننده ي قوي سللوليت شناخته اند ولي من فقط از گياهان باغ خودم به عنوان داروي سللوليت به كار مي برم و چنانكه مي دانيد در باغ آلك دريايي نمي رويد و بر عكس لبلاب را كه سالهاست شناخته ام و با آن آشنايي دارم بكار مي برم.

خانواده ي  من نسل اندر نسل لبلاب را استفاده كرده اند و من هزاران بار و به هزاران طريقه مختلف آنرا تهيه كرده ام . من با لبلاب كرم مخصوص ضد سللوليت و ضماد و كمپرس تهيه كرده ام و آنرا مستقيما روي جايي كه سللوليت داشته است گذاشته ام . لبلال يا عشقه يا پيچك را ريزريز كرده و روي پوست ماليده ام و يا به صورت ضماد جذب كننده روي گره هاي سللوليت گذاشته ام . شما هم مي توانيد يك مشت بزرگ از برگهاي لبلاب را بيست وچهار ساعت در آب سرد خيس كنيد و بعد با اين آب جاهاي مختلف بدن را كه دچار سللوليت شده است بشوييد و ماساژ دهيد.

بالاخره من با گياهان مخصوص معالجه سللوليت حمام دست و پاها را تجويز مي كنم. اين گياهان عبارتند از: ماميران علف هفت بند گياه دم اسبي آلاله تلخ و لبلاب است. حمام دست و پا از جوشانده ي گياهان با جذب مواد موثر آن بوسيله پوست صورت مي گيرد و من در كتاب اول خود به نام گياهان و انسانها نسخه هاي متعددي از آنرا تشريح كرده ام ولي در اين كتاب نسخه هاي كمتري مي دهم و به دو دليل يكي آنكه مطالب گذشته را تكرار نكنم ديگر آنكه اجراي نسخه ها آسان و عملي باشد وهر كس بتواند در خانه خودش آنرا عملي كند و مورد استفاده قرار دهد. هدف من اين نيست كه تكنيكهاي عملي را شرح دهم بلكه برعكس مي خواهم نسخه هاي بي اندازه ساده و بي اندازه مطبوع را در دسترس خوانندگان اين كتاب بگذارم كه هر كس آنرا بخواند و عمل كرد خوشوقت شود و معمار وسازنده سلامتي خود گردد بدون اينكه تحت مراقبت مخصوصي باشد در حالي كه اگر همه ي مسئوليتهاي شخصي را به عهده ي پزشك و يا دكتر علف شناس بگذارد وظيفه ي سنگيني را از خود سلب كرده و به ديگري واگذار مي كند و حال آنكه هيچكس جز خود شخص در مسئوليتهاي شخصي نمي تواند اقدام كند.

اگر خانمها چيزي جز گلاب براي صورتشان هويج براي معده شان و لبلاب براي بدنشان مصرف نمي كردند شايد زيبايي حقيقي را بهتر مي شناختند.

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 10:3  توسط ناصر آستانه  | 

۲۹- اگزما و تبخال

گامهي علت پيدايش آن عصبي است كه بايد آن را كشف كرد . گاهي اگزما يا تبخال از آلرژي مواد تنطور و مواد آرايشي و پارچه هاي مصنوعي و غير آن پيدا ميشود.

بيماريهاي پوستي در زمان حاضر روز به روز زيادتر مي شود و تشخيص علت آن هم مشكلتر مي گردد.

باز هم يكبار ديگر تگرار مي كنم تا آنجا كه ممكن است بايد از مصرف مواد شيميايي در غذا و مواد آرايشي مصنوعي و همچنين مواد شستشو كه از نفت به دست مي آيد تا خد امكان دوري كرد تا گرفتار عكس العملهاي پوستي كه بسيار عجيب و در عين حال نامطبوع و زشت است نشويم.

كساني كه اگزما دارند اغلب از خانواده ي رماتيسم هستند يا چاق و يا به آسم مبتلا هستند. و اگر يكي از آنها نباشند كساني هستند كه عصباني هستند و يا مسموميت مزمن دارند . اين اشخاص بايد اعصاب خود را با حركات ورزشي استداحت دهند و با يك رژيم غلايي سالم سموم بدن خود را تخليه كنند . اگر من به كساني ك اگزما دارند توصيه مي كم كه بر گردش و تعطيلات بروند و توصيه نمي كنم كه تعطيلات خود را كنار دريا بگذرانند به اين علت است كه اگزما آب دوست ندارد و وقتي آب به آن رسيد زيادتر مي شود و جاهاي بيشتري را فرا مي گيرد. حتي حمام و دوش هم براي اگزما ممنوع است . اگر اگزما فقط در ناحيه ي دستها جمع شده است من توصيه مي كنم كه براي كارهايي كه دست را كثيف مي كند دستكش لاستيكي دست كنند تا مجبور نشوند دستان خود را بشويند.

صورت غذاي كساني كه اگزما دارند بايد جاي نماياني بريا سير و هويج و كاهو و پيازو گياه خبر آور داشته باشد بين ميوه ها هميشه انگور را بايد انتخاب كرد.

معالجه با آب ليموي ترش كه هر روز بايد چند بار آب ليموي ترش را با آب مخلوط كرد و خورد. يكي از معالحه هاي كامل و موثر اگزما است از دمكرده ي گياهان شفا بخش بهترين گياه بريا اگزما برگ يا ريشه كاسني است كه بايد پنج گرم برگ و يا ريشه كاسني را در يك فنجان آب جوش دم كنيد و بنوشيد بنفشه ي وحشي كه دمكرده آن را به بچه هايي كه دچار جوش و بثورات شيري شده اند تجويز مي شود نيز خيلي مفيد است.

پنج گرم ريشه بنفشه ي وحشي را در يك فنجان آب سرد بريزيد و روي آبش بگذاريد تا پنج دقيقه بجوشد و آنرا بنوشيد . اين جوشانده براي بچه هايي كه دچار جوشهاي شيري شده اند و همچنين كساني كه زخم اگزما دارند مفيد است.

برگ بابا آدم كه به فرانسه باردان و علف كچلي مي گويند به عنوان محلول شستشو براي اگزما مفيد است و بايد ده گرم برگ يا ريشه ي باردان را در يك ليتر آب نيم ساعت بجوشانيد و با اين جوشانده زخم اگزما را بشوييد گياه ديگري كه براي شستشوي زخم اگزما مفيد است سرخ وليك است كه بايد ده گرم گلهاي سرخ وليك را در يك ليتر آب سرد بريزيد و ظرف محتوي آنرا روي آتش بگذاريد تا به جوش آيد و نيم ساعت بجوشد و بعد آن را از روي آتش برداريد و با آن اگزما را بشوييد.

نوعي مرض جلدي كه به نام پسورياسيس ناميده مي شود اغلب در ناحيه ي آرنج و زانوها و دستها پيدا مي شود و به صورت جوشهاي كوچكي ظاهر مي گردد كه بزرگتر از سر سنجاق نيست . گاهي علت پيداسش اين جوشهاي جلدي در اثر تماس و مالش با پارچه هاي زبر و گاهي در اثر دواهاي پاك كننده كه از نفت ساخته شده پيدا مي شود . در اين مورد پزشك شما مي تواند كمك كند ولي بهتر است علت واقعي پيدايش آن كشف كردد. به هر صورت بايد از يك رژيم سالم و سبك پيروي كرد تا بدن سموم خود را دفع كند . اين رژيم بايد شامل مصرف سبزيها و ميوه هايي باشد كه براي بيماران كبدي توصيه شده مثل آرتيشو و هويج و كاهو و تره فرنگي و چغندر.

دمكرده ي گل گاوزبان و غازياغي و مريم گلي به مقدار پنج گرم در يك فنجان آب مفيد و موثر است. همين دمكرده ها را به صورت خارجي هم مي توانيد استعمال كنيد و به شكل كمپرس روي قسمتهايي كه جوشهاي ريز دارد بگذاريد من مخصوصا سفارش مي كنم كه دمكرده اي از پنج گرم بابونه و پنج گرم مرم گلي و پنج گرم علف هفت بند را در يك ليتر آب جوش دم كنيد و هر روز چهار فنجان از آن بنوشيد. بد بختي وقتي قوز بالاي قوز مي شود كه اشخاص به ييلاق مي روند تا سموم بدن خود را تخليه كنند ولي در آنجا امراض پوستي مي گيرند .

بيماري پوستي چمني مخصوصا به علت وجود چند گياه بروز مي كند گياهي كه علت اين امراض مي شود به نام پامچال است.

بهتر است كساني كه اگزما دارند از چيدن اين گياهان و يا دست زدن به آن خودداري كنند . يك بهداشت كامل بدني براي جلوگيري از امراض جلدي كافي است. من گياهان ضد عفوني كننده معطر را مي شناسم كه به شما معرفي مي كنم . اين گياهان ضد عفوني كننده ي معطر عبارتند از آويشن و اكليل كوهي و مريم گلي كه در سركه چهار دزد و آب ملكه ي مجارستان وارد مي شود و من در آينده تفصيل آن را براي شما شرح خواهم داد.

آويشن و اكليل كوهي و مريم گلي را اگر در آب وان حمام بريزيد و يا دم كرده ي آنرا به بدن خود بماليد موجب سلامتي پوست شما خواهد شد. خودتان مي توانيد محلول شستشوي مطبوعي درست كنيد به اين ترتيب كه پنج گرم گل سرخ وليك را با ده گرم گل گندم و ده گرم بابونه و ده گرم ده گرم گل استوخدوس و ده گرم ريشه پنيرك و يك مشت گلبرگهاي گل سرخ را در دو ليتر آب جوشيده خيس كرده تا بيست و چهار ساعت بماند و بعد آن را به عنوان محلول شستشو

مصرف كنيد. در زمانهاي قديم زنان زيباي آن عهد توجه كاملي به نظافت خود داشتند و در آب حمام خود چيزهايي را كه فكر مي كردند پوست را لطيف و معطر مي سازد وارد مي كردند . پوپه معشوقه و زن نرون امپراطور روم حمامي مي گرفت كه آب آن از شير ماده الاغ بود . كلئوپاترا ملكه ي زيباي مصر در آب حمام خود شيرو عسل و روغن بادام شيرين مي ريخت تا پوست وتن او را لطيف كند. مادربزرگهاي ما كيسه اي پر از سبوس گندم يا برنج مي كردند و آنرا با آب خيس مي كردند و سركه ي مخصوص توالت را روي آن مي ريختند و بدن خود را با آن شستشو مي دادند . سبوس داراي ا نواع ويتامين بود كه هم آهك آب را حل مي كرد و هم وقتي اين كيسه به بدن ماليده مي شد جريان خون را سرعت مي بخشيد . سركه ي  مخصوص توالت را خانمها در قديم از خيساندن گل سرخ و در سركه ي سفيد به دست مي آوردند و معروفيت زيادي داشت معمولا صد گرم گلبرگ گل سرخ را پانزده روز در يك ليتر سركه ي سفيد خيس مي كردند و مصرف مي نمودند. گاهي به جاي گل سدخ و گل لاوند و بهار نارنج و بادرجوبه و نعنا در سركه ي نامبرده مي خيساندند.

براي پوستهاي خشك روغن بادام شيرين مصرف مي شده است مخصوصا كفل متورم بچه هاي كوچك را با روغن بادام شيرين چرب مي كردند تا نرم شود و دچار سوختگي و خارش نشود.

دراين مورد روغن زيتون را هم مصرف مي كردند و آن را مثل بهترين كرمهاي برنز كننده مي دانستند . بهترين روغنهاي مايع براي جلوگيري از سوختگي به تركيب زير است:

1. روغن زيتون     يك چهارم ليتر

2. تنطوريد            دو قطره

3. آب ليموي ترش   دو قطره

تمام اين موارد را با هم مخلوط كنيد و در يك شيشه بريزيد و موقع مصرف تكان دهيد و بعد به بدن خود بماليد و در آفتاب بخوابيد تا تن شما برنزه شود. روغن زيتون غذاست و سرشار از ويتامينهاست و اشعه ي خورشيد را به خود جذب كرده وپوست را گندم گون مي كند يد و آب ليمو هم خاصيت ضد عفوني دارند و پوست را از اين جهت محافظت مي كنند . اين طريقه خيلي ساده براي برنزه كردن علاوه بر اينكه رنگ قشنگي به پوست مي دهد پوست تن را نرم و لطيف مي كند . در كشورهاي گرم و استوايي روغن نارگيل و روغن خرما را هم به اين منظور مصرف مي كنند.

در مورد سوختگي از نور آفتاب و يا هر نوع  سوختگي من توصيه ميكنم كه كمپرس جوشانده  هسته ي به را روي جاي سوختگي بگذاريد . براي تهيه كمپرس هسته ي به يك قاشق سوپخوري بهدانه را در يك ليوان خيس كنيد و سپس آن را روي آتش بگذاريد تا حداقل پانزده دقيقه بجوشد.

دمكرده پنج گرم بابونه با پنج گرم استوخدوس در يك ليتر آب جوش براي درمان سوختگي مفيد است كه بايد هر روز چهار فنجان از اين دمكرده را بنوشيد . فراموش نكنيد كه ضماد جعفري براي درمان ورمهاي پوستي و نيش حشرات موثر است . وقتي پاها ورم دارد يك مشت استوخدوس را در وان حمام بريزيد و روي آن آب داغ وارد كنيد و كمي نمك هم به آن اضافه نماييد و وقتي آب نيمگرم شد پاها رادر آن بگذاريد و آهسته آهسته مالش دهيد.

يك خانم هنرپيشه معروف كه سن زيادي دارد ولي هميشه طنازي و سر زندگي جواني خود را

حفظ كرده است ازمن پرسيد كه چگونه مي توان گوشتهاي شل بدن را مخصوصا در ناحيه كفلها سفت و محكم كرد؟ من به او گفتم كه پنج گرم استوخدوس و پنج گرم گزنه و دو گرم و نيم ماميران را كه تازه چيده اند در يك ليتر آب به مدت 12 ساعت بخيسانند و آنرابه عنوان محلول شستشو به جاهايي از بدن كه شل شده و افتاده است بمالند تا محكم شود به كمك همين نسخه ي ساده ي من اني خانم هنر پيشه هر روز چندين بار اين محلول را مصرف مي كرد و نتيجه آن شد كه اين خانم در پلاژ مايوي حمام مي پوشد و خود را طوري نشان مي دهد كه خانمهاي پير همسال او مدتهاست جرات اين كار را ندارند.

دستان, گلهاي بدن ما هستند كه بايد در ژستهاي قشنگ و ولنوازي شكفته شوند و خود را نشان دهند به همين جهت است كه همه و مخصوصا خانمها بايد توجه مخصوصي به دستهاي خود داشته باشند . اگر كارهاي زياد خانه داري و شستشوي لباس, پوست دستهاي شما را زبر و زمخت كرده است شما مي توانيد دستهاي خود را با حمام يك فنجان روغن زيتون گرم كه چند قطره آب ليمو در آن چكانده باشند نرم و باطراوت كنيد . حمام دستها با روغن زيتون گرم علاوه بر طراوتي كه به دستان مي دهد براي ناخنهاي شكننده نيز عالي است و آن را محكم مي كند.

چند قطره آب ليموي ترش را كه در روغن زيتون مي ريزند براي حمام دستها موثر است و بايد بگويم كه ليموي ترش دوست دستان شماست كه آنرا سفيد و سالم مي سازد. هيچوقت پوست ليموي برش را كه آب آنرا گرفته ايد دور نيندازيد و آنرا به دستان و حتي صورت خود بماليد . براي اينكه بوي آشپزخانه ويا سير ويا پياز از دستان شما برود مي توانيد سركه به آن بماليد و يا دستان خود را در تفاله ي قهوه فرو كنيد تا بوي سير را به خود نگيرد و يا آب جعفري تازه به آن بماليد تا بوي پياز را از دستان شما زائل كند . براي اينكه سينه ي محكم و برجسته داشته باشيد بايد هميشه آنرا با آب سرد شستشو دهيد علاوه بر شستشو با آب سرد من توصيه مي كنم سينه هاي خود را با روغن بادام شيرين بماليد تا حالت ارتجاعي آنرا حفظ كند و با محلول قبض كننده جوشانده ي سوسنبر يا كك ليك اودي شستشو دهيد.

يك مشت سوسنبر يا كك ليك اودي را در يك ليتر آب بجوشانيد و يك شب بگذاريد بماند بعد آنرا صاف نموده و به عنوان محلول شستشو براي سينه بكار بريد.

در هر زماني زيبايي بدن مورد توجه زنان بوده است ولي امروز مردان هم به فكر افتاده اند كه به زيبايي بدن خود توجه كنند تا گذشت ايام آنرا مورد حمله خشونت آميز خود قرار ندهد. نسخه هاي ساده اي كه براي حفظ زيبايي بدن توصيه مي كنم براي همه ي مردان و زنان ارزش دارد و قابل اجرا است.

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 10:2  توسط ناصر آستانه  | 

۳۰- بيماريهاي پوستي

وقتي به كمك بهداشت غذايي و ورزش سلامتي جسمي خود را به دست آورديم ديگر چيز زشتي در بدن ما باقي نمي ماند مگر امراض جلدي كه كم وبيش دخالت پزشك را براي معالجه لازم دارد . امراضي مثل كورك و دمل و پسورياسيس و اگزما و امراض جلدي مختلف گرچه دخالت پزشك ضرورت دارد ولي هميشه مي توان با يك بهداشت كامل آنها را تسكين داده و آرام كرد.

در مورد كورك و دمل پزشك اولين كسي است كه به شما توصيه مي كند خوراكيهايي كه يبوست مي آورد سوسها و مشروبات الكلي را از غذاهاي معمولي حذف كنيد . ولي من به شما مي گويم كه در مصرف سبزيهاي تصفيه كننده كه خون را پاك مي كند اصرار ورزيد. اين سبزيها عبارتند از:

كاسني – گزنه – تره فرنگي – پياز و بين ميوه ها مخصوصا انگور.

به طور موضعي مي توانيد باگذاشتن ضماد برگ كاهوي پخته بر روي كورك و دمل در سر باز كردن آن كمك كنيد . كلم پخته و يا خام كه ريز ريز شده باشد و پياز گل را پخته در شير له كنيد و روي دمل بگذاريد تا زودتر برسد و سر باز كند. تمام اين گياهان كه در بالا مصرف آنرا توصيه كردم داراي خاصيت التيام دهنده ي زخم هستند . همچنين مي توانيد از دمكرده ي آويشن يا مريم گلي كه خاصيت ضد عفوني دارد و ريشه ي گل ختمي كه اثر نرم كننده دارد هر روز چندين بار كمپرس كنيد. اگر دمكرده ي اين گياهان را با هم مخلوط كنيد و پارچه ي كمپرسي را در آن بخيسانيد و روي دملها بگذاريد اثر شفا بخش آن زودتر و سريعتر خواهد بود.

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 10:2  توسط ناصر آستانه  | 

۲۸- پوست لطيف و دلپذير در گرو سلامت شمااست

لابروير نويسنده بزرگ فرانسوي نوشته است يك چهر ي زيبا زيباترين مناظر دنياست. به همين جهت است كه خانمها هميشه در جستجوي چيزهايي بوده اند تا با آنها چهره ي خود را قشنگ و زيبا كنند.

جراحي زيبايي واقعا بسياري از نواقص چهره طبيعي را برطرف مي كند و لي قبل از تغيير قيافه خانمها به چيزي احتياج دارند كه طراوت و لطافت پوست آنها را حفظ كند.

بسياري از نسخه هاي زيبايي براي طراوت و لطافت پوست شهرت زيادي به دست آورده است . پوپه معشوقه و زن نرون امپارتور روم ماسكي از فرني چاودا و روغن زيتون بر صورت خود مي گذاشت اين ماسك بعدها مورد توجه و تقليد زناني كه به لطافت پوست چهره خود علاقه داشتند قرار گرفت.

در عصر لوئي چهاردهم پادشاده فرانسه مادام پومپادور ملكه فرانسه  زنان دربار ورقه نازكي از گوشت خام را روي صورت خود مي گذاشتند تا پوست صورت آنها لطيف و نرم شود . دراين دوره بعضي از خانمها به قدري در توالت افراط مي كردند كه لابروير در آثار خود آنها را مسخره كرده و چنين نوشته است:

اگر خانمها آنچنان كه خود را مصنوعي درست مي كنند و سرخاب و سفيداب بر چهره مي مالند و رنگ و روغن مي زنند و خود را به صورت يك پرده ي نقاشي در مي آورند بودند هيچ تسليتي براي آنها فايده نداشت و جملگي غير قابل تحمل بودند.

در عصري كه ما زندگي مي كنيم مدهاي آرايش به سرعت پيش مي رود و انواع روغنهاي مايع مانند ويزون و لاكپشت و مخمر آبجو و عسل و روغن ماهي براي لطافت پوست چهره مورد استفاده قرار مي گيرد كه در حكم اطوي صورت است و چين و چروك قيافه را صاف مي كند.

روزي دختري شانزده ساله با مادرش به دفتر مشاوره ي من وارد شد. دختر جوان خيلي زيبا بود ولي صورتش پر از جوشهاي زشت و بد رنگ بود مادرش به من گفت دخترم در اثر اين جوشهاي صورت حالت عقده داري پيدا كرده و هميشه ناراحت است.

من براي معالجه اين دختر شروع به كار كردم اول اعصاب او را با نسخه هاي گياهي آرام كردم و بعد توصيه كردم كه صورت خود را بطور مرتب با دمكرده ي گياه دم اسبي و گل سرخ بشويد.

با اين نسخه جوشهاي صورت او برطرف شد و داراي پوست صاف و لطيفي گرديد همين دختر پنج سال بعد در مسابقه ملكه زيبايي فرانسه شركت جست و به عنوان ملكه زيبايي انتخاب شد.

اكنون سالهاست كه اين دختر خانم زيبا شوهر كرده و مادر چند بچه شده است . او در جنوب غربي فرانسه زندگي مي كند و گاه گاه او را مي بينم و هنوز همچنان زيبا است و چهره اش به كمك توجه و مواظبت مرتب و دائمي به لطافت گلبرگهاي گل سرخ باغ من در بامدادان به هنگام طلوع خورشيد است.

براي داشتن يك پوست لطيف و خوب بايد اول از هر چيز سالم باشيم. از يك خواب مرتت لذت ببريم از محركات و قهوه و الكل و سيگار كه قيافه را خراب مي كند پرهيز كنيم و مواظب كبد خود باشيم تا به طرز سالم و عادي كار كند.

براي اينكار توصيه مي كنم سبزيها و گياهاني را كه براي خواب و تسهيل هضم مفيد است مصرف كنيد.

من مخصوصادر مورد آب سبزيها و ميوه هاو كياهان تازه كه صبح ناشتا مصرف شوند به خصوص آب شاهي و جعفري و كرفس و هويج و خيار كه مقدار كمي آب ليموي تازه به آن اضافه شود اصرار دارم. دمكرده ي گياهان شفابخش كه خاصيت تصفيه كننده ي خون را دارند در حكم جارويي هستند كه تمام سموم را از بدن خارج مي كنند والا اين سموم به بالا و در سر بيني و روي چانه خود را نشان خواهند داد!

دمكرده ريشه تازه باردان يا همان بابا آدم و گل بنفشه وحشي براي تصفيه بدن از سموم خيلي موثراست پنج گرم ريشه تازه بابا آدم و گل بنفشه وحشي را در يك فنجان آب به مدت ده دقيقه دم كنيد و بعد آنرا صاف كنيد و بنوشيد.

كساني كه اين دمكرده را كه براي زيبا كردن چهره مفيد است دوست ندارند مي توانند پنج گرم برگ تاج ريزي را در يك ليتر آب دم كنند و هر روز دو فنجان از آن بنوشند.

پوست را بايد از داخل وخارج مواظبت و نگهداري كرد و گاهي گياهان شفابخش را هم به طور داخلي و هم به طور خارجي مي توان مصرف كرد.

برگ بابا آدم را كه قبلا شرح دادم به عنوان ضماد خيلي گرم روي جوشهاي ريز پوست مي گذارند.

جوشهاي غرور كه بيشتر در پسرها و دخترها ي جوان ديده مي شود با ضماد خيلي گرم برگ بابا آدم معالجه مي شود.

برگ و گل و ريشه بابا آدم را ريز ريز كنيد و در آب جوش بيندازيد تا خوب بپزد و بعد آنرا در آوريد و روي جوشهاي صورت و پوست بگذاريد .

اگر برگ بابا آدم تازه در دسترس شما نبود ميتوانيد خشك آنرا از داروخانه بخريد و با مقدار مساوي پياز مخلوط كرده و در آب بجوشانيد تا پخته شود بعد آنرا روي جوشهاي پوست و صورت بگذاريد.

دم كرده ي آويشن و مريم گلي و اكليل كوهي و رازيانه به صورت محلول شستشو براي ضد عفوني كردن پوست مفيد است . آب جعفري پوست را صاف مي كند براي اين كار بايد يك دسته جعفري را خورد كنيد و به مدت بيست و چهار ساعت در يك ليوان آب بخيسانيد.

براي درمان رگهاي قرمز صورت كه در اثر احتقان خون در مجاري موي رگهاي صورت پيدا مي شود و كاهي ارثي است و زمان هم در اثر شوكهاي روحي شديد ناشي از تغييرات ناگهاني هوا پيدا مي شود . من توصيه مي كنم كه از چند محلول ضد احتقان خون استفاده كنيد .

دو يا سه كاهو را در ظرف كوچكي كه در آن آب ريخته اند بپزيد و گاه با آب كاهوي پخته صورت خود را بشوييد . ياپنج گرم گل نسترن و پنچ گرم گل ماميران تازه رادر يك ليتر آب چشمه بخيسانيد و پوست بدن خود را با آن حمام دهيد.

يك محلول شستشوي خيلي مطبوع و موثر براي درمان موي رگهاي قرمز و جوشهاي قرمز پوست اين است كه پنج گرم گل پنيرك و پنج گرم ختمي را نيم ساعت در يك ليت آب بجوشانيد و وقتي نيم گرم شد صورت خود را با آن بشوييد.

به طور كلي پوست بدن خانمها به سه دسته تقسيم مي شود:

1.     كساني كه پوست آنها خشك است

2.     كساني كه داراي پوست چرب هستند

3.     كساني كه پوست طبيعي دارند

ولي در بسياري از خانمها اين دسته بندي به هم مي خورد و پيچيده شده است. چنانچه بعضي از قيافه ها داراي چند نوع پوست است.

في المثل پوست آنها در قسمت چانه چرب و در اطراف چشمها خشك و در بقيه قسمتهاي صورت طبيعي است.

البته مواظبت از چنين پوستي توجه دقيق و مشكلي را در بر دارد كه هر كس بايد بداند چگونه عمل كند.

پوستهاي خشك نرم ترين و همجنين لطيف ترين پوستها هستند و احتياج به مواد چرب ندارند.

اگر كرمهاي مصنوعي در دسترس نباشد مي توان شير گاو را براي پاك كردن پوست و كرم تازه خامه را مثل كرم غذا دهنده به كار برد.

ماساژ پوستهاي خشك اگر با شير و ماست و آب ماست صورت بگيرد به مراتب بهتر از كرمهاي نامرغوب پوست است.

در قديم در روستاهاي فرانسه خانمها براي چرب كردن پوست خشك خود چربي تازه خوك و يا پيه پوست خوك را بكار مي بردند و همين چربي را بهچرم كفش خود نيز مي ماليدند . هر هفته يك بار زرده تخم مرغ را در يك قاشق قهوه خوري روغن زيتون هم بزنيد و از مخلوط زرده تخم مرغ و روغن زيتون بر روي پوست صورت خود ماسك بگذاريد و يك ربع ساعت استراحت كنيد و بعد باپنبه آغشته به شير گرم صورت خود را پاك كنيد.

پوستهاي خشك را مي توانيم با ماسكهاي ميوه ها و سبزيهاي شفا بخش يكباره هم غذا دهيم و هم طراوت و تازگي به آن ببخشيم اگر در مواردي كه از سبزيها و ميوه ها براي صورت ماسك تهيه مي كنيد با يك قاشق سوپخوري كرم تازه شير را هم به آن اضافه كنيد طراوت و لطافت بيشتري نصيب پوست خود خواهيد كرد.

براي رفع چين هايي كه در اثر خشكي پوست در چهره شما پديدار مي شود و علت پيدايش آن بيماري و يا لاغر شدن شديد بدن است علاوه بر ماسكهاي مغذي كه شرح آنرا دادم بايد محلول شستشوي زير را تهيه و مورد استفاده قرار دهيد:

د ريك ليتر آب چشمه پنج گرم كاسني وحشي و پنج گرم ماميران را بخيسانيد و شب و صبح صورت خود را با آن بشوييد .

براي پوستهاي چرب بر تكسم پوستهاي خشك كه هنوز سهمي از طراوت جواني دارد ولي به مرور ايام و گردش ساليان خشك  مي شود نكته مهم اين است كه بايد پوستهاي چرب را با آب گرم بشوييد زيرا آب گرم چربي را پاك و سوراخهاي پوست را باز مي كند و ترشح غده هاي چرب پوست را آسان مي سازد.

كساني كه پوست چرب دارند نبايد كرمهاي چرب مصرف كنند ولي مي توانند براي پاك كردن پوست خود شير گاو را كه چند قطره ادوكلن در آن ريخته اند مصرف نمايند . همچنين مي توانيد نصف شير و نصف آب توت فرنگي را با هم مخلوط كنيد تا به پوست صورت شما طراوت و تازگي ببخشد.

محلولهاي شستشوي قبض كننده كه از گياهان قابض به دست مي آيد براي شستن پوستهاي چرب مفيد است و در اين موارد مي توانيد از دمكرده آويشن و اكليل كوهي و برگهاي شاه توا و سرخ وليك نيز استفاده كنيد.

در حالي كه زرده تخم مرغ پوستهاي خشك را غذا مي دهد سفيده تخم مرغ پوستهاي پرب را جمع كرده و نرم مي سازد.

اگر پوست شما چرب است مي توانيد سفيده تخم مرغ را بزنيد و هم وزن آن آب سبزي يا ميوه با آن مخلوط كنيد و ماسك زيبايي و ماسك زيبايي بر صورت خود بگذاريد.

نسخه تهيه يك محلول شستشوي ايده آل براي پوستهاي چرب به اين شرح است:

پنج گرم گلبرگهاي گل سرخ را با پنج گرم گل مريم گلي و پنج گرم برگ گردو و پنج گرم گياه دم اسبي را در يك ليتر آب چشمه به مدت 48 ساعت بخيسانيد و بعد صورت خود را با آن بشوييد.

چون پوستهاي چرب اغلب داراي جوشهاي ريز سياه است كه وقتي پوست صورت را فشار دهيد لوله هاي باريك چربي از آن خارج مي شود و اين عارضه باعث ياس و نوميدي خانمهاي ناز و طناز مي گردد بنابراين بهتر اين است كه با فشار دست يك يك آنها را خارج نكنيد زيرا پوست را مجروح كرده و باعث تحريك آن مي شود.

در قديم در روستاها خانمها يك برش گوجه فرنگي يا كدوي كاملا رسيده را به صورت خود مي ماليدند.

مالش با گوجه فرنگي رسيده ماساژ بي اندازه مطبوعي براي صورت است . گوجه فرنگي يا كدو چرك صورت را به خود مي كشد و آنرا پاك مي كند.

من همچنين به خانمهايي كه در پوست صورت خود جوشهاي ريز سياه چربي دارند توصيه مي كنم كه صورت خود را با اين محلول بشويند:

پنج گرم علف ماميران تازه را با پنج گرم ريشه علف هفت بند بيست و چهار ساعت در يك ليتر آب چشمه بخيسانيد و با آن خيسانده صورت خود را بشوييد.

به هر حال اگر شما از شانس داشتن پوست طبيعي برخورداريد بايد آنرا حفظ كنيد و غذا بدهيد.

همانطور كه براي غذا دادن بدنتان خوراكيهاي گوناگون سرشار از مواد سفيده اي و قندي و چربي و املاح معدني و ويتامينها مصرف مي نماييد بايد بدانيد كه پوست شما هم احتياج به عناصر مغذي گوناگون و متعددي دارد كه نبايد از آن غافل شويد .

من شما را مجبور نمي كنم كه مثل مادام پومپادور ملكه لوئي چهاردهم گوشت خام بر روي صورت خود بگذاريد ولي صرف نظر از گوشت پوست شما شكم پرست است و همه چيز را دوست دارد.

به طور كلي مواد شيري و تخم مرغ براي پوست شما مفيد است و سرشار از عناصر غذائي است كه در لطافت و طراوت پوست سهمي فراوان دارد.

در مورد سبزيها و ميوه هاي مختلف پوست شما تشنه سبزي و ميوه است زيرا ويتامينهاي گوناگون را در بر دارند.

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 10:1  توسط ناصر آستانه  | 

 ۲۷- چگونه مي توانيد دندانهايي سفيد و دهاني خوشبو داشته باشيد؟

يك لبخند طبيعي با دندانهاي سفيد و سالم و نفس مطبوع علامت مشخصه اي براي يك خمير دندان خوب محسوب مي شود.

دندانهاي سفيد و سالم نشانه اي از طراوت جواني در چهره است.

امروزه به كمك دندانهاي مصنوعي هم مي توان طراوت جواني را در چهره فرد آفريد و هر كسي مي تواند موقع خنديدن دندانهاي كرمخورده و يا زرد شده اي نداشته باشد.

بهداشت دندانها خيلي مهم است ولي با وجود اين وقتي آمار را مي خوانيم مي بينيم در بسياري از كشورها مصرف مسواك و خمير دندان يا ثابت مانده و يا در حداقل افزايش در نوسان است و خلاصه مصرف روزانه مسواك و خمير دندان در همه جا تعميم نيافته است.

مسواك كردن روزانه دندانها حداقل مواظبت بهداشتي از دهان و دندانها است و من به اين مواظبت بهداشتي حداقل گاه به گاه بهداشت مقدماتي مواظبتهاي گوناگون و دندان را هم اضافه مي كنم.

پوست ليموي ترش بدون آب را به دندانهاي خود بماليد تا دندانها را سفيد كند و ريشه آنها را محكم سازد.

پوست ليمو را به دستها و صورت خود هم مي توانيد بماليد تا طراوت و درخشندگي خاصي به آن ببخشد.

سيب درختي را با پوست دندان بزنيد و بجويد اين كار هم دندانها را سفيد مي سازد و هم لثه و ريشه هاي دندان را تقويت مي كند.

من هميشه توصيه مي كنم كه شب قبل از رفتن به بستر خواب به جاي اينكه آب نبات بمكيد تا كرمخوردگي دندانهاي شما را زياد كند يك سيب را دندان بزنيد و آنرا بجويد.

خوردن سيب قبل از خواب فوايد زيادي براي دهان و دندان و كليه ي اعضاي بدن شما دارد.

در قديم خمير دندان را از زغال چوب و يا نان سوخته كه آنرا مي كوبيدند و سپس به صورت گرد در مي آوردند تهيه مي كردند و براي اينكه معطر شود چند قطره اسانس نعنا به آن مي افزودند.

امروزه هم در تمام خمير دندانهايي كه مي سازند و تحت علائم تجارتي مخصوصي به فروش مي رسانند نعنا جاي بزرگي در تركيبات آن دارد و اين به علت عطر مطبوع نعنا نيست بلكه بيشتر به خاطر خواص ضد عفوني كننده آن است.

اگر لثه هاي شما ورم كرده و تحريك شده است و براي چند روز نمي توانيد غذا بخوريد بايد دهان خود را با جوشانده ي گل ختمي و پنيرك و يا گياهان نرم كننده بشوييد .

آويشن و مريم گلي و سرخ وليك از گياهاني هستند كه براي درمان برفك دهان مفيد هستند و شما مي توانيد روزي چند بار دهان خود را با دمكرده ي اين گياهان بشوييد.

همچنين مي توانيد به زخمهاي برفك دهان آب ليمو و يا آب پياز بماليد و بعد خواهيد ديد كه خيلي زود برفك دهان به وسيله اين گياهان شفابخش خوب مي شود و شما لبخند طبيعي و باكشش خود را دوباره باز خواهيد يافت .

به بچه هايي كه دندانهايشان سوراخ شده است ريشه گل ختمي و به پيرمردان كه دندانهايشان از ريشه لق شده اشت ريشه ترب اسبي بدهيد و توصيه كنيد كه آهسته آهسته بجوند تا دندانهاي آنها محكم شود و از اين عارضه رهايي يابند.

 

اين گياهان شفابخش ارزان و فراوان , زيبايي طبيعي و چشمگير براي شما به ارمغان مي آورند

مي گويند چشمان آيينه روح هستند . اولين صفت آئينه اين است كه كاملا روشن و براق باشد.

زنان زيباي آندلس در اسپانيا يك قطره آب پرتغال رادر چشمان خود مي چكانند تا چشمانشان براق و درخشان باشد. البته آب پرتقال كمتر از آب ليموي ترش چشمان را مي سوزاند و آب پرتقال هم مثل آب ليموي تازه تقويت كننده چشم است. ولي مطبوع ترين محلول شستشوي چشم آب گندم است و البته آب گل گندم براي چشماني كه رنگ آن آبي آسماني است ضرورتي ندارد زيرا چشمان آسماني بي اندازه حساس است و در عين حال برق و درخشندگي خاصي دارد.

در روستاها به گل گندم اسم عينك شكن داده اند و اين اسم به علت خواص شفا بخشي اشت كه اين گياه به چشمان ما ارزاني مي دارد.

براي اينكه آب گل گندم جهت شستشوي چشمان خود تهيه كنيد بايد يك مشت گل گندم را در نيم ليتر آب جوش بريزيد و ده دقيقه بگذاريد دم بكشد بعد آنرا صاف نموده و پارچه كمپرس را در آن بيندازيد تاخيس شود آنگاه روي چشمان خود بگذاريد و چشمانتان را كمپرس كنيد.

گياهان شفا بخش و ضد عفوني كننده ديگري هم براي شستشوي چشمان وجود دارند كه عبارتند از بارهنگ نيزه اي- گل سرخ- چاي- جعفري- غازياغي.

دمكرده ي تيول را وقتي به صورت كمپرس روي چشمتان بگذاريد حلقه سياه دور چشمان را از بين مي برد بنابراين خانمهايي كه از حلقه سياه دور چشم خود ناراحت هستند بايد بيست گرم تيول را در نيم ليتر آب جوش بريزيد و ده دقيقه دم كنيد بعد آنرا صاف كرده و پارچه كمپرس را در آن بيندازند و بخيسانند سپس آن پارچه را روي چشمان خود كمپرس كنند تا حلقه هاي سياه دور چشمان را از بين ببرد.

گل بابونه را هم اگر به عنوان كمپرس چشمان به كار ببريد داراي همين خاصيت است ولي يك عيب كوچك دارد و آن اين است كه اگر در استعمال آن زياده روي كنيد چشمان شما را تحريك مي كند و به خارش وا مي دارد . براي رفع اين عيب مي توانيد به تناوب گياهان شفابخشي را كه  در بالا اسم بردم دم كنيد و چشمان خود را با آن بشوييد.

من توصيه مي كنم كه دمكرده چند گل را تهيه و مصرف كنيد.

في المثل پنج گرم گل ختمي را با پنچ كرم گل بابونه و ده گرم گل گندم و ده گرم گل سرخ وگل بنفشه مخلوط كنيد و در يك ليتر آب جوش دم كنيد و چشمان خود را با آن بشوييد.

وقتي چشمان شما ورم ملتحمه حاد دارد از ماميران كه به آن علف چلچله هم مي گويند غفل نشويد . چلچله وقتي بچه هايش از تخم در مي آيند شيره ي ساقه ماميران را در چشم بچه هاي خود ميريزد تا چشم بسته ي آنها باز شود.

اگر چلچه اين كار را مي كند به حكم غريزه ي فطري است كه مي داند طبيعت چه خواص شفا بخشي را براي چشمان در اين گياه به وديعه گذاشته است.

قديميها هم از چلچله ياد گرفته بودند و اين گياه را كه براي دردهاي چشم موثر و مفيد است استعمال مي كردند و يا سرمه چشم از آن تهيه مي كردند .

با اينهمه اگر شما در استعمال سره ماميران كه بسيار قوي و گاهي هم سمي است دچار ترديد و دودلي هستيد مي توانيد محلول شستشوي چشم را از ماميران تهيه كنيد كه استعمال آن آسان و ساده است. به اين ترتيب كه يك شب چهار گرم برگ و ساقه ماميران را با ده گرم گلبرگهاي گل سرخ را در يك ليتر آب جوشيده بخيسانيد وآنرا صاف كنيد و چشمان خود را با آن بشوييد.

دمكرده غازياغي و جعفري و بارهنگ نيزه اي را نيز به مقدار ده يا پانزده گرم در يك ليتر آب مي توانيد با گل سرخ بخيسانيد و مصرف كنيد. ولي توجه داشته باشيد كه اين خيسانده ها را بيش از يك هفته نگه نداريد زيرا اگر بيش از اين مدت بماند فاسد مي شود و خواص شفا بخش خود را از دست مي دهد.

اگر مي خواهي قدرت بينايي و دور بيني خود را حفظ كنيد زغال اخته فرنگي بخوريد و مصرف اين ميوه را براي خلبانان هواپيماها تجويز مي كنند و ميوه اي است كه شايستگي دارد كه به آن نام عينك شكن بدهيم.

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 10:0  توسط ناصر آستانه  | 

۲۶- موها وگيسو

موها چه كوتاه و چه بلند بايد صورت مردان و زنان را زيبا نشان دهد.

در قديم موهاي بلند بهترين زينت خانمها بود ولي امروز اين مد عوض شده و به جاي آن موهاي كوتاه معمول گرديده است.موها چه بلند و يا كوتاه باشند هميشه بايد مثل هاله بر صورت زنان و مردان افتاده و آنها را زيبا كند.

سالنهاي آرايش و آرايشگران موي سر زرادخانه اي از محصولات زيبايي در اختيار دارند كه از آن جمله انواع شامپوهاي گوناگون محلولهاي شستشو و رنگهاي است.

مسلم است تمام اين محصولات موهاي تيره را براق كرده و موهاي صاف را فر مي كند. ولي آيا حقيقتا سلامتي موها را تامين مي كند؟ سوالي است كه جواب قاطعي به آن نمي توان داد چون ديده شده گاهي بر عكس زياده روي در مصرف اين محصولات سبب ريزش موها مي شود.

وقتي من بچه بودم به دفعات توجهي را كه زنان براي موهاي بلند خود معمول مي داشتند تحسين مي كردم.

در آن زمان خانمها اول هر ماه موي خود را كوتاه مي كردند زيرا وقتي زياد بلند مي شد مي شكست و خوب رشد نمي كرد . شستشوي موهاي سر يك عمل زيبايي بود. آنها بعد از آنكه موهاي خود را مي شستند آنها را مي بافتند و به پشت خود مي انداختند و كمي روغن زيتون به آن مي ماليدند تا موها از آن تغذيه كند و براي اين كه بهتر روغن زيتون به خورد موها برود چندين ساعت آنرا به همان حال نگه مي داشتند و با حوله ي گرمي موها را مي پوشانيدند. و اگر بر عكس موها خيلي چرب بود شامپويي كه از تركيب تخم مرغ و مشروب روم تهيه كرده بودند مصرف مي كردند تا موها تقويت شود .

براي تهيه شامپو روم دو زرده تخم مرغ را در يك گيلاس كوچك مشروب روم مي زدند و آنرا براي شستشوي موها استعمال مي كردند. معمولا شامپوي زرده ي تخم مرغ و مشروب روم را كه به رنگ طلايي در آمده بود يك ربع ساعت بوي موهاي خود نگه مي داشتند و بعد آنرا مي شستند.

در آبي كه بعد از ماليدن شامپو براي شستن سر به كار مي بردند سركه مي ريختند تا موها را براق كند و يا با جوشانده ي ريشه هاي گياه باردان كه به آن بابا آدم مي گويند موها را مي شستند تا موها مثل ابريشم نرم و لطيف شود.

براي تغيير دادن رنگ موهاي خود دمكرده ي گل بابونه مصرف مي كردند. دمكرده گل بابونه رنگ موها را عوض مي كند و رنگ طلايي قشنگي به موها مي دهدو يا محلول چاي به كار مي برند تا موهاي خود را به رنگ قرمز حنايي قشنگي در آورند.

 چرا اكنون خانمها نبايد به اين نسخه هاي ساده عمل كنند؟

شما خانمها مي توانيد موها را بدون شامپو هاي مختلف و رنگارنگ امروزي براي شستشو از گياه چوبك به جاي صابون استفاده كنيد.

در زمان جنگ از اين گياه يك صابون مصنوعي مي ساختند كه به خوبي چرك را پاك مي كرد. شما هم براي اينكه صابون شستشوي موي سر را از چوبك بدست آوريد يك مشت ريشه چوبك را بكوبيد و آنرا در يك ليتر آب جوش بريزيد و بگذاريد ده دقيقه دم بكشد بعد آنرا از پارچه نرم و نازكي در كرده و صاف كنيد و موهاي سر خود را با آن بشوييد شستشوي موي سر با دمكرده ي چوبك به ترتيبي كه شدح دادم مهاي شما را تقويت مي كند و در عين حال پاك و تميز مي سازد.

بسياري از اشخاص از ريزش موي سر خود شكايت مي كنند چنين اشخاصي مي توانند صبح ناشتا يك استكان آب شاهي تازه بنوشند تا از ريزش موي سر خود جلوگيري كنند.

آب شاهي تازه را مي توانيد به پوست سر و موهاي خود بماليد تا ريشه ي آنها تقويت شود و ديگر نريزد.

براي تكميل يك داروي ماليدني مقوي بر روي پوست سر من توصيه مي كنم كه يك هفته صد گرم برگها و گل و دانه ي گل لادن را كه در آذربايجان ايران به آن رعنا مي گويند درنيم ليتر الكل سفيد بخيسانيد و گاه به گاه با پنبه اي به پوست سر خود بماليد . الكل و لادن به خوبي حفظ مي شود و شما مي توانيد براي مدتي طولاني آنرا نگه داريد . علاوه براين دواي تقويت پوست موي سر مي توانيد محلول رقيق ديگري از آب چشمه درست كنيد به اين ترتيب كه پنج گرم گزنه و پنچ گرم مريم گلي وپنچ گرم گياه باردان يا همان بابا آدم و پنچ گرم برگ بو را چهل و هشت ساعت در يك ليتر آب چشمه بخيسانيد و بعد آنرا به عنوان محلول شستشوي موي سر مصرف كنيد . چيزي كه در مورد موي سر باقي مانده است معطر كردن آن است.

در گذشته آب توالت و عطرهاي مخصوص را براي معطر كردن موي سر در خانه تهيه مي كردند كه امروز در بازار انواع و اقسام ساخته آنرا در دسترس داريد و اگر بخواهيد آنرا نخريد و خودتان تهيه كنيد تهيه آن خيلي سهل و آسان است و نه تنها به عنوان عطر به كار مي رود بلكه محلول شستشوي خوبي است.

براي تهيه آب لاوند يا اسطوخدوس كافي است بيست و پنج گرم لاوند را در يك ليتر عرق سي روز بخيسانيد و بعد آنرا صاف كنيد.

آب لاوندي كه به اين ترتيب به دست مي آيد نه تنها مورد توجه مردان و زنان است بلكه در تقويت بدن و درمان رماتيسم هم موثر است. به همين ترتيب و به همين مقدار كه براي تهيه لاوند شرح دادم شما مي توانيد آب گل سرخ و آب گل ياسمن و آب گل بنفشه و آب بادرنجوبه و و يا از تمام گلهاو گياهاني كه عطر آنها را دوست داريد تهيه كنيد راستي چرا ابتكار به خرج نمي دهيد و آب ورون و نعنا و آويشن و اكليل كوهي را تهيه نمي كنيد؟

در آغاز قرن هيجدهم ميلادي يكي از عطر فروشان شهر كلن آلمان به نام ژان ماري  فارنيا عطري ساخت كه به زودي شهرت جهانگير به خود گرفت و همه جا شهرت يافت و به نام ادوكلني معروف شد.

شما هم مي توانيد ابتكار به خرج دهيد و هر گل و گياهي معطري را كه دوست داريد به مقدار چهار تا پنج گرم آنرا در يك ليتر الكل نود درجه سي روز بخيسانيد و بعد آنرا مصرف كنيد.

من آب مخصوصي درست كرده ام كه نسخه ي آنرا به شما هم مي دهم تا آنرا تهيه و استعمال كنيد.

بهار نارنج و گل اكليل كوهي و گل ترنج و ليموي شيرين هر كدام به مقدار چهار گرم تهيه كنيد و در يك ليتر الكل نود درجه بيست و چهار ساعت بخيسانيد و بعد آنرا صاف كنيد.

در طول قرون بسياري از عطرها براي دلربايي اختراع و كشف كشف شده است . مردان مثل

زنان هوادار اين عطرها بوده اند و در موارد مختلف از آن استفاده كرده اند.

بعضي از اين عطرها در زمان خود كاشفين به نام آنها معروف شده است مثل عطر جنگجويان صليبي كه از تركيب لاوند و مرزنگوش و ريحان و آس بويه و اكليل كوهي ساخته مي شد. يا عطر دسته گل امپراتريس اوژني كه از گل سرخ و وانيل و شمعداني معطر به دست مي آمده است . و يا عطرملكه انگلستان كه از گل سرخ و بنفشه و بهار نارنج تهيه مي شده است. همچين عطر دسته گل بوسه هاي دزديده كه تركيبي از بادرنجوبه و ورون وغاليه و عنبر خاكستري بود و يا دسته گل يونجه چيده كه از گل غلات براي عاشقان شاعر مسلك تهيه مي شد.

ولي اين موضوع خيلي جذاب و مطبوع است كه درتمام محصولات زيبايي گلها و گياهان شفا بخش كه دوستان من هستند صف اول را اشغال كرده اند.

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 9:59  توسط ناصر آستانه  | 

۲۵- سير

سرچشممه ي زندگي!

اگر سبزيها زبان داشتند از خواص و فوايد خود داستانهايي شگفت انگيز و حيرت آور براي شما نقل مي كردند......

دست به دست هم بدهيم و به اتفاق يكديگر از مرزهاي يكي از باغهاي قديمي كه پدران و مادران ما آنرا ساخته و پرداخته اند و به دست خود سبزيهاي شفابخش را در آن كاشته اند ديدن كنيم و در جلو هر سبزي بايستيم و خواصي را كه در خود نهان دارند در ذهن خود مطالعه و بررسي كنيم .

آه كه اگر سبزيها زبان داشتند مي توانستند حرف بزنند چيزهايي به ما مي گفتند كه هرگز نشنيده بوديم و عقل و دانايي به ما مي بخشيدند كه در هيچ كتابي نخوانده بوديم . همانطور كه سعدي گفته است:

  برگ درختان سبز در نظر هوشيار                      هر ورقش دفتري است معرفت كردگار

در باغ قديمي مادر بزرگ كه در باغچه هاي آن سبزيهاي خوردني كاشته شده است نخست جلوي سير مي ايستيم.

سير در نظر من سبزي گرانبهايي است . نه تنها به اين علت كه من اهل گاسكوني هستم و مردم گاسكوني قدر آنرا مي شناسند بلكه به اين علت كه سيز يكي از مواد گرانبها در روش معالجه امراض با سبزيها و ميوه هاي شفا بخش است.

پس عشق و تجربه دست به هم داده است تا من از سير صحبت كنم :

سير براي من نشانه و مظهر حيات و سر زندگي است. در گاسكوني بچه ها را وقتي مي خواهند غسل تعيمد بدهند و نامگذاري كنند يك حبه سير را روي زبان آنها مي گذارند و يك قطره عرق معروف آرمانياك را به آن اضافه مي كنند و به اين وسيله او را براي مقابله با حوادث زندگي آماده مي كنند . هانري چهارم را هم به همين ترتيب غسل تعميد دادند و نام گذاري كردند و او هم به اين رسم و سنت وفادار ماند و در هر فرصتي كه پيدا مي كرد يك حبه سير را با يك جرعه عرق آرمانياك مي جويد.

از حوادث زندگي هانري چهارم پيروزي او بر زنان بود و چون اين پيروزيها زياد بود او هم به همان نسبت يك حبه سير را مي جويد و به اين ترتيب در زندگي خود حبه هاي سير خيلي جويده است.

من خيلي از مردان برنده و مامياب در عشقبازي را در شهر خود مي شناسم كه آنها هم كار هانري چهارم پادشاه فرانسه را تقليد مي كردند. هر روز صبح كه از خواب برمي خواستند يك حبه سير را مي جويدند تا در بهره برداري  روزانه خود موفق باشند. يك افسر سواره نظام را به ياد دارم ك در عشقبازي با زنان بي اندازه كامياب و توانا بود و هيچ وقت بوي سير از او دور نمي شد. زيرا هر روز اين افسر سير مي خورد.

توانايي او در عشق بازي مورد غبطه رقباي خود بود . اين افسر عمر زيادي هم كرد به طوريكه وقتي از اين دنيا رفت خيلي سالخورده شده بود.

به دفعات كه در جستجوي كشف اسرار نشاط و سر زندگي مردان بر آمده ام چشمه نشاط و سر زندگي آنان را در سير پيدا كرده ام . حتي در حيوانات هم اين موضوع به ثبوت رسيده است.

به خاطرم مي آيد كه وقتي در آنتيل اقامت داشتم با يك جادوگر محلي كه بي اندازه معروفيت و شهرت داشت آشنا شدم. اين جادوگر متخصص در پيروزي خروسها بود كه به او مي سپردند و او با غذاهاي معجزه گر خود آنها را توانا مي كرد. به طوري كه در مسابقه خروس فاتح مي شدند.

روزي روي كنجكاوي من به ديدن او رفتم . او هم از من دعوت كرد كه شب سال نو را در منزل او بگذرانم . من در دلم راضي نبودم كه در خانه او كه اعمال وحشيانه اي مي كند اقامت كنم. او به من گفت من اشخاص بسياري را كشته ام ولي فقط آدمهاي شرير و بد را مي كشم.

از طرف ديگر من جنگ خروسها را دوست ندارم زيرا به حيوانات احترام مي گذارم و نمي توانم ببينم كه آنها را بطور وحشيانه براي تماشاي انسانها به جنگ يكديگر وا مي دارند. ولي قوت و توانايي خروسهاي او مرا به كنجكاوي وا داشت و اين كنجكاوي بيشتر مي شد تا كشف كنم كه علت آن چيست؟

در خارج شايع شده بود كه اين جادوگر دعاي مخصوصي براي خروسهاي خودش مي خواند و جادو مي كند. در نتيجه اين دعا و جادو خروسهاي او را در جنگ شكست ناپذير مي سازد.

وقتي من اين شايعه را براي جادوگر گفتم او به من گفت چون شما رقيب من نيستيد و هيچ چيز از جنگ خروسها نمي دانيد خيلي از مرحله پرت  شده ايد من حالا شما را پيش خروسهايم مي برم و به شما نشان مي دهم كه چگونه من قهرمانانم را تربيت مي كنم . آنگاه مرا به آشيانه خروسها كه نزديك خانه اش بود برد. در آنجا پيازهاي سيز روي هم انباشته شده بود. او آنها را به من نشان داد و گفت من در غذاي آنها نصف سير وارد مي كنم ولي شما اين را به كسي نگوييد .

من از كشف اسرار جادو گر بزرگ خيلي خنديدم . زيرا خروسهاي آنتيلي هم مثل خروس گاسكوني هانري چهارم جنگجويي خود را در اثر سير به دست آورده بودند.

اگر من اسرار جادوگر آنتيلي را در اينجا فاش مي كنم اميداوارم او مرا بازخواست نكند و دچار سرنوشت شومي نسازد . البته اين كشف مربوط به سالهاي پيش است و من فكر مي كنم بايد آنرا فاش كنم تا ديگران هم كه احتياج دارند به آن عمل كنند . وانگهي بعدها من در طي مطالعاتم كشف كردم كه روميان قديم هم سير را به خروسان جنگي خود مي دادند.

سير خواصي دارد كه در تمام ازمنه و امكنه تصديق شده است.

سير داراي تاريخ و جغرافي است كه در تمام سرزمينهايي كه مي رويد خواص معجزه آساي خود را دارد.

چنانكه خروسهاي آنتيلي و سالخوردگان بعضي از نواحي روسيه قوت و نيرومندي خود را مرهون سير هستند.

دكتر علفيها نسخه اي دارند كه طبق آن نسخه بايد همه ساله رژيم ليكور سير گرفت.

براي تهيه ليكور سير بايد يك بطري يك ليتري را از يك سوم سير و دو سوم الكل پر كنيد بعد در آن بطري را ببنديد و آنرا در معرض نور آفتاب قرار دهيد تا پانزده روز در آفتاب بماند زيرا آفتاب آثار مفيدي دارد.

پانزده روز كه گذشت سيرو الكل را صاف كنيد و در بطري بريزيد و هر روز قبل از ناهار دو يا سه قطره از اين ليكور را در آب گرم بريزيد و بنوشيدهر روز يك قطره به از ليكور سير را زياد كنيد تا به بيست و پنج قطره برسد وقتي به روزي بيست و پنج قطره رسيد آنرا به شماره معكوس كم كنيد تا به روزي بك قطره برسد.

اين معالجه با ليكور سير را مي توانيد چندين بار در سال ادامه دهيد و فواصل شروع را چند هفته قرار دهيد. يعني چهار يا پنج هفته يكبار بگذاريد و دوباره آنرا شروع كنيد.

همچنين مي توانيد دو يا سه حبه سير را بكوبيد و در شراب سفيد بريزيد تا چند روز بماند و خوب خيس بخورد و هر روز صبح ناشتا قبل از صرف صبحانه يك قاشق سوپخوري از آنرا بخوريد.  ولي بهترين طريقه مطبوع براي مصرف سير استعمال آن در طباخي است به شرطي كه طعم آنرا دوست داشته باشيد.

در جنوب فرانسه سير مصرف زيادي دارد و صورتهاي غذايي كه سير در آن داخل مي شود مختلف و گوناگون است و براي بچه هاي كوچك سوپ سير را درست مي كنند.

سير را در فرني بچه ها هم وارد مي كنند زيرا سير كرم كش است . براي دفع كرم روده ها پيازهاي سير را به صورت گردن بند در مي آورند و به گردن بچه ها يي كه كرم دارند مي اندازند همين گردن بند كرم آنها را دفع مي كند.

براي معالجه خارجي با سير و حفظ سر زندگي و نشاط جواني سير را به ستون فقرات هم مي مالند.

ولي من نان خشك را كه به آن سير ماليده اند و ساعت چهار بعدازظهر به بچه ها مي دهند ترجيح مي دهم. گاهي روغن زيتون را با انگشت به نان مي ماليدند و به بچه ها مي دادند و كمي نمك هم به آن مي پاشيدند و يك خوشه انگور رسيده به آن اضافه مي كردند .

من هميشه در كودكي ساعت چهار بعدازظهر اينگونه پذيرايي مي شدم و اين غذاي سالم و مقوي را مي خوردم.

پس از استفاده از تمام غذاهايي كه با آن بتوانيم سير را مصرف كنيم توصيه ميشود. كساني كه از بوي قوي و تند سير اخمها را درهم مي كشند مي توانند سير قرمز بخورند. سير قرمز شيرين است و بوي كمتري دارد. اگر شما سير را دوست داريد ولي عقيده داريد كه بوي آن در زندگي احساساتي و اجتماعي شما خللي وارد مي آورد بدانيد كه يك شاخه جعفري يا چند دانه قهوه كه بعد از صرف غذا در دهان بجويد بوي سير را از بين مي برد.

به علاوه اگر هم بستر شما ناراحت نمي شود شما مي توانيد شبها قبل از رفتن به بستر سير بخوريد.

فروش شيره ي سير در داروخانه ها به مناسبت خواص شفا بخش آن و نيز احترامي است كه به دست آورده است و به منزله ي  نشان افتخاري است كه به خاطر سالها خدمات صادقانه اي كه انجام داده است و من خوشحالم كه سير عناوين افتخار آميز زيادي را كسب كرده است.

از طرف ديگر سير داراي خواص كرم كش و تقويت كننده است. امروزه مي دانند كه سير ملين و مدر و ضد عفوني كننده و ميكروب كش و حل كننده و نرم كننده سينه و تب بر است و داراي مواد اصلي آنتي بيوتيكهاي قوي است.

سير از نظر مقدار مواد گوگردي كه دارد ريه را كاملا ضد عفوني مي كند. در قديم پزشكاني كه براي معاينه ي طاعون زدگان مي رفتند نقابي بر صورت خود مي زدند كه از آب سير خيس خورده بود.

امروز به طور علمي ثابت شده است در نواحي و نقاطي كه سير زياد مصرف مي شود تلفات و خسارات سرطان كمتر است. اين را هم اضافه كنيم كه اين نقاط از نواحي فقير و كشاورزي است كه هواي آن با فضولات كارخانه هاي صنعتي آلوده نشده و غذاهاي آن با مواد شيميايي مسموم نگرديده است.

آماري كه شخصا به دست آورده ام شايد خيلي حقير باشد ولي مي توانم صحت اين آمار را تصديق كنم و اين نتايج را اعلام دارم:

هر جا سير را پيدا كرده ام انجا تندرستي و سلامتي را به دست آورده ام و باز هم به عبارت ديگر مي گويم هر جا تندرستي را پيدا كرده ام سير را هم به دست آورده ام.

من عموي خودم را در دهمان وادار كردم يك هكتار زمين را اختصاص به كشت سير دهد بدون اينكه كود شيميايي مصرف كند.

او مثل كشاورز حسابگر فكر كرد و به من اين جواب را داد:

تو مي داني موريس اين سيري كه من بدون كود شيميايي و بدون مواد ضد آفات نباتي بكارم مجبور خواهم شد بيست تا سي درصد گرانتر بفروشم . زيرا بدون كود شيميايي ميزان محصول كمتر مي شود و به علاوه بايد با دست مرتبا علفهاي هرزه را در آورم.

من به او گفتم با وجودي كه محصول كمتر و قيمت آن گرانتر مي شود ولي محصولي صد در صد طبيعي به معرض فروش گذاشته مي شود.

وقتي مردم خواص آن را فهميدند سال ديگر تو يك هكتار نخواهي كاشت بلكه مردم به آن رجوع مي كنند و تو مجبور خواهي شد چندين هكتار بكاري و من مي بينم كه بسته هاي سير طبيعي به سوي كشورهاي خارج هم مي رود.

پياز سير گوشت دار و اشتها آور را بايد در جعبه هايي بسته بندي كرد و مثل جعبه هاي شوكلات به مردم عرضه نمود.

در سال نو جعبه هاي سير را به جعبه هاي شيريني و آجيل كه هضم آن مشكل است بايد هديه كرد.

من كاملا به اين موضوع عقيده دارم و با اراده ي آهنيني كه دارم آن را به مرحله عمل مي گذارم تا سيرهاي طبيعي را در جعبه هاي قشنگي با روبان هديه عرضه مي شود.

وقتي اين كار عملي شد شما يك جعبه روبان بسته سير دريافت مي كنيد و از دريافت آن اين فكربه شما دست مي دهد كه اين هديه را دوستي برايم فرستاده است كه خوبي و سلامت مرا خواسته است.

در قديم هر كس باغچه و حياطي در خانه اش داشت در آن سبزي خوردن و درختان ميوه مي كاشت. افسوس كه اين رسم نيكو بر افتاده است و روز به روز تعداد باغچه ها و حياطها ي خانه ها كم مي شود و حياطها آسفالت و كاشي شده و به صورت راهرو و معبر در آمده اند.

ولي من مي خواهم باغچه هاي سبزيكاري قديم را دوباره زنده كنم و به كساني كه باغچه يا باغ ييلاقي دارند بياموزم تا آنها مقداري از زمين باغچه و يا باغ ييلاقي خود را به كاشتن سبزيها و گياهان شفا بخش اختصاص دهند. مسلم است كه گلها و سبزيهاي تزييني منظره ي قشنگي به خانه مي دهند ولي پشت اين منظره و يا عقب خانه شما مي توانيد قطعه زميني را به سبزيهاي خوردني و سبزيهايي كه براي تهيه سالاد به كار مي رود اختصاص دهيد . اگر شما باغ و باغچه اي نداريد از يك ماه مرخصي تابستان استفاده كنيد و به كنار دريا برويد و در آنجا قطعه زميني را به اين كار اختصاص دهيد و يا در شهري كه هستيد در حومه ي شهر به فكر پيدا كردن چنين زميني بر آييد و آنرا اختصاص به سبزيكاري دهيد.

در مقياس بزرگ مشكل است سبزي بكاريد و از كود شيميايي و دفع آفت استفاده نكنيد ولي در يك زمين كوچك و محدود امكان سبزيكاري بدون استفاده از كود شيميايي و با مواد دفع آفات نباتي فراوان است. در چنين زميني سبزيهاي خوردني بكاريد و آن سبزيها را به مصرف افراد خانواده ي خود برسانيد.

از پيران و سالخوردگان خانواده ي خود سوال كنيد و بپرسيد چگونه آنها در قديم اين كار را انجام مي دادند. پيران و سالخوردگان خانواده خوشحال مي شوند وقتي جوانان با آنها مشورت و تبادل نظر مي كنند. در بيان نظريات خود به جوانان خانواده توصيه مي كنند انواع كودهاي طبيعي كه عبارت است از برگ درختان و مدفوع گاو و گوسفند و ساير حيوانات مورد استفاده قرار دهند .

انواع پتاسها و آهك و گوگرد اگر به اندازه ي معين مصرف شود خطرناك نيستند ولي به هر قيمتي كه هست از كودهاي مصنوعي دوري كنيد . اگر محصول باغ و با غچه شما به حداكثر نمي رسد اهميت ندارد.

فراموش نكنيد شما در جستجوي محصولي هستيد كه از نظر كيفيت براي شما و افراد خانواده ي شما مرغوب باشد نه از نظركميت. پس تصميم بگيريد كه در گوشه اي از زمين باغچه و يا باغ خود سبزيهاي ضروري مثل هويج و كلم و گوجه فرنگي و كاهو و سير و پياز و كرفس و تره فرنگي بكاريد.

از كشت سيب زميني كه جاي زيادي را مي گيرد چشم بپوشيد . شما چند درخت ميوه هم بكاريد و حتي يك كندوي عسل در آنجا بگذاريد . گزنه وقتي در جلوي باغ كاشته شود منظره ي قشنگي به آن مي دهد ولي وقتي در اطراف سبزيها معطر كاشته شود عطر مفيد آنها را افزايش مي دهد.

درختان ميوه دار را بايد طوري كاشت و آنها را پرورش داد كه آفتاب جاليز سبزيكاري را نخورد . فراموش نكنيد سبزيهايي مثل نعناع و شمعداني معطر و گل لادن و پياز و گوجه فرنگي باعث فرار پارازيتها مي شوند و شما كه مي خواهيد از مواد شيميايي استفاده نكنيد بايد به فكر حفاظت باغ خود با وسايل طبيعي باشيد و بدانيد چگونه بايد از آن نگهداري كنيد و از آفات مصون و محفوظ بداريد.

باغ سبزيكاري خود را خوب آرايش كنيد . علفهاي هرز را با حوصله ي تمام از ريشه در آوريد وعلفهاي مفيد را نگهداريد اگر اين باغ سبزيكاري را به موقع آب دهيد وجين كنيد و شخم بزنيد و براي نگهداري آن به خود زحمت بدهيد در پايان محصولي به دست خواهيد آورد كه ارزش آن برابر با گنجها است.

ظرف سوپي كه از اين سبزيها تهيه مي كنيد و روي ميز شام يا ناهار خود مي گذاريد ارزش آن برابر با تمام دواهاي دنياست. زيرا سرچشمه ي سلامتي براي همه ي افراد فاميل است. در يك بيان رساتر مي توان گفت به من بگو چه در ظرف سوپ خود داري تا من بگويم تو كيستي؟

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 9:58  توسط ناصر آستانه  | 

۲۴- غذا ودوا با سبزيها

 اكساندر دوما در كتابهاي خود نوشته است كه ملت فرانسه يك ملت سوپخوراست ولي افسوس كه كشت سبزيهاي مفيد براي سوپ درباغ و باغجه ها ور افتاده و به همان نسبت ظرف سوپها ي مفيد و كامل از سر ميزهاي شام و ناهار ناپديد شده است . شايد علت آن خطاي  زمانه باشد ولي بايد عدم عشق به سبزيها را علت اصل آن دانست. من نمي خواهم ارزش غذايي خوراكيهايي را كه سرشار از مواد غذايي است مثل گوشت و شير و تخم مرغ و پنير را انكار كنم ولي پدران ما در قديم براي خواكيهايي كه از سبزيها درست مي شد ازرش خاصي قائل بودند. آنها در اين مورد حق داشتند زيرا غذاهايي كه از سبزيها ترتيب داده شود از نظر كالوري فقير است ولي در عوض از نظر ويتامينهاي گوناگون غني است به علاوه خواص طبي داردكه نبايد از آن غاغل بود

متاسفانه طب جديد چون از ترقيات خارق العاده اي كه كرده و از پيروزي كه در جنگ با ويروسها به دست آورده مغرور است نسخه هاي طب عوام را كه در گذشته با آن موافق بودند با نظر حقارت مي نگرند.

فرهنگ داروشناسي  و داروسازي قرن بيستم به داواهاي اختصاصي اسپسياليته توجه دارد . بديهي است داهاي اختصاصي كه براي معالجه ي امراض خيلي موثر است اولا ارزانتز نيست و ثانيا اگر در مصرف آنها افراط و زياده روي شود خطرناك است. در حقيقت بايد گفت دواخانه ها بايد سبزيها را بفروشند . ولي اگر شما به يك دوا فروش ديپلمه كه با بلوز سفيد شما را مي پذيرد بگوييد كه در قفسه ها بايد هويج و كلم و جعفري بگذارد يقينا او از شنيدن اين حرف با نگاه متعجب و تحقير آميزي سرا پاي شما را برانداز مي كند و مي گويد مغازه را اشتباه آمده ايد. اگر به سبزي فروش احتياج داريد بايد به مغازه پهلويي مراجعه كنيد . با وجود اين اينجا و آنجا در قفسه هاي داروخانه ها بسته هايي ديده مي شود كه لابراتوارهاي مهم آنرا تهيه و ساخته اند و محتوي آن شيره ي سير وشربت لبلاب و يا شربت زغال اخته فرنگي است.

اخيرا يكي از لابراتوارهاي معروف داروسازي هلند قرصي ساخته و به معرض فروش گذاشته است كه از كلم تهيه شده است.

در داروخانه ها بسياري از كپسولها و قرصهايي را كه مي فروشند از عصاره ي سبزيها و گياهان است و مردمي هم كه آنرا مي خرند و مصرف مي كنند از وجود آن شك و ترديدي به خود راه نمي دهند .

ولي اين خودپسندي و تظاهر دوستي انسان است كه مي خواهد نام دانشمندان را تغيير دهد. به نظر من هر پزشكي كه به كار خود احترام مي گذارد و به خواص شفابخش بعضي از سبزيها و ميوه ها اعتقاد دارد بايد به مريض خود نسخه ي سبزيها را بدهد ولي افسوس پزشك گاهي آنچنان رفتار مي كند كه ميل و هرس مريض است علت آن است كه هرگاه پزشكي به بيمار خود بگويد هويج بخورد و يا سوپ كلم بخورد خواهد ديد كه بيمار او خشمناك و عصباني از مطب بيرون مي رود و مي گويد اين دكتر هم هيچ چيز سرش نمي شود.

با وجود اين بقراط حكيم شاه پزشكان از اظهار اين مطلب ترس و هراسي به خود راه نمي داد با صراحت مي گفت:

بسياري از بيماريها را فقط مي توانيم با غذا معالجه و درمان كنيم.

مريض وقتي در مقابل پزشك قرار مي گيرد مي خواهد كه با او جدي رفتار شود و خيال ميكند معالجه وقتي كامل است كه دواها گرانتر باشد حال  آنكه اين تصور واهي و باطل است . البته دواهاي خيلي گران و خيلي كامل وجود دارد ولي دواهاي خيل ارزان قيمت و بي اندازه كامل نيز هست.

در روسيه طب عوام به موازات طب رسمي مقام خود را خفظ كرده است و وضع به صورتي ديگر است. طبابت در رژيم شوروي بر مبناي استفاده گذاشته نشده است و در تنيجه صنايع داروسازي ملي و دولتي نيز فقط به منظور بهده برداري ايجاد نشده اند .

پزشكان محلي كه براساس روشهاي قديمي بيماران دامعالجه مي كنند با يكديگر روابط ناسالم ندارند و در نتيجه به حرف آنها توجه مي شود و تجارب آنها را به دقت در تحقيقات پزشكي بررسي مي كنند.

به علاوه داروخانه ها در شوروي خيلي ساده و داراي مشتريان كمي هستند . هرگز براي فروش داروهاي خود تبليغات پر هياهو نمي كنند و برچسبهاي  لوكس و فريبنده به كار نمي برند و مردم را به طرف مصرف و استعمال آن داروها نمي كشانند . تركيبات دوايي ساده و كامل در دسترس همه ي مردم است و همه از آن استقبال مي كنند و مي گويند زنده باد آب كلم كه بيماران را شفا ميدهد و در نتيجه به نتايج آن توجه دارند.

از آغاز قرن بيستم بهداشت در شوروي ترقي و پيشرفت زيادي كرده است و در نتيجه تندرستي مردم زياد شده و طول عمر افراد در كشورهاي شوروي به طور محسوسي ترقي يافته است  و در عين حال تحقيقات پزشكي بي اندازه احترام يافته و مورد توجه عميق قرار گرفته است .

من نمي خواهم اكتشافات طب و داروسازي عصر جديد را تحقير كنم بلكه فقط مي خواهم با يك بهداشت غذايي كه سبزيها و ميوه ها مقام نماياني  در آن داشته باشند تندرستي و سلامت جسم و روح انسان را حفظ كنند.

وقتي اختلالات كوچكي در سلامت و تندرستي خود احساس كرديم كه در نتيجه آن اعمال اعضاي بدن مختل شد با روشها خيلي ساده كه در دسترس همه ي مردم است مي توانيم اعتدال مزاج را بازگردانيم

در روسيه ضرب المثل عاميانه اي است كه مي گويد:

كسي كه طبيعت را مي شناسد هرگز نبايد بيمار شود.

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 9:57  توسط ناصر آستانه  | 

۲۳- پياز

سبزي مفيدي كه به دفع مواد سمي از بدن ما كمك مي كند.

بيماري كه تقريبا به تمام نقاط دنيا سفر كرده بود در نيوكاسل به يكي از پزشكان قلب بهنام دكبر منون اظهار داشت در فرانسه هنگامي كه در پاهاي اسب لخته هاي خون مشاهده مي كنند به آن حيوان مقداري پياز مي دهند و بدينوسيله خون حيوان تصفيه مي شود و لخته هاي آن از بين ميرود.

دكتر منون با كسب اين اطلاع روي عده اي از بيماراني كه خونشان لخته مي شد. آزمايش به عمل آورد و براي  وي به طور يقين ثابت شد كه پياز در تصفيه خون و حل لخته هاي خون  و جلوگيري از لخته شدن خون براي اولين بار اين منظور شناخته و كشف كشده است و ولي هنوز معلوم نشده است چه ماده اي در پياز وجود دارد كه اين اثر معجزه آسا را به آن مي دهد.

پياز يكي از غذاهاي ادرار آور مفيدي است كه مانع از جمع شدن آب در بدن مي شود و اوره و سديم را از بدن ما خارج مي كند.

در ده من به پياز سبو مي گويند و پياز عموي آلماني سير است كه هر دو چندين خاصيت مشترك دارند . شما مي توانيد پياز و سير را به تناوب در طباخي به كار بريد به طوري كه نتوانيد آن دو را از يكديگر تشخيص دهيد . پياز كمتر از سير تندي دارد و پيازهاي قرمز و سفيدي هم در نقاط مختلف عالم كاشته مي شود كه تند نيست و خيلي شيرين است. مسلم است بسياري از سبزيها وقتي پخته شوند قسمتي از خواص خود را از دست مي دهند و به همين ترتيب پياز پخته هم مقداري از ويتامينهاي خود را از دست مي دهد . پس توجه داشته باشيد كه پياز را در روغن سرخ نكنيد و به اصطلاح پياز داغ درست نكنيد . حتي الامكان پياز را در سوپ ويا آبگوشت بيندازيد تا بپزد و يا در كوره ويا خاكستر داغ فرو بريد تاكبابي بپزد.

اين را هم بايد گفت كه اگر شما پياز خام را دوست داريد خودتان را از آن محروم نكنيد. من قهرمان دوي استقامت فرانسه قبل از جنگ را مي شناسم كه در هر جايي توقف مي كرد يك پياز خام را مي جويد و مي خورد . سالها بعد او بيمار شد و من او را معالجه كردم او در آن زمان پنجاه ساله و من سي ساله بودم او براي من از مسابقات ورزشي و پيروزيهايي كه به دست آورده بود نقل مي كرد و هميشه اين نكته را اضافه مي كرد كه براي من پياز مثل ديناميت است و هر وقت آنرا خورده ام مثل بمب به حركت آمده ام.

يك مشت زن هم در همان وقت بهمن به من گفت كه پياز خام براي من درحكم سوخت بدن است. تا سوختگيري نكنم نمي توانم حركت كنم.دهاتيان وطن من وقتي موسم درو گندم و يا يونجه يا انگور چيني فرا مي رسد يك پياز بزرگ را به خود به مزرعه و كشتزار مي برند و با كمي نان دهاتي مي خورند و عقيده دارند نان و پياز خام به آنها قدرت و توانايي كار مي دهد.

پياز نيروي آميش را تقويت مي كند و به همين جهت است كه شب زنده داران در ساعات آخر شب سوپ پياز مي خورند . حقيقت اين است كه پياز يار و مددكار زنان براي جلب عشق و دلدادگي است زيرا خواص تصفيه كننده خون دارد و خون وقتي تصفيه شد رنگ چهره قشنگ و جذاب مي شود . بعضي ها پياز را دوست دارند و به خواص شگفت انگيز آن آگاهند ولي از بوي آن خوششان نمي آيد . براي رفع بوي بد پياز و هر بوي بدي از دهان امروز وسايل گوناگون وجود دارد ك يكي ازآنها دستگاه واپوريزور است كه در داروخانه ها مي فروشند و در دسترس همه است . به كمك آن مي توان دهان را خوشبو كرد زيرا وقتي آنرا فشار داديد مايع درون آن كه نعنا از تركيبات آن است به صورت ذرات ريزي خارج شده و دهان را خوشبو مي كند.

براي رفع بوي سير مي توانيد يك شاخه جعفري ويا چند دانه قهوه را بجويد تا بوي سير از دهان شما استشمام نشود. با سير و پياز خالهي زشت و جوشهاي قرمز و اگزما را معالجه كنيد و كسي كه سير را بخورد به اين عوارض زشت مبتلا نمي شود.

به علا وه بايد بدانيد سير و پياز جدار روده ها را پاك كرده و پارازيتها را از بين مب يرد و بسياري از يبوستهاي مزمن را درمان مي كند.

پياز يكي از غذاهاي ادرار آور مفيدي است كه مانع از جمع شدن آب در بدن مي شود و اوره سديم را از بدن ما خارج مي كند.

استعمال خارجي پياز هم خروج ادرار را زياد مي كند . كافي است براي امتحان پياز آبداري را به دوقسمت كنيد و هر قسمت آنرا روي كليه ها بماليد خواهيد ديد درست بيست پنج درصد خروج ادرار زيادتر خواهد شد .

در مورد سياتيك هم مي توانيد جاي درد را به همين ترتيب با پياز ماساژ دهيد . اگر پياز را خام بخوريد خروج عرق را زياد مي كند. و جانشين حمام سونا خواهد شد.

خروج عرق از راه پوست براي معالجه رماتيسم هم مفيد است. شربت پياز براي معالجه انواع  رماتيسم هم مفيد است . شربت پياز براي معالجه انواع زكام و گلودرد آنژين مفيد است از پياز شراب مخصوصي درست مي كنند كه نسخه تهيه آن را كه خيلي قديمي است در اينجا شرح مي دهم تا شما هم از آن استفاده كنيد:

در يك بطري يك ليتري صد تا صد و پنجاه گرم پياز رنده شده و صد گرم عسل خالص و طبيعي بريزيد و بقيه فضاي خالي بطري  را از شراب سفيد پر كنيد . در بطري را ببنديد و پانزده روز به حال خود بگذاريد تا مواد پياز در شراب خوب حل شود. بعد آنرا صاف كنيد و در بطري بريزيد و هر روز سه تا چهار قاشق سوپخوري از آن بخوريد . شراب پياز كه به اين ترتيب تهيه مي شود گوارا و بي اندازه ادرار آور و نيرو بخش است . اگر بخواهيم خواص پياز را خلاصه كنيم بايد بگوييم پياز تقويت كننده و ضد عفوني كننده و ادرار آور و كرم كش و ضد آنتي اسكوربوتيك همان كمبود ويتامين ث و ضد رماتيسم است. پياز آنتي بيوتيك خوبي مثل سير است.

در پياز يك عمل ضد ديابت كشف كرده اند زيرا پياز داراي عنصر گلوكونينين است كه اين ماده قند خون را پايين مي آورد.

اخيرا پژوهشگران انگليسي كشف كرده اند پياز براي جلوگيري از لخته شدن خون و در نتيجه امراض  وخيم قلبي بسيار نافع است و چنانكه مي دانيد امراض قلبي يكي از بيماريهاي شايع عصر ماست كه با بي رحمي تمام در دنيا كشتار مي كند.

ناگفته نماند پرورش دهندگان اسبهاي فرانسوي به خواص پياز كاملا آگاهي داشته اند و به همين جهت پياز را به اسبهاي مخصوص تخم گيري كه مبتلا به ترومبوز اعضا مي شده اند مي داده اند.

ليست جوائزي كه پياز مثل سير در مسابقه ي سبزيها به دست آورده به قدري طيل است كه مي توان آن را قهرمان اول سبزيهاي تندرستي به شمار آورد.

اين را نيز بدانيد سبزيهايي كه از خانواده پياز هستند مثل تره فرنگي و پيازچه و موسير و والك و تره خواصي كمتر ولي شبيه به پياز دارند. شما مي توانيد به طور متناوب پوارو را در سوپ بريزيد و با موسير و تره و والك به آن چاشني بزنيد.

سبزيهاي خانواده ي پياز شيرين تر از پيازند و كمتر چشمها را به اشك مي اندازند ولي به نظر من اگر شما براي پوست كندن پياز سه دقيقه بگرييد وولي بقيه ساعات را بخنديد مطمئن باشيد كه ضرر نخواهيد كرد زيرا مصرف پياز تندرستي و سلامتي مي آورد و با تندرستي و سلامتي است كه ما مي توانيم از ته دل خوشحال شويم و بخنديم.

گاهي بعضي از مشتريان  و خوانندگان من تجارب شخصي خود را به من اطلاع داده اند و نسخه هاي خود را به نسخه هاي من اضافه مي كنند . اخيرا من به وسيله پست نامه اي از مادام اژه در موبيهان دريافت داشتم كه نسخه پدرش درباره ي پياز براي من شرح داده بود كه خلاصه ي آن به شرح زير است:

در مورد كتاب شما به نام انسانها  گياهان كه طي آن از پياز بحث كرده ايد و سالهاست به آن عمل مي كنيد بايد بگويم پدر من پياز را به صورت ضماد براي معالجه تيفوئيد به كار مي برد.

در قديم يعني از هفتاد سال پيش لوريانت كه شهر زادكاهي من است در محاصري مردابها بود و تيفوييد در آنجا به حالت مسري وجود داشت . به طور كلي مردم خود اوريانت با ميكرب تبفوييد عادت كرده و تقريبا مصونيت يافته بودند ولي مردمي كه از شهرهاي ديگر به شهر ما مي آمدند اگر مبتلا به تيفوييد مي شدند مي مردند. پدر من بسياري از مبتلايان را با پياز معالجه مي كرد و البته من م توانم بگويم پدرم چند تن از بيماران را با ضماد پياز معالجه كرد ولي نسخه اش رامي توانم در اختيار شما بگذارم . نسخه ي او به شرح زير بود:

دو كيلو پياز خام را رنده مي كرد و در پارچه نازكي مي ريخت و آنرا روي پاهاي مريض مي گذاشت تا يك شب بماند يعني تقريبا هشت ساعت تنها توصيه اي كه پدرم به مريض و اطرافيان او مي كرد اين بود كه با دقت از تختخواب و رختخواب مواظبت كنند زيرا ضماد پياز آب زيادي داشت و به علاوه ادرار را به قدري زياد مي كرد كه گاهي مريض قادر به كنترل خود نبود.

سه روز كه اين كار انجام مي شد بيماري به كلي رفع مي شد و بيمار شفا مي يافت . در طول مدتي كه پدرم با پياز بيماران تيفوييدي را با پياز معالجه مي كرد فقط در دو مورد با شكست مواجه شد و آن در مورد خواهرم و پسرش بود كه آزمايش منفي بود. ولي پزشك معالج عوارض تيفوييد را تشخيص داده بود كه با پياز هم معالجه نشد و احتمالا هيچكدام مبتلا به تيفوييد نبودند.

اخيرا من با پزشك امراض عمومي نيروي دريايي آشنا شدم كه رياست بيمارستان دريايي را به عهده داشت . وقتي از معالجات پدرم باضماد پياز با او صحبت كردم به جاي اينكه به حرفهاي من بخندد چون پزشگي باهوش بود آنرا در بيمارستان اجرا كرد و در تمام مدتي كه رياست بيمارستان دريايي را داشت بيماران تيفوييدي را فقط با ضماد پياز پدرم معالجه مي كرد. باز هم من خاطره اي قديمي از پنجاه سال پيش دارم كه مربوط به دخترك رئيس ايستگاه راه آهن لوريانت است .

اين دختر كوچولو مخملك گرفت و بيماري او به قدري وخيم بود كه پزشكان معالجه از نجات او قطع اميد كردند پدرم براي معالجه او ضماد پياز را به كار برد و او را شفا بخشيد.
+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 9:56  توسط ناصر آستانه  | 

۲۱- كلم

كلم يكي از سبزيهاي خيلي قديمي است. زيرا بيش از چهل قرن است كه وجود دارد و به واسطه قد و اندازه ي خود شاه باغ سبزيكاري لقب گرفته است.

مصرف سوپ كلم وقتي داغ باشد و بوي كلم از آن به مشام برسد براي كساني كه در جاهاي سردسير زندگي مي كنند داراي خواص شفا بخش زيادي است. برخي تاكيد در مصرف سوپ كلم را تا آنجا رسانده اند كه معتقدند مرده را دوباره زده مي كند.

روستانشينان قبل از اينكه به مزرعه بروند سوپ كلم را به عنوان صبحانه مي خورند و به اين وسيله قوت و نيرومندي خاصي پيدا مي كنند تا بتوانند در طي روز خوب كار كنند.

براي بعضي از معده هاي عليل هضم كلم پخته مشكل است . علت آن هن اين است كه كلم را با آب مي پزند و همين باعث ثقيل شدن آن مي شود. بنابر اين اگر شما هم از كساني هستيد كه معده عليلي داريد كلم بخارپز را به كلم آب پز ترجيح دهيد و يا آنرا خام به صورت سالا د بخوريد .

مسلم است كه كلم خام كمي سفت است پس بايد خوب آنرا جويد. در اين صورت مطمئن باشيد اگر كلم خام را خوب بجويد نتيجه اي كه مي گيريد به زحمت آن مي ارزد.

چنانچه تمايلي به اين كار نداريد بهتراست كه از ترقيات و پيشرفتهاي جديد استفاده كنيد و يك ماشين آب ميوه گيري برقي بخريد و با آن آب كلم را بگيريد و كمي آب ليموي تازه به آن اضافه كنيد و آنرا بنوشيد . اگر اين كار را كرديد شما خودتان را به خوبي معالحه خواهيد كرد بدون اينكه احتياج به قرصهاي كلم كه هلنديها مبتكر ساختن آن هستند و به صورت كالاي تجارتي آنرا تهيه كرده و در داروخانه ها به معرض فروش گذاشته اند داشت باشيد.

كلم خام و آب آن چه خواصي دارند؟

خواص كلم خام و آب آن به قدري زياد است كه اگر بخواهيم همه آنرا شرح دهيم وقت زيادي لازم است. انچه مي توان گفت اينكه در زمان قديم پزشكان يوناني و رومي آنرا اكسير زندگاني و دواي همه دردها مي دانستند و كلم را به مصارف داخلي و خارجي مي رسانيدند حتي براي درمان طاعون آنرا به طور موضعي روي زخم مي گذاشتند.

رفته رفته در طي قرون و اعصار خواص گوناگون و متعدد كلم تشخيص داده شد و آنرا در موارد زيادي به كار بردند. من تصور مي كنم كلم يكي از سبزيهايي است كه پزشكان وقت زيادي را صرف مطالع و بررسي آن كرده اند و كتابها و رساله هاي زيادي در باره ي آن نوشته اند.

بسياري از پزشكان مشهور امراض جلدي شك و ترديد درباره ي خواص شفابخش كلم را به خود راه نداده اند و تجويز كرده اند كه برگ كلم را روي زخمهاي جلدي بگذارند تا آنرا بهبود بخشد.

اولين بار كه خودم برگ كلم را براي معالجه زخم استعمال كردم اين را نمي دانستم زير خيلي جوا بودم و در مقابل اولين مشبري خود كه مرد ثروتمندي بود دست و پاي خود را گم كرده بودم و خجالت مي كشيدم. البته به يادم مانده بود كه پدرم گاه به گاه به باغچه مي رفت و كلم بزرگي را مي چيد و براي آرام كردن درد بيماري كه بي تابي مي كرد به كار مي برد ولي طرز مصرف آنرا به من نگفته بود تا اينكه اين بيمار متمول پيش من آمد. من به بازار رفتم و يك كلم و يك دسته شاهي آبي و يك تخم مرغ خريدم و اين سه را با هم مخلوط كرده و برا ي كتف او كه درد داشت ضمادي تهيه كردم .

به ياد دارم وقتي كلم و شاهي را ريز ريز كردم و با سفيده تخم مرغ مخلوط كرده و روي كتف او گذاشتم او كه روزهاي بسياري درد كشيده بود چيزي نگفت و تسليم من شد و من در شغل خود از اين تسليم كه در اثر دردهاي مستمر بوده است استفاده هاي فراوان كرده ام. خلاصه در آن روز ضماد گلم من معجزه كرمد و درد كتف مشتري متمول من آرام شد و من از اين سبزي شفا بخش بي اندازه سپاسگزار و ممنون شدم. شايد اگر آنر روز اين ضماد كلم بي اثر مي شد و من در مقابل اولين مشتري خود شرمنده و خجل مي گرديدم شغل خود را كه اينقدر دوست دارم ترك مي كردم  و شخصيتي را كه امروز دارم نداشتم.

كلم هيچوقت شكست نخورده است و اين موضوعي است كه من بعدها علت آنرا كشف كردم . كاپيتن كوك سه سال بر روي درياها سفر مي كرد فقط يك تن از همراهان خود را در اثر بيماري از دست داد زيرا در آن وقت كه كاپيتن كوك دريانوردي مي كرد مقدار زيادي كلم در كشتي با خود حمل مي كرد و بيشتر و بهتر از من به خواص كلم آشنايي داشت و مي دانست به چه ترتيبي كلم را مصرف كند. در نتيجه اين آشنايي او با كلم هيچيك از دريانوردان او دچار بيماري اسكوربوت كه يكي از بيماريهاي وحشتناك براي سفرهاي دريايي دور دست بود نشدند.

اما درباره ي خودم بايد بگويم كه پس از اولين تجربه ام كتابهاي زيادي را درباره كلم خواندم و امروز به خوبي مي دانم كه چرا كلم را پزشك فقرا لقب داده اند . كلم يكي از دواهاي شفا بخش در كيف كمكهاي اوليه فوري است زيرا ما دوايي نداريم كه براي عده ي زيادي از زخمها مصرف كشود و در دسترس همه باشد ولي اغلب كام را در باغچه و يا باغ خود در دسترس داريم و يا در دكان سبزي فروشي نزديك خانه ي خود مي توانيم پيدا كنيم و با مصرف آن شاهد معجزات آن باشيم.

وقتي دچار سوختگي مي شويد و يا حشرات شما را مي گزند يك برگ كلم را بكوبيد و روي قسمت سوختگي و يا نيش زدگي بگذاريد فورا درد ساكت مي شود و زخم سوختگي التيا م مي پذيرد . همچنين مي توانيد براي هر زخمي و يا انواع دمل و كورك كوبيده برگ كلم را روي آن ضماد كنيد زيرا كلم قادر است مواد فاسدي كه گوشت را خراب مي كند بيرون بكشد. پس از آن شما بايد با آب جوشيده كه كمي نمك در آن ريخته ايد روي زخم را بشوييد و دوباره ضماد برگ كلم را روي آن بگذاريد تا زخم به كلي خوب شود. براي زخمهايي كه عميق هستند و درد دارند گاهي بهتر است برگهاي كلم را در آب جوش بيندازيد تا نرم شود  بعد آنرا روي زخم بگذاريد يا بكوبيد  روي آن بگذاريد تا بيشتر قابل تحمل باشد. اما خودم روشي را به كار مي برم كه گاهي موجب تفريح و انبساط خاطر مشتريانم مي شود و آن اين است كه از آنها اطو مي خواهم و قسمتهاي كلفت و سفت برگ كلم را مي برم و اطوي داغ را روي آن مي گذارم و با صبر و حوصله برگ كلم را آنقدر اطو مي كنم كه مثل مخمل نرم و لطيف مي شود. علاقه من به اطو كردن برگ كلم موجب تفريح خاطر مشتريان مي شود و در بسياري از موارد ديده ام كه خنده بر لبهاي بيماراني كه از درد چهره درهم كشيده اند پيدا مي شود. همچنين مي توانيد برگ كلم را يك ساعت در روغن زيتون بخيسانيد تا نرم و لطيف شود . به علاوه اگر خوب به زخم بچسبد خاصيت ضد سم هم پيدا مي كند. در قديم كه بانهاي روي زخم به صورت امروزي نبود برگهاي كلم را به علت اين كه خاصيت ازتجاعي دارد و سطح پوشاننده آن زياد است به عنوان باند روي زخم مصرف مي كردند .

در موارد بسياري زخمهاي واريس و اولسر و تومور و زونا و بواسير  و قانقاريا با ضماد كلم به ترتيبي كه در بالا گفتم به كلي خوب شده است و تمام دردهاي عضلاني و سياتيك و نور الرژي و رماتيسمي به كلي آرام شده اند. وقتي ضماد كلم كوبيده را در پارچه نازكي بريزيد و روي جاي دردناك بدن بيمار بگذاريد به زودي احساس آرامش خواهد كرد.

مادر بزرگ من كه در مفاصل داشت يك برگ كلم را روي كاسه زانوي خود مي گذاشت و روي آنرا با پارچه اي پشمي مي بست . من به دفعات در ده خود مي ديدم كه پير مردان برگي از كلم را در پشت خود روي كليه ها مي گذاستند و با شال و كمربند آنرا مي بستند تا كليه هاي آنها در زمستان سرما نخورد و از خواص شفا بخش كلم استفاده كنند.

من توصيه مي كنم كه برگ داغ كلم را به صورت كمپرس روي هر جايي از بدن كه درد مي كند بگذاريد  مطمئن باشيد كه درد تسكين خواهد يافت. اگر كبد شما درد گرفت و يا دل درد گرفتيد و يا به اسهال مبتلا شديد و يا رگلهاي دردناك داشتيد حتي اگر ميگرن داشتيد برگ كلم داغ را روي پيشاني و شقيقه هاي خود بگذاريد . اگر زكام بوديد و يا آسم داشتيد برگ كلم داغ را از روي پشت  و جلو روي سينه خود بگذاريد.

براي آنژين من آب كلم را مصرف مي كنم.

آب كلم را با ماشينهاي آب ميوه گيري برقي كه در سالهاي اخير به فراواني در دسترس همه قرار گرفته است مي گيرم و مصرف مي كنم. براي معالجه آنژين با آب كلم بايد آنرا غرغره كنيد . اگر صداي شما گرفته باشد آب كلم را بگيريد و كمي عسل به آن اضافه كنيد و آهسته آهسته آنرا بنوشيد. براي مصارف داخلي كلم داراي خواص بيشماري است در تشمع كبدي سيروز مخصوصا وقتي اين سيروز در اثر مصرف نوشابه هاي الكلي پيدا شده باشد همچنين اسهال خوني و امراض مربوط به اختلالات روده اي و كم خون و در مفاصل و نقرس مصرف آب كلم و خود كلم توصيه شده است.

بنابراين كلم را بايد به صورتهاي مختلف مصرف كرد آب آنرا بنوشيداز كلم خام سالاد درست كنيد و يا آنرا با بخار بپزيد و بخوريد من خودم توصيه مي كنم كه جوشانده ي كلم را با مريم گلي دم كنيد و شبها بنوشيد جوشانده كلم با مريم گلي نوشابه شفا بخشي است. براي كساني كه شبها بد مي خوابند و يا خواب بد مي بينند و ناراحت مي شوند و براي شهرنشينان كه عصباني هستند جوشانده ي  كلم از غذاهايي است كه بايد هميشه مورد نظ و توجه قرار گيرد كلم مرهمي است كه در تمام دوران زندگي ما مي تواند به عنوان دواي شفا دهنده ي زخمها مصرف شود.

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 9:55  توسط ناصر آستانه  | 

۲۲- كرفس

اگر زن مي دانست كه كرفس در مرد چه مي كند به جستجوي آن از پاريس تا رم مي رفت.

وقتي شما يكي از اين ضرب المثلهاي قديمي را درباره ي كرفس مي شنويد خوب گوش فرا مي دهيد و در معني آن فكر مي كنيد مثل اين ضر المثل زياد است چنانكه باز هم گفته اند اگر مرد خاصيت كرفس دا مي دانست باغچه خود را پر از كرفس مي كرد.

خاصيت كرفس كه اينقدر مرد را قوي و توانا مي سازد چيست؟

اين خاصيت را در تقويت غده هاي جنسي بايد جستجو كرد.

به علت وجود همين خاصيت در كرفس است كه امريكاييها آنرا خام مي خورند. امريكاييها به قدري طرفدار كرفس هستند كه ساقه ي كرفس را در سر ميز كوكتل گذاشته و آن را مي جوند و كوكتل مي نوشند.

نوشداروي جواني تريستان به مقدار زياد كرفس دارد. در نوشداروي تريستان كرفس با مواد ديگري تركيب شده و اين نوشداروي عشق و جواني را به وجود مي آورد . چنانكه مثلا تخم يك خروس سفيد دوساله را با شراب و گلهاي مهر گياه تازه و فلفل قرمز و زيره و آويشن و برگ مو و كرفس مخلوط كرده و از آن نوشداروي عشق و جواني تريستان را به وجود مي آورند.

كرفس علاوه بر اينكه قواي جنسي را تقويت و توانا مي كند خاص ديگري هم دارد.

مصرف كرفس براي اشخاصي كه مخصوصا مي خواهند لاغر شوند و وزن خود را كم كنند كاملا مفيد است. من به مشتريان خودم كه قدي رعنا و برازنده دارند و به نگه داشتن وزن معتدل خود علاقه و توجه دارندهميشه توصيه مي كنم ساقه هاي كرفس خام را در فاصله ي ساعت ده صبح و چهار بعد ازظهر بجوند.

جويدن ساقه هاي كرفس خام اشتها را آرام كرده و تخليه مدفوعات را آسان مي سازد زيرا سللولزي كه در كرفس هست جاروي كاملي براي پاك كردن روده ها است. كرفس همچنين به علت اينكه خون را تصفيه مي كند براي درمان ديابت و نقرس و انواع  رماتيسم تجويز مي شود. من آب كرفس را توصيه مي كنم . آب كرفس را اگر با آب هويج و يا آب گوجه فرنگي مخلوط كنيد نوشيدني مطبوعي به وجود مي آيد كه ذائقه همه آنرا مي پسندد . وقتي بحران درد رماتيسم شروع مي شود يك ليوان آب كرفس خالص در هر روز معجزه مي كند.

در ژاپن كساني كه رماتيسم دارند رژيم كامل كرفس مي كيرند به اين ترتيب كه مدت يكماه چيزي جز كرفس و آب كرفس و كرفس پخته نمي خورند و از هر غذاي ديگري پرهيز مي كنند. عمل كرفس بر روي اعصاب قرنهاست ثابت و تائيد شده است.

بقراط حكيم بزرگ نزديك به بيست و پنچ قرن پيش درباري كرفس گفته است وقتي اعصاب شما ناراحت است رژيم كرفس بگيريد زيرا دراين مورد كرفس براي شما هم غذا است و هم دوا امروز پس از تحقيقات طولاني علمي معلوم شده است كه كرفس داراي آثار مقوي عالي براي اعصاب است و به همين جهت است كه من مصرف آنرا براي كساني كه خيلي عصباني هستند تجويز مي كنم.

كرفس قمري هم همان خواص كرفس را دارد شما مي توانيد آنرا خام يا پخته بخوريد .

كرفس معمولي و كرفس قمري به آساني خشك مي شود و شما مي توانيد برگها و ساقه هاي آنرا خرد كنيد و در مواقعي كه تازه آن ناياب استفاده كنيد . در حال حاضر به واسطه وسايل ارتباطي جديد حمل و نقل تقريبا در سراسر سال كرفس تازه در دسترس ماست.

يك مشت از برگهاي خشك كرفس را در سوپ و يا آش بريزيد و ببينيد چه عطر عجيبي به سوپ و يا آش شما مي دهد.

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 9:55  توسط ناصر آستانه  | 

۱۹- شاهي

ترتيزك را مي توانيم در باغچه ي سبزيكاري بكاريم . ولي شاهي آبي كه بولاغ اوتي هم به آن مي گويند در جاليز سبزيكاري به عمل نمي آيد مگر اينكه چشمه و جويباري كه دائما روان باشد در دسترس خود داشته باشيد زيرا كاهي آبي احتياج به زميني مرطوب دارد كه عمق آن شنزار باشد .

با وجود خواص زيادي كه شاهي آبي دارد بسياري از اشخاص وقتي اسم شاهي آبي يا بولاغ اوتي را مي شنوند روترش مي كنند و از آن خوششان نم آيد زيرا گاهي شاهي آبي يا بولاغ اوتي ممكن است حامل مرضي باشد كه به آن گودال كبدي مي گويند . گودال كبدي در اثر كرم كوچكي پيدامي شود . اين كرم كوچك در شاهي آبي وحشي كه كنار جويبارها مي رويد و گوسفندان در آنجا آب مي خورند رشد مي كند . پس بايد شاهي آبي را مثل هر سبزي ديگري وقتي مي دانيم شسته و پاك نيست با دقت با آب بشوييم و يا آنرا در سوپ ريخته و بپزيم و بخوريم.

اخيرا در فرانسه كشتزارهاي وسيعي براي زراعت شاهي آبي به وجود آمده است كه محصول آن پاك و سالم است و مصرف آن هيچگونه نگراني توليد نمي كند . پس نبايد از ترس ميكروب خود را از مزاياي شاهي آبي محروم كنيم زيرا اين سبزي داراي مقدار زيادي ويتامين ث و املاح معدني است.

شاهي آبي بيش از اسفناج آهن دارد و در عين حال اسيد اوكساليك موجود در اسفناج كه در بعضيها قابل هضم و تحمل نيست در شاهي آبي وجود ندارد.

شاهي آبي داراي اولگوالمانهاي زيادي است و يد فراواني دارد و در عين حال داراي تصفيه كننده ي خون نيز است. من توصيه مي كنم كه براي بهبود جريان خون و كار كبد و درمان امراض جلدي و همچنين كم خوني شاهي آبي مصرف كنيد زيرا شاهي آبي اشتها را زياد مي كند .

وقتي صبح از خواب بيدار مي شود و ناشتا هستيد يك ليوان آب شاهي آبي را بنوتشيد زيرا نوشيدن آب شاهي تقويت كننده وتحريك كننده تمام اعمال بدن ماست. اگر از طعم كمي تند آب شاهي آبي خوشتان نمي آيد مي توانيد آب شاهي آبي را با آب ميوه يا سبزيهاي ديگري مخلوط كنيد.

اگر خانمها آب شاهي آبي را با آب يك پياز مخلوط كنند و بنوشند رنگ قيافه ي آنها باز و روشن مي شود.

من آب شاهي آبي را براي درمان عفونتهاي ريوي و برونشيت مزمن توصيه مي كنم. آب شاهي آبي را براي آنژين دوپواترين هم توصيه و تجويز كرده اند ولي دراين موارد بايد به صورت دمكرده و يا تنگاب مصرف شود. در قديم وقتي كسي دچار سرگيجه مي شد و علت آنرا نمي دانستند در سه وعده غذاي صبح و ظهرو شب او سالاد شاهي آبي وارد مي كردند و عجب اين بود كه بعد از چندي مريض مبتلا به سرگيجه كاملا شفا مي يافت  من شاهي آبي را براي مصارف خارجي هم استعمال ميكنم چون معتقدم امراض جلدي را معالجه مي كند. دربحث كلم من براي شما شرح خواهم داد كه شاهي آبي را با كلم خرد كرده و از آن ضمادي ساخته ام كه اين ضماد اولين بيمار مشبري مرا كه مبتلا به رماتيسم بود شفا داد.

در حقيقت شاهي آبي براي كساني كه مبتلا به نقرس و رماتيسم باشند سبزي گرانبهايي است . اين اشخاص مي توانند آنرا به صورت سالا د و آب سبزي يا سوپ بخورند و در مصرف خارجي آنرا روي جاهاي دردناك بدن بگذارند . همچمنين كساني كه پوست بدنشان خارش دارد و تحريك شده است بگذارند .

اگر شما مي خواهيد پوست سفيدي به نرمي برگ گل ياس داشته باشيد سبزيهاي سبز را از داخل و خارج مصرف كنيد .

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 9:54  توسط ناصر آستانه  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر